İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Dev Markaların Kötü Geçmişi

Dev Markaların Kötü Geçmişi

Dev Markaların Kötü Geçmişi-Dupont

Dev Markaların Kötü Geçmişi yazımızda günümüzde adını hepimizin bildiği ve çok popüler olan markalar Teflon, Ibm, Bayer, Coco Cola, Nestle ve Chiquita’nın geçmişlerinde yapmış oldukları olumsuz kararlarını yazdık.

Dev Markaların Kötü Geçmişi-Dupont

1946 yılında endüstriyle kimya şirketi teflon adında yapışmaz tavayı icat etti. Teflonu bilmeyen yoktur. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde kansere yol açtığı sürülen bir maddenin teflonun üretilmesinde kullanıldığı öne sürülmektedir. Dupont şirketi bu konu hakkındaki bilgileri gizlemektedir. Teflon nedeniyle böbrek kanseri olan bir kadının dupontu mahkemeye vermesiyle bu davayı kaybetmiştir. Bu kaybedilen dava ile dupontun ne kadar güvenilir olduğu sorgulanmaktadır.

Dev Markaların Kötü Geçmişi-IBM

IBM

Ibm teknoloji şirketi, Yahudilerin katledildiği zamanda, Naziler için delikli kartlarla çalışan bilgisayarlar üretmiştir. Bu bilgisayarlar toplama kamplarına gönderilen Yahudileri kaydetmek için kullanılmıştır. Naziler, Polonya’yı işgal edince Ibm bilgisayar üretimini hızlandırmıştır. Sadece para kazanmaya odaklanmıştır.

Dev Markaların Kötü Geçmişi-Bayer

Bayer

Alman ilaç şirketi olan Bayer, hemofili hastaları için ürettiği ilaçta kan plazmalarından yararlanmaktaydı. Bu ilaç üretilirken kullanılan kanların bazılarında Hiv virüsü olduğu tespit edildi. Bu gelişme üzerine Bayer, Amerika ve Avrupa için kanser riski taşımayan yeni bir ilaç üretti. Aids riski taşıyan ilaçlar yok edilmeyip Asya ve Latin ülkelerine gönderilmiştir. Kaç kişinin bu ilaçlar nediyle öldüğü bilinmemektedir.

Dev Markaların Kötü Geçmişi-Coca Cola

Dev Markaların Kötü Geçmişi-Coca Cola

Coca Cola‘nın Hindistan’da açmış olduğu dev fabrikada Kola için gereken suyu yer altından temin etmiştir. Bu durum oradaki tüm suyun çekilmesini ve kuraklığın başlamasına neden olmuştur. Bu nedenle su ihtiyacını yağmur suyundan karşılayacağını söylemiştir. Gittiği yere sadece zarar getirmektedir.

Dev Markaların Kötü Geçmişi-Nestle

Nestle

1974 yılında az gelişmiş Afrika, Asya ve Latin Amerika ülkelerinde önlenebilir bebek ölümleri aşırı artmıştır. Bunun nedeni ise anneler kendi sütü yerine Nestle‘nin hazır mamalarıyla bebeklerini besliyordu. İlk önce bedava dağıtılan mamalara alıştırılan bebekler anne sütü almak istemiyordu. Nestle’nin bedava dağıtmış olduğu mamalar daha sonra ücretli hale getirildi. Bu mamalara almaya gücü yetmeyen annelerin çocukları ölmek zorunda kaldı. Bu yaşananlardan sonra Nestle uluslararası boykot edilmiştir. Satmış olduğu ürünleri değiştirmiştir.

Chiquita Muz

Chiquita

Ülkemizdeki ithal muzların çoğunun kaynağı Chiquita muzdur. Amerika şirketidir. 1928 yılında Kolombiya’da bulunan işçileri 1 ay süreyle grev yapmıştır. Amerika hükümeti, Kolombiya Hükümetine mesaj göndererek grevin bitirilmesini istedi. Kolombiya hükümeti, askerlerini grevi yapan işçilerin üzerine gönderdi. 3000 işçinin öldürüldüğü söylenmiştir.

Dev Markaların Kötü Geçmişi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir