İçeriğe geç
Anasayfa » Seyahat » Dakar Senegal

Dakar Senegal

Dakar Seyahat

Dakar Senegal yazımızda Senegal Dakar hakkında bilgi, gezilecek yerler, yerel halkının özellikleri, tarihçesini ve kent hakkında bilgileri yazdık.

Dakar Senegal

Dakar, Senegal Cumhuriyeti’nin başkentidir. Senegal’in siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve dini merkezidir. Batı Afrika’nın en batı ucundaki yarımada da yer almaktadır. Afrika’nın en kalabalık şehirlerinden birisidir. Dakar’da rengarenk pazarlar, balıkçılar, sokaklar, insanlar, ulaşım araçları ve safari adasıyla keşfedilmeyi bekliyor. Kent renkli bir coğrafyaya sahiptir. İnsanları sıcaktır ve ülkemize yakın ilgi duymaktadırlar. İstanbul’dan Dakar Havalimanına uçuş 9,5 saat sürmektedir. Senegal’da bulunan Blaise Diagne Uluslararası Havalimanı, Türk firmaları Limak ve Summa tarafından işletilmektedir. Şehrin yaklaşık olarak 4 milyon nüfusu vardır. Şehir ünlü Paris-Dakar rallisinin bitiş noktası olarak tüm dünyada tanınmaktadır.

Dakar

Dakar Şehrinin Tarihçesi

Şehre 1400’lü yıllarda ilk olarak Portekizliler gelmiştir. Daha sonra ise Hollandalılar ve Fransızlar bölgeyi ele geçirmiş ve sömürge şehir olarak devam etmiştir. 1800’lü yılların sonunda inşa edilen liman ile birlikte kentin önemi artmış ve Avrupa’lı tüccarlar burada kalmaya başlamıştır. Osmanlı Devleti, Dakar’a 1909 yılında fahri konsolosluk açmıştır. Uzun süren Fransız sömürgesinin ardından, 1960 yılında bağımsızlığını kazanan Senegal’in başkenti Dakar olmuştur. Yıl boyunca sıcaklık hakimdir. Tropikal iklime sahiptir.

Dakar Ulaşım

Dakar’da Ulaşım

Dakar’da ulaşım taksiler, minibüsler, otobüslerle sağlanmaktadır. Üzerinde Elhamdülillah yazan renkli minibüsler, Afrika’nın çeşitliliğini yansıtmaktadır. Minibüslere arka kapıdan binilmektedir. Senegal’in %94’ü Müslümandır. Geriye kalan yüzde 5’lik kesimin çoğunluğu Katolik olmakla birlikte Hristiyandır. Yerli dinler ise %1’lik bir kesimdir. İnsanlar yerel dillerinin yanında Fransızca da konuşmaktadır.

Dakar Balıkçılık

Senegal’de Balıkçılık

Senegal’de balıkçılık çok önemli bir gelir kaynağıdır. Dakar sahil şeridi rengarenk tekneler ile doludur. Balıkçılar sabah saatleri okyanusa açılır ve akşam saatlerine kadar okyanusta balık avlarlar. Kıyıda ise balıkçıları bekleyen aile sayısı ise inanılmaz boyutlara ulaşmaktadır. Balıkların satıldığı kıyının hemen yanında sürekli duran tezgahlar bulunmaktadır. Balıkların yanında salata malzemeleri de buralarda satılmaktadır. Sahillerinde spor yapmak isteyenlerde bulunmaktadır.

Sandaga Pazarı

Sandaga Pazarı

Şehir merkezinde birbirinden farklı pazarlar bulunmaktadır. Şehrin her tarafında bir çok pazar bulunmaktadır. Dakar’da hayat bu pazarlarda yaşanmaktadır. Şehrin en büyük pazarı ise Sandaga pazarıdır. Sandaga pazarı, Dakar’ın Eskişehir bölgesinde yer almaktadır. Pazarda her türlü ihtiyaç için malzeme bulunmaktadır. Pazar birkaç sokaktan oluşmaktadır ve çok kalabalıktır.

Bağımsızlık Meydanı

Bağımsızlık meydanı şehrin tam merkezinde yer almaktadır. Bakanlıklar ve ticaret odası gibi önemli yapılar burada yer almaktadır. Ortasında küçük bir havuz ve etrafı ağaçlarla çevrilidir.

Rönesans Anıtı Senegal

Rönesans Anıtı

Dakar’ın Rönesans anıtı, Afrika’nın simgelerinden olmuştur. 2010 yılında yapılan bu anıtın maliyeti tam 27 milyon dolardır. Dünyanın en büyük bronz heykeli Rönesans anıtıdır. Mimar Pierre Qutabi tarafından çizilen anıt, Kuzey Koreli mühendisler tarafından yapılmıştır. Rönesans anıtı, Senegal’in Fransız egemenliğinden kurtulması ve bağımsızlığını kazanmasının 50.yılı anısına yapılmıştır.

Büyük Camii

Dakar Büyük Camii

Ülkenin nüfusunun çoğunluğu Müslüman olduğu için camiler çokça bulunmaktadır. Dakar Büyük Camii, 1964 yılında hizmete açılmıştır. Bu camide Eskişehrin kalbinde yer almaktadır. Fransız ve Faslı mimarlar tarafından tasarlanmıştır. Camide 67 metre uzunluğunda minare bulunmaktadır. Bu yüksekliğe çıkıldığında şehrin her yeri görülebilmektedir. Caminin içinde büyük bir avlu bulunmaktadır. İşlemeli tavanı ve duvarları ile dikkat çekmektedir.

Goree Adası Senegal

Goree Adası

Goree Adasına Dakar’dan feribot ile gidilmektedir. Feribotta yerli halkın yanında turistlerde bolca bulunmaktadır. Goree adası küçük bir adadır. 1776 yılında köleler için inşa edilen köleler evi, büyük bir ayıbın simgesidir. Milyonlarca Afrikalı, köle olarak bu evden 300 yıl boyunca Amerika’ya taşınmıştır. Günümüzde köleler evi müze haline getirilmiştir. Müzede kölelik dönemine ait eşyalar sergilenmektedir. UNESCO Dünya miras listesinde yer almaktadır. Goree Adası uzun yıllar köle ticaretinde önemli bir yer olmuştur. Adanın her yerinde sokak satıcıları bulunmaktadır. El işi ürünlerini turistlere satmaya çalışmaktadırlar.

Bandia Hayvanat Bahçesi

Bandia Hayvanat Bahçesi

Dakar’da bulunan Bandia hayvanat bahçesi, Safari yapmak için uygundur. Özel araçlara binerek vahşi doğada tur atabilirsiniz. 3500 hektarlık bir alan üzerine kuruludur. Bölgede Afrika’nın birbirinden değişik ve kendine has hayvanları bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir