Kişisel GelişimYaşam

Cuma Günü Sohbetleri

Cuma Günü Sohbetleri yazımızda Cuma gününün fazileti, iş yerlerindeki cuma saati uygulaması ve kul hakkının önemini yazdık.

Cuma Günü Sohbetleri-Cuma Gününün Önemi

İslam’da her günün fazileti vardır. Bazı günler diğerlerine göre daha faziletlidir. Bunlardan cuma gününü biz ele alacağız. 1 haftalık zaman süresince günlerin en faziletli olanı cuma günüdür. Vakitlerde sabah namazı vakti, aylarda ise Ramazan ayıdır. Hayırlı işlere başlarken cuma gününden başlanması o işin hayırlı bitmesine vesile olur. Erkeklerin üzerine diğer 5 vakit namaz gibi cuma namazı da farzdır. Kadınların üzerine cuma namazı farz değildir, fakat kılınırsa büyük mükafatı olur. Eski zamanlarda camilerde kadınlara yer ayrılmıyordu, şimdiki camilerde kadınlara ait yer ayrılmaya başlanmıştır. Bu yerler artmaktadır. Kadınların da cuma namazına katılması iyi olacaktır.

Cuma Günü Sohbetleri-Cumanın önemi

İş Yerlerindeki Cuma Saati Uygulaması

İş yerlerinde çalışan kişilerde cuma vakti her zaman mesai aralarına rast gelmiyor. Cuma namazını kılmak için mesai saatlerini iş yerlerinin cuma vakti göre ayarlaması hem iş yerinin iyiliği hem de çalışanının iyiliği için çok güzel bir ayarlama olacaktır. Müslüman bir toplum olarak iş yerlerinin bu hassasiyeti göstermesi gerekir. İş yerinin para kazanması gerekiyor ama cuma vaktinde çalışarak para kazanmak iş yerinin kazancını bereketsiz kılar. Bunu düşünüp çalışanlarına kolaylık sağlayarak çalışma arasını cuma günlerine göre düzenlemesi herkesin hayrına olacak bir karar olur. Çalışanın performansı da o oranda artacaktır. İş yerinin bereketi de artacaktır.

Allah(c.c) çalışanı sever. Eğer patronunuz size cuma namazına gitme izni istediğiniz halde izin vermiyorsa, başka bir iş aramaya başlamalısınız. Her hafta izin almaya gidiyor ve patronunuz size izin vermiyorsa sorumluluk onda kalır. Ama sizinde en yakın zamanda başka iş bulmanız gerekir. Bu süreçte günah size de yazılır. Bununda sizin imtihanınız olduğunu aklınıza getirin ve akıllıca düşünün. O işin zaten sizin için hayırlısı olmadığını bilin ve başka işleri arayın. Allah’tan yardım isteyin o size yardım edecektir. Sonsuz yaşam yerine Ortalama 70 yıllık bir dünya hayatını tercih edenlerden olmayın.

Hakkını Helal Etmeme

Kişi kendisine yapılan kötü davranışları sebebiyle yapan kişiye hakkını helal etmeye bilir. Bu durum caizdir. Haksızlığa uğrayıp da hakkını helal ederse bu kişiye daha çok sevap kazandırır. Onun yargısını Allah’a bırakması ve kişinin hakkında hayır dilemesi daha iyi olacaktır. Allah doğru yola iletsin duası ile Müslüman kardeşinin hidayete ermesine katkı sağlayabilirsin. Bu da sana büyük bir sevap kazandırır. Kul hakları çok önemlidir ve bu haklar kullar arasındadır. Allah(c.c) bu kusuru bağışlamaz ve affetmez, ta ki kişilerin birbirinden helallik alana kadar. Dünya da hakkını alamayan kişi ahiret de mutlaka hakkını o kişiden alacaktır. Bu kişinin günahlarını karşıdaki kişiye aktarmasıyla olur ve mahşer gününde kişiler almış olduğu kul haklarını, karşıdaki kişinin günahlarını kendisine alarak karşılar. Bu durumda kalınması kul hakkı yiyen kişinin hesabının zor olacağı anlamına gelir. Kul haklarına çok dikkat etmemiz gerekir.

Cuma Günü Sohbetleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir