Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
Haber

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, On Yıllık Gerilimin Ardından Mısır’ı Ziyaret Edecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, On Yıllık Gerilimin Ardından Mısır‘ı Ziyaret Edecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, On Yıllık Gerilimin Ardından Mısır’ı Ziyaret Edecek

Türkiye dışişleri bakanı, Mısır’ın o zamanki cumhurbaşkanı ve Ankara’nın müttefiki Muhammed Mursi‘nin devrilmesiyle diplomatik bağların kesilmesinden on yıl sonra ilişkilerin çözülmesinin bir başka işareti olarak Cumartesi günü Kahire’ye gidecek.

Mevlüt Çavuşoğlu‘nun ziyareti, Temmuz 2013’te Mursi’nin devrilmesinden bu yana Mısır’ın genelkurmay başkanı ve şimdiki cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi‘den bu yana Türkiye’nin ilk kez üst düzey diplomatını oraya göndermesi olacak.

Çavuşoğlu’nun Mısırlı mevkidaşı Sameh Shourky‘nin Türkiye ve Suriye’de 50 binden fazla insanı öldüren büyük depremlerin ardından dayanışma göstermek için Türkiye’yi ziyaret etmesinden iki hafta sonra geldi. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “İkili ilişkilerimizin tüm yönleriyle ele alınacağı, bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacağı” belirtildi. Mısır dışişleri bakanlığı eş zamanlı yaptığı açıklamada, ziyaretin “iki ülke arasındaki normal ilişkileri yeniden kurma yolunu açtığını” söyledi. Mısır bakanlığı sözcüsü, ziyaretin “her iki ülkenin çıkarlarına ulaşan karşılıklı bir anlayışa” ulaşmayı amaçlayan “derin bir diyalog” başlatacağını da sözlerine ekledi.

2019’da ölen Müslüman Kardeşler’in üst düzey isimlerinden Mursi, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve onun İslamcı kökenli AK Partisi tarafından destekleniyordu. Son aylarda Türkiye ile Mısır arasında artan bir yakınlaşmanın işaretleri var. Sisi ve Erdoğan, Katar’da düzenlenen 2022 Dünya Kupası’nda el sıkıştı. Geçen ay meydana gelen ölümcül depremlerin ardından Sisi ve Erdoğan telefonda görüştüler ve Mısır’dan Şükrü 27 Şubat’ta Türkiye’yi ziyaret ederek on yıl içinde bir ilki daha gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu, depremin vurduğu bölgeleri ziyaret ettikten sonra yakında Mısır’ı ziyaret edebileceğini ve bundan sonra Erdoğan ile Sisi’nin “ya Türkiye’de ya da Mısır’da” görüşebileceğini söyledi. Normalleşmenin bir başka işareti olarak Çavuşoğlu, Kasım ayında Türkiye’nin Kahire büyükelçisini “önümüzdeki aylarda” yeniden atayabileceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, On Yıllık Gerilimin Ardından Mısır’ı Ziyaret Edecek-Kaynak: reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir