Doğru Nefes Almak

Doğru Nefes Nasıl Alınır?

Sağlık Yaşam

Doğru Nefes Nasıl Alınır? yazımızda insanların nefes alırken yanlış yaptığı yöntemi ve burundan nefes almanın önemini yazdık.

Kaliteli Nefes Almak

Yemeden, su içmeden ve uyumadan uzun süreler yaşayabiliriz, fakat birkaç dakika nefes almadıktan sonra yaşayamayız. Nefes almamız çok önemlidir. Hem ağzımızdan hemde burnumuzdan nefes alabiliyoruz. Allah bizi iki türlü nefes alabilecek şekilde yaratmıştır. Nefes alırken, bu iki yoldan burun tercih edilmelidir. Genel olarak insanlar ağızlarından nefes alarak kötü seçim yapmaktadır. Nefes ağızdan alınıp göğüs şişirilir. Bu nefes alma yöntemi yanlıştır.

Doğru nefes alma yolu mutlaka burundan olmalıdır. Burnumuz nefes almak için dizayn edilmiştir. Havanın içinde bulunan mikroplar, bakteriler, zararlı etmenler, oksit gazlar burnumuzdan nefes aldığımızda filtre görevi görür. Burundan alınan nefes vücut ısısı ile aynı seviyeye gelir. Hava burnumuzda nemlenmektedir ve nemli hava daha değerlidir. Burnumuzdan nefes aldığımızda kendi kendimize aşı yapmaktayız. Bu işlem havada bulunan mikrop ve bakterilerin burun kıllarıyla temizlenmesiyle gerçekleşiyor. Mikrop ve bakteriler burunda nemli ortamda tutulmaktadır. Burada karantinaya alınan zararlı maddelerin etkisi çok azaldığı zaman akciğere gönderiliyor ve hiçbir etkileri kalmıyor. Bu nedenle de burundan nefes almak son derece önemlidir.

İş Hayatında Yaşanan Yorgunlukların Sebepleri

Doğru Nefes Almak

Sağlıklı olabilmek, sağlıklı yaşayabilmek, vücudun ihtiyacı olan oksijeni karşılayabilmek için nefesi doğru bir şekilde almamamız gerekir. Kaliteli nefes sadece burundan alınabilmektedir. Nefes alırken burnunuzdan alın ve karnınızı şişirin. Nefes almayla vücut organlarına masaj yaparsınız. Özellikle spor ve hareketli işler yaparken daha fazla oksijen ihtiyacı oluşur. Burundan nefes alarak yapılan sporun bedene çok daha pozitif bir katkısı olması sağlanır. Doğru nefesi ilk önce sporcuların öğrenmesi gerekir. Burundan nefes alıp ağızdan vermek en sağlıklı yöntemdir.

Erkan Şamcı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir