İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Dijital Oyun Pazarı Piyasası

Dijital Oyun Pazarı Piyasası

Dijital Oyun Pazarı Türkiye

Dijital Oyun Pazarı Piyasası yazımızda dünyada oyun ve uygulama sektörünün piyasa değerini, Türkiye’de oyun endüstrisi ve rekabet durumunu yazdık.

Dijital Oyun Pazarı Yükseliyor

Dijital oyun piyasasının değeri 137 milyar dolara ulaştı. Bu rakam sinema endüstrisinde 37 milyar dolar seviyesinde bulunmakta. Oyun pazarı, Hollywood’u geçmiş bulunuyor. Bazı oyunların içinde film karelerini aratmayacak bölümlerde yer almaktadır. Gelişen teknoloji ile 90’larda popüler olan oyun piyasası yeniden son 10 yılda hızla gelişimini sürdürdü. Dünya oyun endüstrisinin 137 milyar dolarlık bir piyasa oluşturmasında mobil oyunların 70 milyar dolarlık ciddi bir katkısı bulunmaktadır. Mobil cihazların gelişmesi oyunların değerini ciddi oranda arttırdı. 56 milyar dolarlık bir piyasa sadece mobil sektörden gelmektedir. Google Play ve App store mobilde ki yükselişte önemli paya sahiptir. Bu iki platform oyun geliştiricilerine çok iyi imkan sağladı ve önlenemez yükseliş başlamış oldu. Türkiye’de oyuncular, mobil oyunlara 1,5 milyar TL para harcamaktadır.

Microsoft Xbox One X Scorpio Games

Türkiye’de Oyun Endüstrisi

Türkiye’de oyun sektörünün büyüklüğü 850 milyon dolar civarındadır. Ülkemiz oyun sektöründe genel olarak tüketici konumundadır. Türk oyuncular oyunları mobil, Pc ve oyun konsollarında hızlı bir şekilde tüketmektedir. Oyunlarda kullanılan teknoloji, tasarımlar, yapılan işin kalitesinin yüksek olması ve kişileştirilmiş oyun karakterlerinin olması oyuncuları kendisine çekmektedir.

Oyun ve Uygulama Geliştirme Sektöründe Rekabet Durumu

Oyunların arkasında çok ciddi ekipler yer almaktadır ve istihdam oranı çok yüksektir. Mobil oyun sektöründe çok ciddi rekabet vardır. Play Store’da 4 milyona yakın oyun ve uygulama bulunurken App store’da 2,5 milyona yakın oyun ve uygulama bulunmaktadır. Oyun ve uygulama geliştiricilerin bu rekabeti dikkate almaları gerekiyor. Yenilikçi bir bakış açısı ve farklılaşma sizi üst konumlara taşıyacaktır. Mobil oyun ve uygulama geliştiricilerin 2-3 kişilik ekip kurarak başarıyı yakaladıkları bilinmektedir. Her hafta 500 milyon kişi App store’da oyunlara bakmaktadır ve bu ciddi hareketlilik demektir. Erkekler zamanlarını daha çok Pc ve konsol oyunlarında harcarken, kadınlar zamanlarını mobil oyunlarda harcamaktadır. Günümüzde Fortnite ve Pubg gibi oyunlar, hem mobilde hemde diğer platformlarda en çok oynanan oyun türleridir.

Oyun-Der YKÜ Simay Dinç’in videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir