İçeriğe geç
Anasayfa » Kişisel Gelişim » Doğru Eleman Alımı ve Başarılı Pazarlamacı Hikayesi

Doğru Eleman Alımı ve Başarılı Pazarlamacı Hikayesi

En Yaygın Ofis Çalışanı

Doğru Eleman Alımı ve Başarılı Pazarlamacı Hikayesi yazımızda başarılı bir ayakkabı pazarlayıcısının hikayesini, iş başvurusunda yapılması gerekenleri ve doğru eleman seçimini yazdık.

Başarılı Pazarlamacı Hikayesi

Meşhur bir ayakkabı firması kendisine yeni ayakkabı satışları için pazarlar aramaktadır. Bunun için uzak ülkelerden birine pazarlama elemanlarından birini gönderir. Pazarlamacı ülkeyi araştırdı ve raporunu hazırladı. Raporunda araştırdığı ülkede pazar olmadığını ve kimsenin ayakkabı giymediğini yazmıştır. Bu cevaptan memnun olmayan ayakkabı firmasının patronu, başka bir pazarlama uzmanını daha aynı yere yollar. Pazarlama uzmanı araştırmasını yapar ve raporunu sunar. Raporunda burada müthiş pazar olduğunu ve kimsenin ayakkabı giymediğini belirtir. Aldığı bu cevaptan memnun kalan patron, ülkeye yatırım yapmaya karar verir ve bu pazarlamacıyı ülkenin şirketi adına yetkilisi kılar.

Pazarlama uzmanı, terlikleri satmak için ülkenin önde gelen kişilerini ziyaret eder ve terliklerin insanlar için faydalarını anlatır. Ekonomik ve dayanıklı terliklerden bolca sipariş verir, bu terlikleri ülke insanlarına ücretsiz dağıtır. Halkı terlik giymeye alıştıran pazarlamacı, ikinci aydan sonra terlikleri para ile satmaya başlar. Kısa sürede ayakkabı firmasının ürünleri ülkede pazar oluşturur. Doğru seçilmiş bir kişi, tek başına bütün dengeleri değiştirebilmektedir. İnsan kıymeti en değerli sermaye olarak tanımlanmaktadır.

İngiliz Lüks Ayakkabı Firması Duke + Dexter

İşe Başvuracakların İş Yeri Hakkında Bilgi Edinmesi

İş arayanların CV’leri artık birbirlerine benzemeye başlamıştır. Bu yüzden insan kaynakları departmanları kişilik ve yetenek testlerine daha fazla önem vermektedir. İş arayışı olan kişinin iş yerine gitmeden önce bir takım önlemler alması gerekir. İş arayışı olan kişi başvuracağı şirketin bilgilerini öğrenmeli ve şirket hakkında genel bilgi sahibi olmalıdır.

Dünyanın En Değerli 50 Şirketi 2017 Listesi

Doğru Eleman Seçimi

Önceki tecrübeler başvurulan iş için yeterli midir? Hatalardan ve eksik yönlerden doğru şekilde bahsediliyor mu? Her söylenileni onaylamak yerine kendi fikirlerini söyleyebiliyor mu? Kişisel imajı iyi mi ve beden dilini etkili kullanabiliyor mu? İş görüşmesine gelen kişi referans gösterebiliyor mu ve referansları onun için olumlu görüş verebiliyor mu? İş bitirici, azimli, güvenilir, başarı odaklı, mutlu ve zeki insanlar klişeleşmiş testlerle ve abartılmış CV’lerle artık anlaşılamamaktadır. İnsan kaynakları yetkilisinin yönelteceği sorulara verilen cevaplar, adayın tanınması açısından daha sağlıklı verileri sunacaktır. Şirkete doğru eleman seçimini bu kriterlere dikkat ederek almanız insan kıymetine doğru yatırım yapmanızı sağlayacaktır.

Doğru Eleman Alımı ve Başarılı Pazarlamacı Hikayesi-İnsan ve Hayat dergisinden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir