Haber

Danimarkalı Aşırı Sağcı Siyasetçi Rasmus Paludan, Kuran-ı Kerim Yaktı

Danimarkalı Aşırı Sağcı Siyasetçi Rasmus Paludan, Kuran-ı Kerim Yaktı

Kuran yakma olayını Danimarka‘daki aşırı sağcı siyasi parti Hard Line‘ın lideri Rasmus Paludan gerçekleştirdi. İsveç vatandaşlığına da sahip olan Paludan, geçmişte Kuran-ı Kerim yaktığı bir dizi gösteri düzenlemişti.

Polisin gösteri izni, İslam’a ve Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İsveç’teki ifade özgürlüğünü etkileme girişimi olarak adlandırdığı şeye aykırı olduğunu söyledi.

Paludan’a yorum için hemen e-posta ile ulaşılamadı. İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom Cumartesi günü Twitter’da İslamofobik provokasyonların dehşet verici olduğunu söyledi.

Kuran’ın yakılması, Türkiye’nin Yeni Refah Partisi tarafından düzenlenen bir gösteriye düzinelerce kişinin katıldığı Ankara’daki İsveç büyükelçiliği önünde bir protestoya yol açtı.

İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından geçen yıl NATO’ya katılmak için başvurdu, ancak 30 üye ülkenin hepsinin tekliflerini onaylaması gerekiyor. Türkiye, özellikle İsveç’in, öncelikle Kürt militanlar ve 2016’daki darbe girişiminden sorumlu tuttuğu bir grup olmak üzere terörist olarak gördüğü kişilere karşı daha net bir tavır alması gerektiğini söyledi.

Danimarkalı Aşırı Sağcı Siyasetçi Rasmus Paludan, Kuran-ı Kerim Yaktı-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir