Bilim ve TeknolojiEkonomi ve ParaYaşam

Dijital Dönüşüm İle Müşterileri Perakende Alışverişe Çekme Yolları

Dijital Dönüşüm İle Müşterileri Perakende Alışverişe Çekme Yolları yazımızda perakende sektörünün müşterilere sunduğu kolaylıklar, e-ticaretin gelişmeye devam etmesi ve müşteri memnuniyetinin sağlanmasını yazdık.

Perakende Sektörünün Dijital Dönüşüm Geçirmesi

Perakende sektörü teknoloji ve dijital dönüşümden hızlıca etkilenmiştir. Müşteriler marketlere girdiğinde kasada sıra beklemekten sıkılmaktadır ve e-ticaretin gelişmeye devam etmesiyle birlikte ihtiyaçlarını sıra beklemeden hemen sipariş verebilmektedir. İnsanlar her gittiği perakendeciden de istediği ürünü bulamayabiliyor. İstediği ürünü bulduğunda umduğu fiyatlarda olmayabiliyor. Müşteri markete gittiğinde kendine özel promosyonların yapıldığını hissetmiyor ve özel indirimler yapılmamaktadır. E-ticaret alışverişlerinde kişiye özel birçok indirim yapılmaktadır. Perakende alışverişlerinde herkese yapılan indirimler müşterileri etkilemeye yetmeyebiliyor.

Günümüzde müşteriler kendilerine özel ürünler ve indirimler yapılmasını istemektedir. Marketlerde bu durum söz konusu değildir. Ülkemizin kültüründe olan her şeyi görerek ve dokunarak alma isteği mağazacılığı ve marketçiliği hala gözde mekanlar olarak tutmaktadır. Yeni nesilde ise internet üzerinden hızlı ve rahat alışveriş daha çok kullanılmaya başlamıştır.

Dijital Pazarlama Önemi

Özel İlgi Müşteriyi Kendine Çekiyor

Güvenilir alışveriş sitelerinden yapılan alışverişler müşterilere özel bir deneyim sunmaktadır. Perakende sektörün devam edebilmesi için müşteri temsilcilerin müşterilere yakın ilgi göstermesi gerekmektedir. Mağazaya gelen müşteri tekrardan geldiğinde müşteri temsilcisi onu tanır ve ona göre tercihler sunarsa, müşteri bu hizmetten memnun kalacaktır. Dokunma ve hissetme isteğini devam ettirecektir. Özellikle müşteriye özel indirimler uygulanması, müşterinin başka bir yerden alışveriş yapmasını önleyecektir. Müşteri mutlu olduğu ve kazançlı çıktığı bu perakende yerinden alışveriş yapmaya devam edecektir. Teknolojinin burada yardımı ise telefondaki uygulamalar ile müşterinin tanınması olmaktadır. Yapay zeka kullanılarak müşteriye özel fırsatlar sunulmasıdır.

Amazon'un Yeni Ödeme Sistemi-AmazonGo

Mağazacıların Müşteri Memnuniyetini Sağlaması

Yurt dışında bazı firmalar cep telefonu uygulaması sayesinde müşterilerinin neleri sevdiğini öğrenmekte ve buna göre müşterisi mağazaya gelmeden önce sevdiği ve tercih ettiği kıyafetleri denemesi için kabinin yanına bırakmaktadır. Müşteri bu özel ilgiden çok memnun kalmaktadır. Değişme kabininde bulunan ekran sayesinde isteğiniz kıyafetin farklı renk ve modellerini seçerek müşteri temsilcinin ekranına düşmektedir. Siz yerinizden ayrılmadan istediklerinizi müşteri temsilcisi getirmektedir. Özellikle Amerika’da birçok mağaza bu kolaylığı müşterilerine sağlamaktadır. Amerika’da e-ticaret çok geliştiği için perakendeciler dijital dönüşüm yeniliğini işlerine olabildiğince katmaya çalışmaktadır. Perakendeciler teknolojiyi kullanarak raflarını boş bırakmamaktadır ve stok yönetimini akıllıca yapmaktadır. Müşteriye, müşteri deneyimi verilmesi perakende sektörünü ayakta tutacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir