İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Dolar Güçlü ABD İstihdam Verileriyle Yükselirken Altın Düştü

Dolar Güçlü ABD İstihdam Verileriyle Yükselirken Altın Düştü

Dolar Para

Dolar Güçlü ABD İstihdam Verileriyle Yükselirken Altın Düştü

Dolar Güçlü ABD İstihdam Verileriyle Yükselirken Altın Düştü

Dirençli bir ABD ekonomisi ve istihdam piyasasının yükselen faiz oranlarına ilişkin korkuları artırmasıyla altın fiyatları Perşembe günü düşüş yaşadı ve hafta boyunca sert düşüşler yaşadı.

Sarı metal, son iki gün içinde yaklaşık 30$ geriledi ve veriler, özel istihdam bordrolarının Temmuz ayında beklenenden önemli ölçüde daha fazla büyüdüğünü gösterdiğinden, Aralık vadeli işlemleri ons başına 2.000$ seviyesinden daha da uzaklaştı.

Okuma, Cuma günü açıklanacak resmi tarım dışı istihdam verileri öncesinde doları yükseltti ve güçlü bir işgücü piyasasına ilişkin endişeleri artırdı. Dolardaki güç, çoğu metal fiyatını daha düşük satın aldı.

Spot altının onsu 1.935,41 dolarda yatay seyrederken, altın vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 20:51 ET (00:51 GMT) itibariyle ons başına 1.970,75 dolara geriledi.

Altın, ABD’nin kredi notu indiriminden sonra fazla ilgi görmedi, dolar güçlü

Sarı metal, Fitch’in ABD ülke notunu düşürmesi diğer finansal piyasalarda riskten kaçınmayı teşvik etse bile, çok az güvenli liman talebi gördü.

Ancak analistler, hareketin finansal piyasalar üzerinde çok az gerçek etkisinin olacağını ve daha çok uzatılmış mali harcama ve politika konusundaki siyasi fikir tartışmalarından kaynaklandığını söylediler.

Dolar, ADP tarafından açıklanan beklenenden çok daha güçlü istihdam verilerinin desteğini alarak Fitch kesintisini geçti. Okuma, bu hafta başlarında ABD imalat ve inşaat toparlanmasına dair bazı işaretler gösteren verileri takip etti.

Veriler, Federal Rezerv’in oranları daha fazla artırmak ve oranları orada tutmak için yeterli ekonomik boş alana sahip olacağına dair iddiaları artırdı – bu, altın ve metal piyasaları için kötü bir senaryo.

Yükselen faiz oranları, külçe tutmanın fırsat maliyetini yükseltiyor ve aynı zamanda yatırımcıların altın yerine güvenli liman olarak doları tercih etmelerine neden oluyor.

Piyasalar ayrıca günün ilerleyen saatlerinde İngiltere Merkez Bankası’ndan 25 baz puanlık faiz artışı bekliyor .

Bakır, Çin teşvikinin azalmasıyla baskı altında

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, doların güçlenmesi ve Çin’in daha fazla teşvik paketine ilişkin azalan iyimserliğin karışımıyla bu hafta keskin bir şekilde düştü.

Bakır vadeli işlemleri son üç seansta %4 düştükten sonra pound başına 3.8468 dolarda yatay seyretti.

Çinli yetkililer ekonomi için daha fazla politika desteği sağlama sözü verirken, söz konusu önlemlerin nasıl uygulanacağına dair yetersiz ayrıntılar verdi. Ülkeden gelen ekonomik veriler de ticari faaliyetlerdeki düşüşün devam ettiğine işaret etti.

Kaynak: investing

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: