Domain ve Hosting Çeşitleri Nedir?

Domain ve Hosting Çeşitleri Nedir? yazımızda internet dünyasının olmazsa olmaz terimleri olan Domain ve Hosting çeşitlerini ve LimonHost’un sunduğu hizmetleri yazdık.

Hosting Çeşitleri

Günümüzde 5 adet hosting türü bulunmaktadır. Bunlar Paylaşımlı hosting, kiralık sunucu, VPS, bulut hosting ve wordpress hosting şeklindedir.

Paylaşımlı Hosting: Bir sunucunun aynı anda binlerce hatta yüzlerce web sitesine ait olan yazılımların barındığı hosting türüdür.

Kiralık Sunucu: Kiralık sunucu isminden de anlaşılacağı gibi bir sunucunun kiralanmasıdır. Alan, kiralayan kişiye ait olur. Kiralık sunucuların kurulumu kolay ve maliyeti de oldukça düşüktür.

VPS: VPS’te ana sunucu, yazılımsal anlamda bölünür. Ancak sanal sunucuların hepsinin ana sunucuda ki sistemi kullanma zorunluluğu vardır.

Bulut Hosting: Kullanıcıların kendisine en yakın veri merkezi üzerinden sitesini çalıştırmasıdır.

WordPress Hosting: Yalnızca wordpress kullanacak siteler için hazırlanmış özel bir hosting türüdür. Serverların kasmaması için wordpress ile özel olarak çalıştırılır.

Yeni Site Açacaklara Tavsiyeler-Site Oluşturma

Domain Çeşitleri

Domain ya da daha yaygın bir şekilde bilinen adı ile alan adı, internet üzerinde hizmet veren web sitelerinin rakam ve harflerden oluşan tescilli isimlerine verilen isimdir. Her web sitesinin sahip olmak zorunda olduğu alan adları web sitesinin adı ve soyadıdır denebilir. Domain sisteminin olmaması web sitelerinin sadece rakamlardan oluşan adreslere sahip olmasına neden olur. Bu durum da insanların web site isimlerini akılda tutmalarını imkansızlaştırır.

Domainler Uluslararası ve Yerel Domainler olmak üzere 2 çeşittir. Uzantı konusunda herhangi bir farklılığa sahip olmayan bu domainlerde fark alan adının alındığı kurum ve alan adının niteliğidir.

Uluslararası Domainler: Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ICAAN konsorsiyumuna başvuru yapılarak alınan bu alan adlarında genel kural ilk başvuran alır kuralıdır. Günlük hayatımızda duyabileceğimiz hemen her isim ve detay ile ilgili alan adlarının alındığı bu konsorsiyumda sizden önce biri başvurmadığı sürece boş olan bütün domainleri alabilirsiniz.

Yerel Domainler: Sonunda ülkenin uzantısı bulunan yerel domainlerin uluslararası domainlerden farkı ilk başvuran alır kuralının olmayışıdır. Ülkemizde .tr takısı ile belirtilen alan adları yerel domainler kategorisindedir. Yerel alan adlarını almak için ODTÜ’ye başvurmanız gerekir.

Tr Uzantılı Domain Alma Sistemi

Domaininiz LimonHost’tan! Domain ve Hosting Hizmeti

LimonHost olarak internet teknolojilerinde yaşanan bütün gelişmeleri yakından takip ediyor ve insanların ihtiyaçlarını en doğru şekilde cevaplıyoruz. Web sitesi kurmak isteyen müşterilerimize com, net, org ve daha pek çok uzantıya sahip alan adlarını kısa sürede kayıt ediyoruz. Domain kayıt hizmetleri yanında domain transferi ve daha pek çok hizmetimizle domain ve hosting alanında size geniş fırsatlar sunuyoruz.

Yorum yapın