Detoks

Detoks yazımızda detoksun ne olduğunu, hangi organlarımızın detoks yaptığını, organlarımıza faydalı besinleri ve sağlıklı çorba tarifi yazdık.

Detoks ve Faydalı Besinler

Detoks efikasyonu, vücudun ve organların zararlı toksinlerden temizlenmesidir. Bedenimiz normal şartlarda detoksunu kendisi yapmaktadır. Fakat bazı nedenler yüzünden ekstra detoks yapılmasına ihtiyaç duyar. Bu nedenler çevresel kirlilik, yetersiz meyve ve sebze tüketimi, hareketsiz yaşam tarzı, sigara ve alkol tüketimi, yetersiz sıvı alımı, uykusuzluk ve ilaç kullanımı, tarım ilaçları, yüksek şeker ve doymuş yağ, yetersiz posa tüketimi ve yoğun hayvansal proteinli yiyecekler tüketmek toksinleri arttırmaktadır. İnsan vücudunun detoksunu karaciğer, safra kesesi, böbrekler ve bağırsaklarımız yapmaktadır.

Yukarı da yazmış olduğumuz toksin alımları nedeniyle bu organlarımız tüm detoksu tek başına yapamazlar. İnsanın organlarına yardımcı olması gerekir ve detoksu destekleyici kürler hazırlayıp tüketmesi gerekir. Bağırsaklar için faydalı besinler: Kuru baklagiller, yoğurt, yeşil yapraklı sebzeler. Karaciğer için faydalı besinler: Enginar ve kök pancarı. Böbrekler için kırmızı renkli meyveleri tüketin. Ananası mutlaka sofranızda bulundurmayı ihmal etmeyin. Sindirim sistemi için zerdeçal, zencefil ve rezene faydalıdır.

Detoks Çorbası

Çorba Tarifi

Malzemeler

  • 1 diş sarımsak
  • Dereotu
  • 6 adet antep fıstığı
  • 1 çay bardağı dondurulmuş vişne
  • 1 tane orta boy haşlanmış kök pancarı
  • 1 çay bardağı yoğurt
  • Su

Hazırlanışı

Çorba karaciğerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bir kaseye ince ince kıydığınız bir demet dereotunu koyun. 1 tane kök pancarını haşlayın ve küp şeklinde doğradıktan sonra kasenin içine atın. 1 çay bardağı kadar dondurulmuş vişne ekleyin. Vişnenin suyunu da ekleyebilirsiniz. 1 çay bardağı kadar yoğurt ekleyin. Güzelce malzemeleri karıştırın. 1 diş sarımsağı ince ince doğrayın ve kasenin içine atın. İçine biraz su dökün. Bir çorba kasesine çorbayı dökün. Üzerine 6-7 adet antep fıstığı koyun. Çorbada yağ kullanılmamıştır.

Yorum yapın