Anasayfa » Yaşam » Dışarısı Sıcakken Uyumak Neden Bu Kadar Zor?

Dışarısı Sıcakken Uyumak Neden Bu Kadar Zor?

Ter Kesici-Uykusuzluk

Dışarısı Sıcakken Uyumak Neden Bu Kadar Zor?

Ter Kesici-Uykusuzluk

Dışarısı Sıcakken Uyumak Neden Bu Kadar Zor? Gece Daha İyi Dinlenmek İçin 3 İpucu

Sıcaklıklar rekor seviyelere ulaşmaya devam ederken, normalden daha fazla savrulup dönüyor olabilirsiniz. Bazı insanlar uykuyu bozabilecek ısı değişikliklerine diğerlerinden daha duyarlıdır.

Işık, stres ve sıcaklık, dinlenme ve uyanma zamanının geldiğini gösteren doğal vücut saatimiz olan sirkadiyen ritmimizi etkileyebilir. Uykuyu teşvik eden melatonin seviyeleri yükseldikçe, vücut saati ile ilişkili olan çekirdek vücut sıcaklığımız yatmadan önce düşer.

Harvard Tıp Okulu’nda tıp eğitmeni ve Brigham and Women’s Hospital’da bilim adamı olan Rebecca Robbins, “Vücudumuz çekirdek vücut ısımızın düşmesiyle gerçekten gevşemeye başlıyor” diyor. “Ve gerçek dinlenme, organlarımıza bir mola ve diğer hayati sistemlerin onarılmasına izin verir.”

2019’da yapılan bir araştırma, uykuya dalma, uykuda kalma ve yeterli uyku alma yeteneğinin genel sıcaklıktan nasıl etkilendiğini gösteriyor. Çalışmaya göre, vücut ısısı gece yüksek kaldığında, genel uyku süresi daha düşüktür.

Robbins, “Uykunun belirli aşamalarında vücudumuz sıcaklığı düzenleyemez, bu nedenle aşırı sıcaklıklara maruz kalırsak uyanmamız daha olasıdır” diyor.

Los Angeles’taki Southern California Üniversitesi Keck Tıp Fakültesi’nde klinik tıp doçenti Dr. Raj Dasgupta, sık sık uyanmanın REM ve derin uyku döngülerine girmeni engelleyebileceğini ve ertesi sabah yorgun ve halsiz hissetmene neden olabileceğini söylüyor. Yaz aylarında ve kliması olmayanlar için kaliteli uyku almanın zor olduğunu söylüyor.

Uzmanlar, aşağıdaki adımların bir sıcak hava dalgası sırasında daha sağlıklı bir uyku çekmenize yardımcı olabileceğini söylüyor.

Ağaç Ev Wizards Hollow

Dışarısı Sıcakken Uyumak İçin Oda sıcaklığını düşürün

18 ile 20 derece arasındaki bir oda sıcaklığı, vücudunuzun uykuda kalabildiği ve farklı uyku evrelerinde kesintisiz olarak gezinebildiği “termal nötr bölge” olarak kabul edilir.

Geceleri bir pencereyi açık tutmak, odanızı soğutmaya ve havayı sirküle etmeye de yardımcı olabilir. Dışarıdaki hava hala içeriden daha sıcaksa, soğuk havayı kendinize doğru itmeye yardımcı olması için bir fanı pencereye doğru açmayı düşünün.

Nefes alabilen malzemeler giyin ve uyuyun 

Nevresimleriniz ve pijamalarınız, nemi tutmayan ve hava akışını teşvik eden pamuk gibi hafif, nefes alabilen kumaşlardan yapılmalıdır. Flanşlar gibi daha kalın malzemeler ısıyı tutacaktır.

Robbins, çıplak uyumanın da bir seçenek olduğunu söylüyor.

Yatmadan önce vücut ısınızı düşürün 

Mantığa aykırı görünüyor, ancak bir sıcak banyo veya duş yatmadan önce vücut ısınızı düşürmeye yardımcı olur. Ancak, sıcak yaz sıcaklıklarında tam tersini deneyebilir ve soğuk bir duşun daha iyi çalışıp çalışmadığını görmek isteyebilirsiniz.

Uzmanlar ayrıca yatmadan önce boynunuza ve bileklerinize bir buz torbası veya serin bir havlu koymayı da söylüyorlar, bu da kalp atış hızınızı sakinleştirmeye ve dinlenmeye hazırlanmanıza yardımcı olabilir.

Sıcaklık, uyku kalitesini belirleyen faktörlerden sadece biridir. Dasgupta, kronik uykusuzluğunuz varsa, doktorunuzla konuşun ve bilişsel davranışçı terapi (CBT) veya ilaç tedavisi gibi diğer seçenekleri düşünün, diyor. Genel uyku hijyeni (standart bir uyku ve uyanma saatini korumak ve ekransız bir dinlenme rutinine sahip olmak gibi) de önemlidir.

Dışarısı Sıcakken Uyumak Neden Bu Kadar Zor?-Kaynak: fortune.com

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir