PsikolojiYaşam

Doğru ve Hızlı Karar Vermenin Yolları

Doğru ve Hızlı Karar Vermenin Yolları yazımızda doğru karar vermemizi sağlayan etkenler, kullanılan yöntemler, zihin ve kalbin dengede tutulmasının doğru karar vermedeki rolünü yazdık.

Doğru ve Hızlı Karar Vermede Kullanılan Yöntemler

Evlilik teklifi, iş teklifi alanlar doğru karar vermekte zorlanıyorsa yada hayatındaki kararları nasıl doğru vereceğini bulmak isteyenler bir takım yöntemlerle bunu başarabilirler. Sağlıklı ve etkili karar vermenin yolu, kişinin işitsel, görsel ve dokunsal olarak temsil sistemlerini iyi algılamasından geçmektedir. Hızlı karar verme yetisini görselleştirebildiğimiz kadar hızlı karar verebilme imkanımız olmaktadır.

Görselleştirme yeteneği fazla olan insanlar çok daha hızlı ve seri bir şekilde kararlarını verebilmektedir. Öncelikle karar verilmesi gereken konunun sonucunun görsel bir temsili oluşturulmalıdır. Görsel temsilden kasıt, istenen sonucun nasıl bir şey olduğu ve kararı verilen şeylerin sonucunun varyasyonlarını zihinde canlandırma anlamına gelmektedir. Görüntüler net ve canlı olmalıdır, belirsizlik olmamalıdır. “Önümü göremiyorum” ve “zihnimde canlandıramıyorum” sözleri bu nedenle kullanılmaktadır. Zihinde tam olarak ne istenildiği bilinmediği için görsellerde tam oluşmamaktadır.

Görsel yeterlilik oluştuktan sonra işitsel anlamda da verdiğiniz kararın olumlu ve olumsuz yanlarını kendimize sormalıyız. Almış olduğunuz karar ile size katacağı artı ve eksi yönleri algılamalısınız. Bu konular üzerinde de düşünme ihtiyacı bulunmaktadır. Bir diğer önemli durum verdiğiniz kararın içinize sinip sinmediğidir. İnanmışlık derecenizin ne durumda olduğu da çok önemlidir. “İçime sinmedi”, “İçime oturmadı” gibi ifadeler bunu göstermektedir. Vermiş olduğunuz kararın yüreğinize sinmesi gerekir. Yüreğinin sesini dinlemekte gerekiyor.

Doğru ve Hızlı Karar

Zihinsel ve Ruhsal Olarak Onaylamak

En doğru kararı vermek için aklınız ve kalbinizin onayını almanız gerekiyor. Verecek veya vermiş olduğunuz kararın sonuçlarını kabullenmeniz gerekiyor. Hem zihinsel hemde içsel onay gerekmektedir. Aklın ve kalbin dengelenmesi gerekmektedir. Eğer önünüzü hiç bir şekilde göremiyorsanız, biraz bekleyerek önünüz açıldıktan sonra karar vermek çok daha iyi olacaktır. Araç kullanırken yolun açık olmasıyla rahat gidebiliyorken, yolun sisli olması neticesinde ne kadar zor gidebileceğinizi düşünün. Verdiğiniz kararların dünyanın sonu olmadığına da inanmalısınız. Verilen kararlar değiştirilebilir. Verilen yanlış kararlardan da ders çıkartılması, insanı daha iyi bir insan yapacaktır. Hatalı verilen kararlardan bir şeyler öğrenmek her türlü kazanç sağlayacaktır.

Doğru ve Hızlı Karar Vermenin Yolları-Sosyolog Erdem Taşkınsu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir