Anasayfa » Yaşam » Din Kardeşliğinin Gerektirdiği Yardımlaşma

Din Kardeşliğinin Gerektirdiği Yardımlaşma

Din Kardeşliğinin Gerektirdiği

Din Kardeşliğinin Gerektirdiği Yardımlaşma yazımızda din kardeşi olan Müslümanların, acı çeken ve yardım bekleyen Müslümanlara ellerinden gelen yardımı etmesi ve Arakan Müslümanlarının yardım beklemesini yazdık.

Din Kardeşliğinin Gerektirdiği Yardımlaşma Duygusu

Dünya üzerinde bulunan tüm Müslümanlar birbirlerinin kardeşleridir. Arakan‘da ve diğer ülkelerde gerçekleşen acı olaylardan Müslümanların etkilenmesi ve çaresini araması gerekir. Bazı yerlerde dünyanın öbür ucunda yaşanan haksızlığa çareyi biz nasıl bulacağız deniliyor. Daha kendi ülkemizde yaşanan olaylara çare bulamıyoruz deniliyor. Dünya üzerinde her nerede Müslüman yaşıyorsa onların sorunlarını kendi sorunumuz gibi almalı ve çözümüne nasıl katkı sağlayabilirizi düşünmeliyiz. Bunların hesabını vereceğimizi aklımızdan çıkarmamalıyız. Nasıl vücudumuzda bir yerimiz ağrıdığında başka yerlere de etki ediyorsa Müslümanların acısı da diğerlerine etki etmelidir.

Ülkemiz dışında çoğu Müslüman ülkenin Arakan Müslümanlarını görmezden geldiğini görebiliyoruz. Böyle bir yanlışa ülke olarak düşmemeli ve yardım elimizi onlara uzatmalıyız. Uzaklık ve yakınlık tanımları günümüzde değişmiştir. Orası çok uzak nasıl yardım edeceğim gibi sözler sadece kendini avutmadır. Artık dünya üzerinde oluşan tüm olaylardan haberimiz olduğu için onların problemleri de bizim problemlerimiz olmuştur. Müslümanın mesafesi ne olursa olsun haberlerde ve ekranlarda olayları gördüyseniz artık o Müslümanların derdi sizin derdiniz olmuştur. Haberim yoktu gibi sözler söyleyemezsiniz.

Arakan gibi zorda olan Müslümanların dertleri ile dertlenmek Müslümanlar için bir imtihandır. Onlara yardım etmek başka bir durumdur. İlk önce Arakanlıların ve diğer yardım bekleyen Müslümanların acılarını kendi içimizde yaşamalıyız daha sonra elimizden ne geliyorsa onu yapmalıyız. Dünyanın bir imtihan yeri olduğunu hatırlamalı ve ona göre tedbirimizi almalıyız. Din kardeşi olmak Müslüman olmanın gereğidir.

Din Kardeşliğinin Gerektirdiği
Arakanlılar

Müslümanların Müslümanlara Olan Yardımlaşma Görevi

Devlet adamları, Arakan’da ki katliamı Birleşmiş Milletlere ve gerekli yerlere taşımakla yükümlüdür. Medyanın görevi sürekli olarak Arakan ile ilgili haberleri canlı tutmak zorundadır. Arakan’da yaşanan zulmü insanlara duyurmakla yükümlüdür. Bazı Müslüman ülkelerinde Arakan Müslümanlarının başına gelen acı olaylar haberlerde hiç duyrulmamaktadır. Müslümanların haberi olmasın diye uğraşmaktadırlar. Ülkemiz her türlü yardımı yapmaktadır, fakat Myanmar’da Arakanlılara katliam devam etmektedir.

Halkımızdan ekonomik gücü olanlar yardım kuruluşları aracılığıyla para yardımı yapabilirler. Yapılan yardımlar ezilen halka götürülüp dertlerini biraz olsun hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Hesap gününde akan kanı niye durdurmadın diye soru sorulmayacaktır, fakat niye hiç gayret göstermedin diye soru mutlaka sorulacaktır. Hiç bir şey yapılamıyorsa, yapılan dualara Arakan ve diğer ezilen Müslüman ülkeleri katılabilir. Mutlaka dualar kabul edilecektir. Yapılacak en ufak dertlenme Arakan’da ki Müslümanların dertlerine ve sıkıntılarına ortak olmaktır ve Allah (c.c) yapılan hayırlı işleri boşa çevirmeyecektir.

Din Kardeşliğinin Gerektirdiği Yardımlaşma.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir