Anasayfa » Araçlar » Dodge Viper Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Dodge Viper Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Dodge Viper Hakkında

Dodge Viper Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Dodge Viper Hakkında

Mopar hayranı olsanız da olmasanız da, muhtemelen Dodge Viper hakkında bir fikriniz var. Bazıları yolda veya pistte ortaya koyduğu gürültülü, evcilleşmemiş performansı kesinlikle severken, diğerleri onu çok fazla gevşek bir top olarak görüyor. Amerikan spor otomobiliyle ilgili elbette başka görüşler de var. Herkesin hemfikir olduğu bir şey, Viper’ın otomotiv manzarası üzerinde büyük bir etkisi olduğu ve artık üretim dışı olduğu için kaçırılacağıdır.

Ama asıl soru, Dodge Viper’ı ne kadar iyi tanıyorsun? Öğrenmek için araba hakkında aşağıdaki on gerçeğe göz atın.

Dodge Viper Motoru

Dodge Viper Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1. Yarım Saatlik Onay

Normalde, bir otomotiv CEO’suna üretime imza atması için bir prototip sunmak uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Ancak, bir prototip Dodge Viper’da yarım saat sürdükten sonra, Chrysler CEO’su Lee Iacocca kesinlikle her şeyi sevdi. Hatta Bob Lutz’a dönüp adama “Ne bekliyorsun?” dedi.

2. Pedal Ayarı

İlk nesil Viper’ın birçok yönden zamanının ilerisinde olduğunu kanıtlayan mühendisler, otomobilin tasarımına üç pedalı da sürücünün tercihlerine uyacak şekilde ayarlamanın bir yolunu dahil ettiler. Bugünlerde otomobillerde farklı pedalları bağımsız olarak ayarlayabilmek çok yeni bir özellik olmasa da, 90’ların başında seri üretim otomobillerde gördüğünüz bir şey değildi.

3. Mantıksız Araba

O sırada Chrysler Araç Mühendisliği Başkan Yardımcısı Francois Castaing, ilk nesil Dodge Viper’ı “mantıksız” olarak nitelendirdi. Bazı insanların en azından anlamadığı bir araç olmasının iyi bir şey olduğunu açıklamaya devam etti, çünkü şirketin tasarımını “yeterince ileriye” ittiğini gösteriyordu. Görüyorsunuz, baştan polarize olmak için yapıldı.

Dodge Viper Direksiyon

4. Skunk Works’ten İlham Alındı

Orijinal Viper’ın baş mühendisi Roy Sjoberg, SR-71 Blackbird ve U-2 casus uçağı gibi çılgın uçaklar tasarlayan Lockheed Martin’in Skunk Works özel bölümünden ilham aldı. Bu ilhamı ekibine aktarmak istedi, böylece Chrysler’in daha önce gördüğü hiçbir şeye benzemeyen özel bir araba yaptılar, bu yüzden herkese Ben Rich’in Skunk Works kitabının bir kopyasını verdi.

5. Ayrıca Başka Bir Yılandan İlham Alındı

Lutz’a göre, akıl almaz, özür dilemeyen, sınırda çılgın bir performans roadster yapma ilhamı kendisine 1988’de 1985 Autokraft Mk IV Cobra’sının direksiyonundayken geldi. Chrysler yeni Ram kamyoneti üzerinde çok çalışıyordu ve Lutz düşündü. V10 motoru ve 5 vitesli kılavuzun seksi bir roadster haline getirilmesi harika bir formüldü, tıpkı Shelby’nin Cobra ile yaptığı gibi.

6. Kulüp Zamanı

O sırada Chrysler’in tasarım şefi olan Lutz ve Tom Gale, otomobile olan ilgiyi güçlü tutmak için Viper Club of America’yı yarattı. Lutz ve Gale, ivmeyi sürdürmek için doğru adama sahip olmaları gerektiğini bilerek, kulübün her bölgesi için başkanı elle seçtiler.

7. Uzun Tasma

Bob Lutz, Car and Driver’a Viper geliştirme ekibine girişimci bir yaklaşım benimsediği gün geri döndüğünü söyledi. Lutz, üzerlerinde süzülmek ve Chrysler’in yeniden yapılanmasının kritik bir işareti olan otomobilin yolun her adımında mükemmel olmasını sağlamak yerine, ekibin bir sahiplik duygusu hissetmesine izin verdi. Hedeflerine ve bütçelerine bağlı kaldıkları sürece, “Sanki Viper Car Company’nin sahipleriymiş gibi” dedi.

8. SRT veya Dodge

Fiat Chrysler, SRT markasının tek modeli olarak 5. nesil Viper’ı piyasaya sürdüğünde hemen herkesin kafasını karıştırmıştı. Çoğu, Viper’ın artık bir Dodge olmadığına şaşırdı. Dodge gibi diğer FCA markalarında SRT süslemeleri vardı ve bu da kafa karışıklığına neden oluyordu. Sessizce, FCA 2015 model yılı için Viper’ı Dodge serisine geçirdi ve sonunda ayrı bir SRT markası yapma konusundaki başarısız girişimi sonlandırdı. Bazıları hala SRT’nin Viper, Stealth, Venom, Barracuda ve her türden diğer rüya arabalarını içermesi gereken kendi spor araba serisiyle yeniden kurulması gerektiğine inanıyor.

9. Gen 1.5

Çoğu insan, resmi olmayan bir Gen 1.5 Vipers ürünü veya meraklıları tarafından “gerçek” 2. Bu Viper’lar, otomobilin birinci ve ikinci nesillerinden mekanik ve şasi unsurlarını karıştırdı. Bu ’96 Viper RT/10’ları gerçekten bilen herkesin onlar hakkında iyi ya da kötü bir fikri vardır ve bazıları onlara “parça çöpü Engerek” der.

10. Hayal kırıklığı yaratan eskizler

Lutz, Viper’ın ilk tasarım çizimlerini gördüğünde hayal kırıklığına uğradığını itiraf etti. Tasarladığı şey, Shelby Kobra’ya daha çok benzeyen bir şeydi, ancak modern bir dokunuşla değişti. Chrysler ekibi bunu gerçekleştirmiş olsaydı, neredeyse düpedüz intihal olarak görülebileceğinden, Iacocca’nın onu ilk görüşte öldürmesi olasıydı. Neyse ki tasarım ekibi farklı bir yöne gitti. Bu arada, Lutz’a göre bu orijinal eskizler birinci nesil Viper’a “çok yakın.

Dodge Viper Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey-Kaynak: motorious.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir