Cryptoverse: Perakende Tüccarları Bitcoin Rallisine Karşı Çıkıyor

Cryptoverse: Perakende Tüccarları Bitcoin Rallisine Karşı Çıkıyor

Cryptoverse: Perakende Tüccarları Bitcoin Rallisine Karşı Çıkıyor

Bitcoin’in en büyük rallilerini yönlendiren perakende tüccarlar ordusuna ne oldu?

ABD kripto borsası Coinbase, Bitcoin’in 74.000 dolara yakın rekor seviyelere sıçradığı 2024’ün ilk çeyreğinde tüketici ticaret hacminde yalnızca 56 milyar dolar bildirdi.

Bu, perakende ilgisinde yeni başlayan bir toparlanmayı temsil etse de – geçen yılın son çeyreğindeki seviyenin neredeyse iki katı – 2021’deki son karşılaştırılabilir yükseliş sırasındaki çeyreklik ortalama 133,75 milyar doların çok altında.

Perakende yatırımcısı, 2021’deki çılgın yolculuğun koltuğundaydı; çünkü COVID karantinaları, ucuz para ve kişisel tasarruflar “mem” hisse senetlerinin fiyatlarını artırdı ve yoğun FOMO krizlerini veya fırsatı kaçırma korkusunu ortaya çıkardı. Buna karşılık, son ralli, ABD bitcoin borsa yatırım fonlarının doğuşuyla desteklenen daha ciddi, kurumsal bir olaydı.

“Şu anda kripto dünyasının milyon dolarlık sorusu şu; perakende tüccarlar ne zaman geri gelecek?” dedi Delphi Digital analisti Michael Rinko

Perakendedeki gerilemenin bir başka işareti olarak, Google trend verileri, Mart ayında “bitcoin” terimine yönelik arama ilgisinin 2021’deki zirvenin yalnızca yarısı kadar olduğunu gösteriyor.

Bazı küçük çaplı yatırımcılar, Bitcoin’in 20.000 ile 30.000 dolar arasındaki seviyelerde gevşek kaldığı iki yıldan fazla süren kripto kışının soğukluğunu hâlâ yaşıyor.

Milyarlarca müşteri fonu da aralarında Three Arrows Capital, Celsius Network ve kurucusu Sam Bankman-Fried’in dolandırıcılık suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırıldığı FTX’in de bulunduğu yüksek profilli kripto şirketlerinin çöküşünde mahsur kaldı.

K33 Research analisti Vetle Lunde, “Faaliyetin azalmasının ardındaki temel güç, üzücü yıl olan 2022 boyunca öğrenilen derslerden kaynaklanıyor” dedi.

“Perakendeye dönük kredi verme platformlarının büyük bir kısmının yayılması ve çökmesi, cazip getirilerin arkasında önemli risklerin saklandığını gösterdi.”

Bazı piyasa katılımcıları, 2,26 trilyon dolarlık dijital varlıkların piyasa değerinin yarısından fazlasını oluşturan Bitcoin’in, yatırımcıların kripto paradan kar elde etmesi ve 1 numaralı kripto para gibi daha riskli altcoinleri satın almaya karar vermesiyle bir rotasyon döneminden etkileneceğini düşünüyor. 2 kripto eter ve diğerleri.

Gerçekten de Ethereum, büyük rakibi Bitcoin’in gerisinde kalıyor ve henüz 2021’deki zirvesini aşmış değil.

Kripto borç verme platformu Ledn’in baş yatırım sorumlusu John Glover, “İnsanlar o zamanlar sıcak görünen herhangi bir konuda körü körüne kriptoya atlamak yerine, artık yatırım yapmak için güvenli ve emniyetli bir varlığın ne olduğuna çok daha fazla odaklanıyorlar” dedi.

Spekülatif kripto tüccarlarının yürürlükteki piyasaya dönüp dönmeyeceği veya ne zaman döneceği henüz bilinmiyor.

Şu anda, Bitcoin’in Mart ortasındaki rekor zirvesinin %15 altında, 62.809 dolara gerilemesi, varlığın getirdiği keskin volatiliteyi ve riski hatırlatıyor.

Delphi Digital’den Rinko, “Kriptodaki meme şu; perakende satışın geri gelmesi için Bitcoin’in 100.000 dolara ulaşması gerekiyor” dedi. “Bunun sihirli bir sayı olup olmadığını kim bilebilir ama FOMO’yu gerçekten ateşleyecek bir sayıya ulaşmamız gerekiyor.” dedi.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Cryptoverse: Perakende Tüccarları Bitcoin Rallisine Karşı Çıkıyor-Kaynak: reuters.com

Yorum yapın