HaberSağlıkYaşam

Delibal Balının Şifası

Delibal Balının Şifası yazımızda Doğu Karadeniz’in dünyaca ünlü balı olan delibalın fiyatı, hangi hastalıklara iyi geldiği ve kullanım miktarını yazdık.

Delibal Mucizesi

Delibal, Giresun’un Kümbet yaylasında üretilmektedir. Delibal normal ballara benzememektedir ve fiyatı 1250-2000 lira arasında değişmektedir. Tadının acı olduğu belirtilmektedir. Delibal yılda 10-15 kilo arasında üretilebilmektedir. Delibalın tüm iç hastalıklarına iyi geldiği iddia edilmektedir. Delibalı az yediğinizde şifa, çok yediğinizde ise zehir etkisi göstermektedir. İlaç amaçlı olarak kullanılmaktadır. Orman gölünde üretilen bal az olduğu içinde çok değerlidir. İç hastalığı olanlar bu balı kullanarak şifa bulmaktadır, fakat çok az tüketilmesi gerekir. Delibalı üreten arılar ve kovanlar özeldir. Delibalın ünü sadece ülkemizde yayılmamıştır, dünyada da kendisine ün etmiştir. Dünyaca ünlü dedektiflik filmi Sherlock Holmes “Gölge Oyunları” serisinde ölümsüzlük iksiri olarak delibal kullanılmıştır. Filmin etkisiyle yabancılar Giresun’a giderek delibal hakkında bilgiler almışlardır.

Şişkinlik

Delibal Balının Şifası ve Kullanım Miktarı

Delibal bağırsak hastalıklarına, iç hastalıklarına, akciğer, karaciğer ve mide rahatsızlıklarına, kolesterol ve tansiyon rahatsızlıklarına, şeker hastalarına iyi gelmektedir. Delibalın kullanımında miktarı ve ölçüsü iyi ayarlanmalıdır. Yetişkinlerde 1 çay kaşığı, yaşlılarda 1 tatlı kaşığının üzerine çıkılmamalıdır. Bu oranların üzerine çıkıldığında zehirlenmeye neden olur. Delibalın müthiş bir etkisinin olduğunu bilinmektedir, fakat kararında tüketilmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir