Dijital ve Zihinsel Sağlık
Kişisel Gelişim,  Psikoloji,  Sağlık

Dijital ve Zihinsel Sağlığınızı Geri Kazanmanın 7 Yolu

Dijital ve Zihinsel Sağlığınızı Geri Kazanmanın 7 Yolu

Dijital ve Zihinsel Sağlık

E-postalar, sosyal medya, iş belgeleri, okul raporları, akış hizmetleri, üretkenlik uygulamaları, günlük hayatımızda kullandığımız teknoloji listesi uzayıp gidiyor. Ama ne pahasına olursa olsun? Telefonlar ve bilgisayarlar hayatımızı kolaylaştırabilirken, uzmanlar cihazlarda çok fazla zaman geçirmenin stres hormonlarımızı harekete geçirebileceğini ve kaygıya neden olabileceğini söylüyor. Artık dijital hayatlarımızı gerçek hayatlarımızla dengelemek bizim için her zamankinden daha önemli.

İşte biraz dijital denge bulmanın ve bilgisayarlarımızın bize karşı değil, bizimle çalışmasını sağlamanın 7 yolu.

Sizi Dijital Hafıza

Dijital ve Zihinsel Sağlığınızı Geri Yükleyin

1. Dijital ve Zihinsel Sağlık: Ebeveyn Denetimlerini Benimseyin

Pandemi tüm aile için kaosu beraberinde getirdi. Çocuklarınızla yeni sınırlar koymaya başlamanın, sağlıksız miktarda ekran başında aşırı doz almadıklarından veya genç gözleri için fazla olgun olan web sitelerini ziyaret etmediklerinden emin olmanın zamanı geldi. Çocuklarınızın ekran başında geçirdiği süreyi azaltmak ve sağlıklı bir sınır belirlemek ve onları çocuğunuzun üstesinden gelemeyeceği uygulamalardan, web sitelerinden ve çevrimiçi video oyunlarından korumak için ebeveyn denetimleri ve kilitleri kullanmayı düşünün.

2. Dijital Kişisel Bakım Alıştırması Yapın

Sadece 15 dakikalık sosyal medya, o zaman o projeyi halledeceksin, değil mi? Hayır. Bunu 30 dakika yap. Zaten 45 dakika için buradasın, neden bunu eşit bir saat yapmıyorsun? Bunun bir tuzak olması dışında.

Klinik psikolog Jeffrey M. Cohen, Psy.D. “Öz bakım, ihtiyacınız olan şey buysa, teknolojiyi kapatmak ve teknolojiyi kapatmakla ilgili olabilir” diyor. Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi’nden. “Öz bakım, yapacak daha çok işiniz olsa bile günün sonunda bilgisayarınızı kapatmaktır. Televizyon izlemeyi bırak, telefonu bırak ve sosyal medyayı bırak.”

3. Fiziksel Olun

Fiziksel ve zihinsel sağlık birbiriyle bağlantılıdır; bilgisayardan uzaklaşın ve meditasyon gibi bazı sağlıklı alışkanlıklar edinin. Araştırmalar, meditasyon yapan kişilerin endişeli veya depresif hissetme olasılığının daha düşük olduğunu gösteriyor.

Sağlıklı yaşam savunucusu Candy Washington, Yahoo Life’a “Kendini yatıştıran rehberli bir meditasyon için meditasyon yapın veya canlandırıcı bir podcast dinleyin” diyor. “Yapılması gereken asıl şey, enerjinizi ve alanınızı korurken kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanmak.”

4. SAD Hakkında Düşünün

Mevsimsel Duygulanım Bozukluğu (SAD), Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından tanımlandığı gibi, depresyonun özel bir sınıflandırmasıdır. Bu bozuklukla yaşayan insanlar, “kış hüznü”nden çok, enerji kaybı, çok fazla uyuma veya değersiz hissetme şikayetinde bulunurlar.

Bu semptomları yaşayan insanlar genellikle bir sakinlik duygusu bulmak için teknolojiye başvururlar – bu da miyop olabilir; Artan teknoloji kullanımı aslında insanları huysuz ve sinirli yapabilir.

Cohen, SAD yaşıyor olabileceğinizi düşünüyorsanız, Bilişsel Davranış Terapisinin yardımcı olabileceğini söylüyor. Diğer bir seçenek ise ışık tedavisidir.

Cohen, “Işık terapisi, parlak ışık yayan (ve zararlı UV ışınlarını filtreleyen) bir ışık terapisi kutusunun önünde oturmayı içerir,” diye açıklıyor. Cohen, evden çalışan kişiler için ev ofisinizi değiştirmenizi önerir.

Cohen, “Çalışma alanınızı bol miktarda doğal ışık alan bir yere yerleştirmeyi deneyin” diyor. “İnsanlar, ışık miktarını artırmak için evlerindeki tüm panjurları veya perdeleri açmayı deneyebilir.”

5. Bildirimleri Kapatın

Bir beyin cerrahı veya hava trafik kontrolörü değilseniz, muhtemelen telefonunuzda veya tarayıcınızda bildirimlerinize ihtiyacınız yoktur. Araştırmalar bu tür kesintilerin strese neden olduğunu göstermiştir.

“Stres varlığımızın her bölümünü etkiler: Zihin, beden ve ruh. Akıl sağlığı uygulaması Bloom’un terapi başkanı Seth J. Gillihan, Yahoo Life’a verdiği demeçte, düşüncelerimizi daha az esnek hale getirme eğilimindedir. “Beyin, adrenalini serbest bırakmak için sempatik sinir sistemini tetikler, bu yüzden o enerji ve aktivasyon akışını elde ederiz. Aynı zamanda, bir tehditle başa çıkmak için kaynaklarımızı daha da sıralayan kortizolün salınmasına neden oluyor.”

Telefonunuzdaki ve bilgisayarınızdaki gerekli olmayan tüm uyarıları kapatın; veya bu mümkün değilse, bildirimleri yalnızca mesai saatleri içinde kontrol edin.

6. Bir İşlemci Olun

Dijital, yayın ve akış hizmetleriyle ilgili haberler acımasız ve stresli olabilir. Rahatsız edici veya üzücü bulduğumuz medya hikayelerini tüketmek zihinsel sağlığımızı etkileyebilir. Güncel olaylar hakkında bilgi sahibi olmak önemli olmakla birlikte, fikir ve haber arasındaki farkı ayırt etmek de aynı derecede önemlidir.

Gillihan, “İnsanlar genellikle başkalarının sorunlarını kendileriyle ilgili kişisel bir şeye bağlarlar ve kendi sorunlarının durumdan kaynaklandığını düşünürler,” diye açıklıyor. Bu düşünceleri yeniden çerçevelemek, dijital deneyimimizin daha keyifli ve daha şefkatli olmasına yardımcı olabilir. Gillhan, “’Orada ama Tanrı’nın lütfu için gidiyorum’ ifadesinin bazı versiyonlarını hatırlamak yardımcı olabilir” diyor.

7. Dijital ve Zihinsel Sağlık: İnsanlara Öncelik Verin

Bu gerçek suç dizisini aşırı izlemeyi bırak ve gerçek hayattan biriyle konuşmaya başla. Yüz yüze gelmenin zamanı geldi. Sosyal medya söz konusu olduğunda, sizin için gerçekten toksik olabilecek grupları veya etkileşimleri yeniden düşünün.

Lisanslı Evlilik ve Aile Terapisti Dove Pressnall, “Bazı dijital alanlar gerçekten zehirli olabilir ve kişinin ruh halini ve genel refahını etkileyebilir” diyor.

Pressnall: Teknolojiyle nasıl ilişki kurduğunuzu değerlendirin ve yanıtlarınızda dürüst olmaya hazır olun. Kendinize “bu bağlantı veya grup benim için iyi mi?” Diye sorun. Sonra aynı soruyu ilişkilerine yönelt. Kendinize “[dijital alışkanlıklarım] hayatımın geri kalanını ve ilişkilerimi nasıl etkiliyor?” diye sorun. Ardından, bir plan yapın. “Çevrimiçi arkadaşlarınızla ve iş arkadaşlarınızla gerçek hayatta sahip olduğunuz değerleri yansıtan sınırlar belirleyin” diyor.

Dijital ve Zihinsel Sağlığınızı Geri Kazanmanın 7 Yolu-Kaynak: yahoo.com

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir