Doğru Tercihlerde Bulunmak

Doğru Tercihlerde Bulunmak yazımızda göz önünde olan şeylerin daha fazla tercih edilmesi, verilen kararları etkileyen durumlar ve TV’nin insanların vermiş olduğu kararlara olan inanılmaz etkisini yazdık.

Doğru Tercihlerde Bulunmak-Göz Önünde Olma Deneyi

Okullara yemek hizmeti veren bir şirket, göz önünde olan şeyler hakkında ufak bir test yapmıştır. Bu teste göre, yemek tezgahında göz önüne dizilmeyen yiyecekler, öğrenciler tarafından çok tercih edilmemiştir. Yemek menüsünde bulunan çikolatalı kurabiye ilk ayda 100 kere öğrenciler tarafından tercih edilirken, biraz daha göz dışında bir yere koyulduğunda bu rakam 60’a düşmüştür. Çocuklar gözleriyle görmediği içinde akıllarına çikolatalı kurabiye gelmemiştir.

Çikolatalı Kurabiye Yapımı

Tercih edilme konusu, bazı ülkelerde ciddiye alınmaktadır. Seçim mimarlığı altında karar araştırma merkezleri kurulmuştur. İnsanların kararlarını verme de yönlendirme işlemi çok ciddi bir konu olarak göze çarpmaktadır. Özellikle Televizyon ve diğer platformlar üzerinden yayınlanan reklamlar karar vermede kişileri yönlendirmektedir. İnsanlar her gün yaşamda birçok karar alır. Eğitimde, yemekte, işte, fikirlerde alınan kararların sonucu olumsuz olursa hayatımız kötüleşir. Özellikle maneviyat konusunda karar verirken, insanların kendisini, ailesini ve yakınlarını ilgilendiren doğru kararlar vermesi gerekir.

TV'nin Zaman Vakumlaması Durumu

TV’siz Doğru Karar Almak

Doğru kararlar almak içinde doğru kaynaklardan yararlanılmalıdır. Özellikle sürekli TV izlenen evde alınacak kararların doğru olduğu söylenemez. Hiç beklemediğiniz hatalar yapıyorsanız, evdeki ve yaşamınızdaki TV’yi kaldırmayı deneyin. TV’siz evlerde yaşayanlar, TV’li evlerde yaşayanlara göre çok daha doğru kararlar vermektedir. Karar alma sırasında fikirleri etkileyen görüşlerin nasıl, nereden kişiye ulaştığını bilebilirsek, kişiler kendisini, ailesini ve içinde bulunduğu toplumu yanlış yapmaktan koruyabilir. En doğru kararları vererek yaşamda emin adımlarla yol alabiliriz.

Doğru Tercihlerde Bulunmak-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Yorum yapın