Ekonomi ve ParaHaber

Doğalgaz Tüketimi 2017

Doğalgaz Tüketimi 2017 yazımızda en son verilere göre Türkiye’nin doğalgaz tüketimi rakamları, doğalgaz tüketiminde rekor kırılması, doğalgaz tüketiminde rekor kırılmasının nedeni ve en iyi ısınma yöntemini yazdık.

Doğalgaz Tüketimi Rekor Kırdı

GAZBİR (Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği Derneği) verilerine göre; Türkiye’nin 2017 yılı doğalgaz tüketimi 53 milyar metreküp ile rekor seviyeyi bulacaktır. 2017 yılının kurak geçmesi, soğuk hava koşulları ve doğalgaz abone sayısının artması nedeniyle doğalgaz tüketiminde rekor kırılmıştır. Yaz aylarında da duşlarda ve banyolarda sıcak su için doğalgaz tüketimi az da olsa yapılmıştır. 2016 yılında Türkiye genelinde tüketim 46 milyar metreküp seviyesinde olmuştur.

Türkiye’deki doğalgaz dağıtım şirketlerinin genişleme politikaları sayesinde yeni 1 milyon doğalgaz abonesi kazanmışlardır. Doğalgaz tüketiminde yaşanan bu artışın abone sayısının her geçen yıl artmasının da büyük etkisi olmuştur. Türkiye genelinde 2017 yılı itibariyle 13 milyon doğalgaz abonesi bulunmaktadır. Ortalama 50 milyon kişi doğalgaz ile ısınmaktadır. Bu veriler ışığında yıl sonunda tüm zamanların doğalgaz tüketim rekorunun kırılacağı tahmin edilmektedir. 2020 yılına kadar 220 ilçeye daha doğalgaz verileceği yönünde tahminler verilmektedir. Ev halkının doğalgaz tüketiminin yanında birçok sanayi kuruluşu da üretim aşamasında doğalgazı enerji olarak kullanmaktadır.

Doğalgaz Tüketimi

Doğalgazın En İyi Isınma Yöntemi Olması

İnsanlar artık doğalgazı diğer ısınma yöntemleri yerine tercih etmektedir. Şehirlerin dışında kırsal kesim ve köylerde de doğalgaza talep artmıştır. Binaların iyi yalıtım yapılması ve soğuğu içeri yansıtmaması sayesinde doğalgaz tercih edilmektedir. Yeni nesil kombilerin de kullanılmaya başlanması ile doğalgaz artık en iyi ısınma yöntemi olarak görülmektedir. Binaların ısı yalıtımının iyi yapılması ile birlikte doğalgaz ücretleri de insanların ekonomisini zorlamamaktadır. Her ne kadar kış aylarında faturaların tutarlarında artış yaşansa da diğer ısınma yöntemlerinde daha ucuz ve konforlu olduğu bir gerçektir.

Şehirde yaşayan birisi ile köyde yaşayan birisinin doğalgaz kullanım ücretlerinde ciddi farklılıklar yaşanmaktadır. Şehirde apartmanların kapattığı ve yalıtımı iyi yapılan bir daire de oturan kişi soğuk mevsimlerde aylık 150 TL gibi bir ücret ile ısınabiliyorken, kırsal kesimde yalıtımı iyi olmayan ve çevresinde de bina olmayan dairelerde doğalgaz ile ısınma ücreti aylık 600 TL gibi ücretlere çıkmaktadır.

Evlerde doğalgaz olması medeniyetin göstergesidir. Kombiyi açtığınızda sıcak suyun gelmesi, evinizi petekler sayesinde ısıtmanız ve yemeklerinizi rahatlıkla pişirebilmeniz gibi büyük kolaylıklar sunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir