Anasayfa » Haber » Doğum Borçlanması Nedir? Doğum Borçlanması Hesaplama

Doğum Borçlanması Nedir? Doğum Borçlanması Hesaplama

Doğum Korkusunu Yenmek

Doğum Borçlanması Nedir? Doğum Borçlanması Hesaplama yazımızda yeni yasa meclisten geçtikten sonra sigortalı annelerin doğum borçlanmasında yaşanacak yenilikleri ve doğum borçlanması hakkında bilgileri yazdık.

Doğum Borçlanması Nedir?

Doğum borçlanması, sigortalı annelere tanınan bir haktır ve birkaç yıl önce çıkmıştır. Yeni annelerin doğumdan sonraki dönemde çalışma hayatına geri dönmesi için özellikle kadınlara özel doğum borçlanması çıkartılmıştır. Para karşılığında doğumdan sonra geçen 2 yılı, Sosyal Güvenlik Kurumu‘ndaki hizmetine saydırmaktır. Bu çalışılmayan 2 yıl kaybolan bir zaman olarak görülmesin diye anneler sigorta günlerine ekleyebiliyor.

Doğum Sonrası Kilolardan Kurtulma

Doğum Borçlanması Şartları Nelerdir?

İlk kanun yayınlandığı zaman 2 çocuğa kadar anne doğum borçlanmasından yararlanabiliyordu. Her çocuk için 2 yıl olmak üzere 4 yıl borçlanma hakkı tanınıyordu. Yeni yapılan güncelleme ile artık 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapılabiliyor. Böylece toplamda 6 yıllık borçlanma yapılabiliyor. Daha fazla çocuk için borçlanma yapılmamasının nedeni ise çok az çalışarak emekli olunmaması içindir. Kişinin sigorta başlangıcından önce doğumu varsa bunlar için doğum borçlanması yapamıyor, sadece sigorta başlangıcından itibaren doğum gerçekleşmişse ücretini ödeyerek doğum borçlanmasından faydalanabiliyor. Yeni kanun teklifinde sigorta başlangıcından önce yapılan doğumlarında 2 yıllık doğum borçlanmasına girmesi isteniyor. Erkeklerde askerlik borçlanması sigortadan önceyi de kapsadığı için kadınlara yönelik eşitlik istenmektedir. Bu kanun şuanda mecliste beklemektedir. Eğer kanun meclisten geçerse, sigortalı anneler, sigortalı olmadan önceki doğumlarını da doğum borçlanmasına saydırabilecek. Bu şekilde 3 çocuğa kadar yani 6 yıllık bir süre sigortaya sayılabilecektir.

Doğum Borçlanması Hesaplama

Tüm borçlanmalar asgari ücretin %32’si ile hesaplanmaktadır. Brüt asgari ücret 2.029 TL x %32 = 650 TL aylık yapar. Yeni yılda asgari ücret artacağı için borçlanma ücreti de artacaktır. Avantajlı borçlanma yapmak isteyenlerin önünde 1,5 ayları bulunmaktadır. Her bir çocuk için 2 yıllık borçlanma yapılabiliyor. Tek çocuk için ödeme 650 x 24 = 15.500 TL‘dir.

Bu rakamlar genelde annelerin emeklilik yaşları yaklaştığı zaman önem kazanmaktadır. 3 çocuk için borçlanma yapıldığı zaman 45 bin’den fazla ücret yatırılmak zorunda kalınıyor. Meclisten geçmesi düşünülen sigorta başlangıcından önceki doğum borçlanmasıyla 500 bin annenin sigortalı olacağı görülmektedir. Kanun değişmediği sürece bu hak her zaman var olacaktır.

Doğum Borçlanması Nedir? Doğum Borçlanması Hesaplama-SGK Uzmanı Mert Nayır’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir