İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cuma Sohbetleri Dünya İmtihanı

Cuma Sohbetleri Dünya İmtihanı yazımızda yaşamış olduğumuz sıkıntılar ve Dünya’ya niye gönderildiğin cevaplarını bu yazımızda yazmaya çalıştık.

Dünya İmtihanı

Allah(c.c)bizi Dünya’ya imtihan olmamız için gönderdi. Bu imtihanı kazanan kişiler Cennetle müjdelendi, kazanamayanlar ise Cehennem ile karşılığı alacaktır. Bu iki durumda sonsuzdur. Şu ortalama 70 yıllık ömrüyle sonsuz hayatını karşılaştırmak gibi bir hataya düşmeyelim. Bu hayata gelmemizin bir sebebi olmalı ki karşılığında ya ödüllendirileceğiz ya da sürekli cezalandırılacağız. Allah(c.c)katında tek geçerli din İslam‘dır. İslam üzerine yaşayıp Müslüman olarak ölmemiz en büyük amacımız olmalıdır. Dünya hayatını Cennet hayatını kazanmak için bir tarla gibi görmeliyiz. Ne kadar ekersek o kadar kazancımız olur. Dünyada okula veya herhangi bir yetkinliğe ulaşmak için sınavlara giriyoruz. Allah(c.c.)’ın yaratmış olduğu kulların yaptığı sınavlara bile ne kadar hazırlanıyoruz bir düşünmek lazım. Ahirette de buna benzer bir sınavın bizi beklediğini bilmeliyiz. Sonuçta matematik basit. Dünya hayatını İslam üzere yaşa, ibadetlerini inanarak yap ve iyi bir mümin kul olarak Ahirete göç et. Bunun karşılığında ise sonsuz bir yaşam senin olsun. Hemde istediğini bulabileceğin Cennet gibi bir yerde sıkıntı olmadan dertsiz, tasasız yaşayacaksın. Sonsuz bir döngü içinde olacaksın. Güzel tarafı sıkılma ve kötü hiç bir şeyin orada olmamasıdır.

cuma sohbet

Dünya’daki İmtihanlar

Herkesin içinde küçük veya büyük bir dert vardır. Bu dertler bizim için bir imtihan vesilesidir. Allah(c.c)kişinin gücü kadar onu imtihan eder. İnsanın inandığı İslamiyeti tam olarak öğrenmesi gerekir. Kuran-ı Kerim’in ilk emri olan “Oku” sözünden yola çıkarak ilimsiz hiçbir şey yapılamaz. Almış olduğu ilmiyle amel etmesi gerekir insan. Cahillik mutluluktur gibi sözler söyleyenlerin amacı tam olarak nedir bilemeyeceğim ama, bizim her konuda bilgi sahibi olmamız gerekir. Hele ki dini konularda ilim sahibi insanlardan bilgi almayı ve Kuran-ı kerim’i okumayı sürekli hale getirmeliyiz. İnsan beyni çoğu şeyi unuttuğu için sürekli bir tekrarlanma ve tazelenmeye ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacı gidermeliyiz. Allah(c.c)her şeyin sahibidir. Allah(c.c) Dünya’da en büyük belayı, musibeti, kederi, üzüntüyü göndermiş olduğu peygamberlere vermiştir. Peygamberlerin hayatına bakacak olursak hiç birinin hayatı kolay geçmemiştir. Bizim hayatımızda ki sıkıntılar, onlarınkine kıyasla çok hafif kalır. Her sıkıntının sonunda  da bir ferahlık vardır. Sıkıntıya dayanan kişinin tüm günahları Allah(c.c)’ın izniyle silinir. Daha yüksek mevkilere gelir. Sıkıntıya uğrayan kişinin, neden ben, hep mi ben, başkasını mı bulamadın, diğerlerinin hayatına bak birde benimkine gibi düşünceleri kafasından atması gerekir. Bu gibi düşünceler ve söylemler insanın içinde bulunduğu imtihanı kaybetmesine ve derecesinin düşmesine neden olur. Hatta isyan ederse imanından bile olur. Kaybedenlerden olmamalıyız.

Ahirete İmanlı Gitmenin Gerekliliği

Akıllı ve inanan insan, iyi düşünüp ona göre sabır göstermelidir. Ona göre kararlarını almalıdır. İmanımızı korumamız gerekir. Ahirete imansız bir şekilde gidersek eğer, sonsuz bir acıyla karşı karşıya kalırız. Allah(c.c)’ın rahmeti ve mağfireti üzerimize olsun. Çekmiş olduğumuz dertlerin sürekli olmayacağını düşünmeliyiz. Allah(c.c) bizi kaldıramayacağımız yükle yüklendirmez. Ama insanoğlunun bir şekilde de işlenip elmas gibi parıldaması gerekir. Biz; Allah(c.c)’ı her zaman sıkıntılı olduğumuz da hatırlarız. Allah(c.c)’da kulum beni bir tek ona sıkıntı verdiğimde bana dua ediyor benden yardım istiyor diyerek sıkıntı vererek kendine yakınlaştırıyor. Halbuki Allah(c.c)’ı her vakit de zikir edersek aklımızdan çıkarmaz isek sıkıntı çekmemize gerek kalmaz. İnsanın ruhsal olarak yaratıcısına ihtiyacı vardır. Günümüzde tüm psikolojik hastalıkların temeli bu ihtiyacın giderilmemesinden kaynaklıdır. Dünya’ya ne için geldiğimizi unutursak, Allah(c.c) bize bunu hatırlatır. Bizim iyiliğimiz için bunu yapar.

Cuma Sohbetleri Dünya İmtihanı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir