İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Cuma Sohbetleri Rüya Görme ve Duanın Gücü

Cuma Sohbetleri Rüya Görme ve Duanın Gücü

Cuma Günü Sohbetleri-Cumanın önemi

Cuma Sohbetleri Rüya Görme ve Duanın Gücü yazımızda rüya gördüğümüzde ne yapmalıyız, neye yormalıyız, müminin gücü olan duayı ne zamanlar yaparsak daha etkili olur konularını yazdık.

Cuma Sohbetleri Rüya Görme-Kelebek
Rüya Görme

Cuma Sohbetleri: Rüya Görme ve Bunu Hayra Yorma

Uyuduktan sonra rüyamızda gelecekte yaşanılan olayları görebiliriz. Normal yaşantımızda konuştuklarımız sıkıntısını çektiklerimiz, olmasını çok istediğimiz şeyler gece uyurken rüyamıza gelebilir. Kötü şekilde de iyi şekilde de bilinç altımızın bize kısa şeritleri halinde göstermesiyle bunları rüya olarak görürüz. İyi rüyanızı herkese anlatabilirsiniz fakat kötü rüya gördükten sonra bu rüyanın şerrinden Allah’a sığının ve yardım isteyin. Bu rüya size uyarı niteliğinde olabilir. Yapmış olduğunuz eylem veya yapmayı planladığınız işlerin hakkınızda hayırlı olmasını isteyin. Bu görülen kötü rüya ile kafanızı meşgul etmenize gerek yoktur. Bu meşguliyet psikolojinizi kötü yönde etkiler ve takıntılı bir insan haline gelirsiniz. Allah’dan hayırlısını isteyerek hayatınıza devam etmek en güzel yapacağınız iş olacaktır. Rüyanın çok kısa süreli olduğunu unutmamamız gerekir. Toplam uyku içerisinde 3 saniye kadar zaman almaktadır. Rüyanın önemi vardır fakat her rüyaya göre de yaşamımızı değiştirmemeliyiz.

Cuma Sohbetleri Rüya Görme
Dua

Dua Etmenin Önemi

Müminin silahı duadır. Dua etmenin önemini Allah(c.c) kutsal kitabımız kuran-ı kerim’de şöyle açıklamıştır. FURKAN-77 için 40 meâl bulundu. Diyanet İşleri (25/FURKÂN-77: (Ey Muhammed!) De ki: “Duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin! Siz yalanladınız. Öyle ise azap yakanızı bırakmayacak.”) / Abdulbaki Gölpınarlı (25/FURKÂN-77: De ki: Sizi îmana dâvet etmeseydi ne değeriniz olabilirdi Rabbimin katında; ama siz gerçekten de yalanladınız tebliğ edilenleri, artık azaplandırmak gerekmekte sizi.)

Dua Yapılma Zamanları

Gördüğünüz üzere dua bizim Allah’la aramızda olan bir olaydır. Ne kadar dua edersek o kadar Allah’a yakın oluruz. İbadetlerimize o kadar sıkı sarılırız. Yapmış olduğumuz dualar birbirimize yaşmış olduğumuz hayırlı ve iyi niyetli dualar ile Allah’ın sevdiği kulları arasına girme amacı taşımalıyız. Dua her zaman edilir. Bazı zamanlarda ise kabul olması daha yüksektir. Bunlar ezan okunurken, sela verilirken, yağmur ve kar yağarken (yağmur rahmettir), camide kamet getirilirken, perşembe ve pazar gecelerinde iken, kandil geceleri, arefe geceleri bol bol dua etmek gerekir. Bu gecelerde yapılan duaların kabul olma olasılığı daha yüksektir. Tabi ki istediğiniz dua sizin için hayırlısıysa, Allah(c.c) yapmış olduğunuz içten duanızı kabul edecektir.

Edilen duadan sonra belli bir zaman geçip duanız kabul olmadı ve siz ben dua ediyorum, fakat hiç duam kabul olmuyor deyip ümidinizi keserseniz, yapmış olduğunuz duanız kabul olmaz. Ümidinizi kaybetmeden ve sabırla dualarınıza devam edin şüphesiz Allah(c.c) duanızı kabul edecektir. Duanızın kabul olması için de boğazınızdan helal lokma geçmesi gerekir. Yediklerinize ve kazancınıza çok dikkat ediniz.

Cuma Sohbetleri Rüya Görme ve Duanın Gücü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir