Ekonomi ve ParaHaber

Doğrudan Satış

Doğrudan Satış yazımızda doğrudan satış sektörünün dünya ekonomisindeki yerini, kadınlar için ekonomik açıdan önemini ve satış yapmanıza katkı sağlayacak şirketleri yazdık.

Doğrudan Satış Sektörü

Doğrudan Satış Sektörünün Büyüklüğü

Doğrudan satış yapmak, ürünlerin veya hizmetlerin tüketicilere doğrudan sunulduğu bir pazarlama tekniğidir. Yüksek kaliteli ürünleri birebir ilişkiler kurarak müşteriye ulaştırma yoludur. Yapılan istatistiklere göre Global ciro 182,5 milyar dolardır. Bu sektörde kadın çalışanlar ağırlıktadır. Sektör %2-5 oranı arasında bir büyümeye sahiptir. Cironun %46’sını Asya-Pasifik bölgesi, %33’ünü Amerika, %20’si Avrupa ve %1’ini Orta doğu ve Afrika Kıt’ası yapmaktadır. Doğrudan satışın lider ülkeleri Amerika ve Çin’dir. Türkiye’de 755 milyon dolarlık bir ciro vardır. Türkiye’de sektörün %10’luk bir büyüme gücü vardır. Genç nüfusun fazla olması, ülkemizde doğrudan satışın diğer ülkelere göre büyümesinde artı rol oynuyor.

Doğrudan satış modeli yeni bir çalışma düzeni olduğu için yeni nesil bu düzene daha iyi adapte olmaktadır. Normal çalışır gibi değilde zamanlarını kendileri belirliyor ve kendi girişimlerini oluşturuyorlar. Klasik işler yerine daha farklı iş modelleri üzerine kafa yoruyorlar. Türkiye’de istihdam oranı kadınlarda %30 iken, doğrudan satışta bu oran %80 olmaktadır. Kadınlar elde ettikleri ürünleri doğrudan pazarlayarak satmada çok başarılılar. Ekonomiye katkıları da olumlu olmaktadır.

Doğrudan satış yapabileceğiniz, ürünlerini temin edebileceğiniz bazı şirketler şunlardır: Amway, Avon, Forever Living Products, Herbalife, Huncalife, Lrworld, Oriflame, Partylite, Tupperware, Qnet.

Doğrudan Satış-Amway

Pazarın Gelişmesi

Doğrudan satışın ilk çıktığı yer Amerika‘dır. Amerika’nın ardından tüm dünyaya yayılmıştır. Çin ile Amerika bu pazarın liderliğini sürdürmektedir. E-ticaret ile ürünlerin tanıtılması ve girişimciler ile satışının yapılması çok büyük kolaylıklar sağlamıştır. Çoğunlukla kadın girişimcilerde yakın ilişkilerini kullanarak satmış olduğu kaliteli ürünler ile ekonomik kazançlar sağlamaktadır. Doğrudan satışta her kültürden insan çalışmaktadır. İnsan ayırımı yapmadan işini iyi yapanlar güzel paralar kazanabilmektedir. Hem iş hemde alışveriş yapılabilen bir platform olmaktadır. İhtiyaçlarınıza göre ürünler bulabildiğiniz ve bu ürünleri diğer insanlara ulaştırarak sizinde para kazanabildiğiniz sektör gelişmesini sürdürecektir. Para kazanmanız için ciddi vakitler ayırmanız gerekiyor. Sosyal çevresi geniş olan ve ekonomik gücü iyi olanlar güzel maaşlar ve hediyeler kazanabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir