MutfakSağlıkTarım ve Hayvancılık

Diyetisyenlere Göre 2022’nin En İyi 10 Süper Gıdası

Diyetisyenlere Göre 2022’nin En İyi 10 Süper Gıdası

Diyetisyenlere Göre 2022’nin En İyi 10 Süper Gıdası Belirlendi

İnsanların bu yıl hangi sağlıklı gıdalardan bahsedeceğini bilmek ister misiniz? En son Pollock Communications ve Bugünün Diyetisyeni “Beslenmede Neler Trend” anketi sayesinde sizi ele geçirdik. İstihbarat, 1.173 kayıtlı diyetisyen beslenme uzmanının (RDN) görüşleri sayesinde 2022 ve sonrası için gıda ve beslenme trendlerine derinlemesine bir bakış sunuyor.

Bu uzman diyetisyenlere göre; gıda alışverişi alışkanlıkları, trend olan diyetler ve daha fazlasını tartıştı. Ayrıca, sayısız besinsel faydası olan bitki bazlı gıdalara açık bir vurgu yapan, yılın en iyi 10 süper gıdasının bir listesini de açıkladılar.

Louise Pollock, “Önümüzdeki on yılda sağlık ve bağışıklığa odaklanılması ve bitki bazlı beslenmenin artan popülaritesi ile, besin açısından yoğun seçenekler, gıdaları hastalıkları önlemeye yardımcı olmak için ilaç olarak benimsedikleri için tüketici diyetlerinin önemli bir parçası olacak.” Pollock Communications başkanı yaptığı açıklamada belirtti. “Ayrıca, besin profillerinin ötesinde sağlık yararları sağlayan bileşenler içeren fonksiyonel gıdalara büyük olasılıkla artan bir ilgi olacaktır.”

Liste, eski tahıllar ve kimchi gibi son yıllarda trend olan yiyeceklerin yanı sıra, lahana ve avokado gibi uzun zamandır favorileri içermektedir. 2022’de hangi süper yiyecekleri stoklamanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin!

2022’nin En İyi 10 Süper Gıdası

Fırında Yoğurt Mayalama Yapımı

Fermente Gıdalar

Yoğurt ve kimchi gibi fermente gıdalar, muhtemelen bağışıklık ve bağırsakları güçlendiren faydaları nedeniyle en üst sırada yer aldı. Stanford School of Medicine’deki araştırmacılara göre, fermente gıdalar açısından zengin bir diyet, mikrobiyom çeşitliliğini artırıyor ve bağışıklık tepkilerini iyileştiriyor.

Diyetisyenlere Göre 2022'nin En İyi 10 Süper Gıdası Yaban Mersini

Yaban Mersini

Bu meyveler küçük ama güçlüdür. Yaban mersini, hücrelerinizi serbest radikallerin zararlarına karşı korumaya yardımcı olan mükemmel bir antioksidan kaynağıdır ve kanser, kalp hastalığı ve diğer durumlar için riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Ek olarak, antioksidanlar saç büyümesi, güçlü tırnaklar ve sağlıklı cilt için de önemlidir.

İnsan Sağlığı İçin En Faydalı 10 Besin-Chia Tohumu

Tohumlar

Chia tohumları ve kenevir tohumları gibi tohumlar, beslenme santralleridir. Özellikle chia tohumları antioksidanlar, mineraller, lif ve omega-3 yağ asitleri ile doludur. 2016 çalışmasına göre, chia tohumlarındaki spesifik antioksidanlar, kanser önleyici özelliklere sahip olabilir ve kalp ve karaciğer üzerinde koruyucu etkileri olabilir. Chia tohumları aynı zamanda harika bir kalsiyum, fosfor ve magnezyum kaynağıdır, bu da kemik sağlığını iyileştirebilecekleri anlamına gelir. Bazı chia tohumlarını atıştırın ve bunun sayesinde kemiklerinizi güçlendirin.

Tropikal Meyve Pitahaya
Pitahaya Ejder Meyvesi

Egzotik Meyve – Tropikal Meyve

Elma ve portakal gibi standart meyvelerde kesinlikle yanlış bir şey yokken, 2022, altın çilek ve açaí gibi egzotik meyvelerin yılıdır. Popüler bir bileşen olan ikinci meyve sağlıklı smoothie kaseleri, antioksidanlarla yüklüdür, kolesterol seviyelerini iyileştirebilir, ve 2014 çalışmasına göre, yaşlandıkça beyninizi hasardan koruyabilir.

Topuk Çatlaklarına İyi Gelen Karışım Avokado

Avokado

Bu popüler meyve sağlıklı yiyecekler arasındadır. Mükemmel bir sağlık kaynak olmasının yanı sıra, kalp dostu yağlar içerir. Avokado, antioksidanlar ve kolesterol, kemik yoğunluğu ve cilt bakımına yardımcı olan diğer besinlerle yüklüdür. Göz sağlığı ve dahasını içerir. Avokado tostunun hayranı değilseniz, bunun yerine bir avokadoyu smoothie ile karıştırın.

Metabolizmayı Hızlandıran Çay Yeşil Çay

Yeşil Çay

Japonlar binlerce yıldır yeşil çay içiyorlar ve bunun iyi bir nedeni var. Renkli içeceği ile tanınır. Antienflamatuvar ve bağışıklık artırıcı özellikleri bulunmaktadır. Çalışmalara göre, yağ yakımını artırabilir ve metabolizma hızını artırabilir. Diyetinize yeşil çayı eklemenin en kolay yolu, bir bardak buzlu veya sıcak içecek hazırlayarak içebilirsiniz.

Fındığın Ülkemiz İçin Önemi-Karadeniz Geçimi

Fındık

Fındık ve fındık ezmesi diyetinize protein, lif ve diğer önemli besinleri eklemenin harika bir yoludur. Örneğin fındık, antioksidanlarla doludur. Bilimsel olarak kanıtlanmış göz sağlığını geliştirmek için yardımcı olabilir. Kanser ve kalp hastalıklarına karşı korur. Daha fazla fındık yemek için bir nedene mi ihtiyacınız var?

Kinoalı Roka Salatası Yapımı
Kinoalı Roka Salatası

Antik Tahıllar

Antik tahıllar terimi, binlerce yıldır değişmeden kalan birkaç tahılı kapsar. Örnekler şunları içerir: Solmayan çiçek, teff, farro ve kinoa. Kinoa muhtemelen en popüler antik tahıllardan biridir ve lif yüklü ve dokuz temel amino asidin tümünü içerir. Tahıl ayrıca katı bir B6 ve C vitamini kaynağıdır. Haftalık akşam yemeği rotasyonunuza biraz kinoa ekleyin.

Bademcik İltihabı

Yapraklı Yeşillikler

Karalahana ve ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, zaten yoksa diyetinizde bir yeri hak ediyor. Ispanak ve benzeri sebzeler mükemmel bir protein kaynağı ve flavonoidler, serbest radikallerden, kanserden ve zararlı inflamasyondan kaynaklanan hasarı önleyebilir. Ispanak ayrıca A ve C vitaminleri ile yüklüdür ve bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Orta kan basıncı seviyeleri ve kişinin kalp hastalığı geliştirme riskini azaltır.

Karalahana Sarması Tarifi
Karalahana Sarması

Kara Lahana

Bir başka yapraklı yeşil olan Kale, birçok besinsel faydası nedeniyle bu listede kendi yerini aldı. Ispanak gibi, lahana da protein ve flavonoidlerle doludur. Ayrıca bol miktarda A, K ve C vitamini içerir ve sağlam bir doyurucu lif kaynağıdır.

Diyetisyenlere Göre 2022’nin En İyi 10 Süper Gıdası-Kaynak: realsimple.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir