D Vitamini İçin Güneşten Faydalanmak

D Vitamini İçin Güneşten Faydalanmak yazımızda günümüzde D vitamini eksikliğinin gittikçe yaygınlaşmasında güneşe hasret kalmayı, güneşten daha çok yararlanmayı ve güneşin D vitamini verdiği saatleri yazdık.

Güneşten Faydalanmamanın Neden Olduğu D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliği günümüzde insanlarda çok sık rastlanılmaktadır. D vitamini %90-95 oranında güneşten alınmaktadır. D vitamini derimizden vücudumuza girmektedir. Bağırsaklardan, böbreklerden kalsiyum emilimini artırarak kemik sağlığı üzerinde çok önemli bir hormon görevi üstlenmektedir. D vitamininin vücuttaki görevi hormondur. D vitamini vücutta aktifleştikten sonra kalsiyum emilimi sağlandıktan sonra kemik sağlığı, damar sertliği, nörolojik sistem için çok gerekli olan dengeyi oluşturmaktadır. İnsanlar güneşe çıkmadığından ve doğadan koptuğu için güneşten gelecek olan D vitamini vücuda yeterince girmemektedir. D vitamini yeterince alınmadığından bağışıklık sisteminde bozulmalar başlar ve nörolojik hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. Birçok hastalık güneşten yararlanılmadığı için tetiklenir veya ortaya çıkar. Tip 2 diyabet ve obezite hastalığına da D vitamini eksikliğinin olumsuz etkisi vardır. D vitamini eksikliğini hormon dengesizliği olarak görebilirsiniz.

D Vitamini Depolama Kaynakları

Güneşe Hasret Kalmak

D vitaminin çoğunun güneş ışığından vücudumuza girdiğini söyledik. Geriye kalan %5-10’luk kısımda tüketmiş olduğumuz gıdalardan vücudumuza girmektedir. Sardalya, somon, omega-3 oranı yüksek gıdalar, yumurta sarısı, kuru baklagiller, ette D vitamini bulunmaktadır. Sadece güneş ışığı almak bütün D vitamini ihtiyacını fazlasıyla karşılayacaktır. Modern toplumda insanlar evden işe, işten eve ve diğer mekanlara gittiğinde sürekli olarak kapalı ortamlarda olduğundan güneş ışığına hasret yaşamaktadır. Yazları tatilde biraz güneş ışığı almak kimseye yeterli gelmemektedir. Eski zamanlarda insanlar doğada işlerini yaptıkları için güneş ışığından çok daha fazla yararlanıyordu şimdi ise tüm işler kapalı alanlarda ve insanlar güneşe hasret bir şekilde yaşıyor. Güneşi görmeden geçirilen günlerin sayısı her geçen gün artmakta. Bu durumda bütün vücudumuzu olumsuz etkilemektedir.

D Vitamini Depolama Önemi

D Vitamini İçin Güneş Işığını Efektif Kullanmak

Güneşten D vitamini saat 11:00-15:00 arası gelmektedir. 12:00-13:00 arasında Ozon tabakası delik olduğu için güneşten dünyaya zararlı ışınlar fazlaca gelmektedir. Bu yüzden 12:00-13:00 arası dışarıya çıkılması tavsiye edilmemektedir. 11:00-12:00 ve 14:00-15:00 arası idealdir. Bunun dışında kalan saatlerde 20-30 dakika güneş ışığı almak çok faydalı olacaktır. Yüzünüzü güneşe tuttuğunuzda lekeler oluşabilir. Bu yüzden kollarınızı ve bacaklarınızı güneşe tutmanız yeterli olacaktır, fakat güneş kremi sürmeyin. Güneş kremleri D vitamini alımını azaltmaktadır. Aynı şekilde pencereden gelen güneş ışığında kırılmalar olduğu için D vitamini alamazsınız. Doğrudan güneş ışığını almanız gerekir. Yılda 1 kere check-up yaptırıp kandaki D vitamini seviyesine baktırabilirsiniz. D vitamini yağda çözündüğü için fazlası da D vitamini zehirlenmesi yapacaktır. D vitamini haplarını çokça almamanız gerekir. Doktor tavsiyesiyle D vitamini hapları alınmalıdır. Çocukların gelişimi ve yetişkinlerin sağlığı içinde yeterli güneş ışığı alınmalıdır.

Dr. Ayça Kaya’nın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın