Bitcoin'de Bölünmenin Etkisi 2017

Cryptoverse: Bitcoin Madencileri ‘Halving’ Öncesinde Para Kazanıyor

Bilim ve Teknoloji Ekonomi ve Para

Cryptoverse: Bitcoin Madencileri ‘Halving’ Öncesinde Para Kazanıyor

Cryptoverse: Bitcoin Madencileri ‘Halving’ Öncesinde Para Kazanıyor

Bitcoin madencileri güneş parlarken saman yapıyor. Kripto para biriminin son rallisi nedeniyle iş durgunluktan çıktı ve şimdi madencilik şirketleri, token üretme ödüllerinin yarıya indirildiği Bitcoin’in “halving”inden önce karlarını sabitlemek için yarışıyor.

Bir sonraki yarılanmanın Nisan 2024‘te gerçekleşmesi bekleniyor; bu süreç, arzı 21 milyonla sınırlı olan ve 19 milyonu halihazırda çıkarılmış olan Bitcoin’in piyasaya sürülmesini yavaşlatmak için tasarlanmış bir süreç.

ABD’de listelenen en büyük 13 bitcoin madencisini kapsayan BTIG aracı kurumunun analisti Gregory Lewis, “Yarılanma öncesinde donanımları devreye alma konusunda çok fazla aciliyet görüyorsunuz” dedi.

Kripto platformu Blockchain.com’a göre, Bitcoin’in hashrate’i (coin madenciliği için gereken hesaplama gücünün bir ölçüsü) tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Bu, madencilerin kendilerine bitcoin kazandıran karmaşık matematik bulmacalarını çözmek için giderek daha fazla güç ve hız kullanmak zorunda oldukları anlamına geliyor.

JP Morgan’daki analistler, hash oranının Ekim ayındaki tarihi yükseliş de dahil olmak üzere art arda 11 ay boyunca rekor seviyelere ulaştığını tahmin ediyor.

OYUN OYNAMAK

Bitcoin, aylar süren kayıtsızlığın ardından geçen ay yaklaşık %37 artışla yaklaşık 37.000 dolara yükseldi; bu, madencileri bulmacaları çözmek ve yeni basılan paraları satmak için güçlü bilgisayarlarını bağlamaya teşvik eden bir toparlanma oldu.

Blockchain.com verilerine göre, madencilerin 30 günlük ortalama geliri bu yıl istikrarlı bir şekilde artarak 11 Kasım’da 18 ayda 32,46 milyon dolara ulaştı.

Ancak oldukça enerji yoğun bir süreç olan madencilik, hâlâ 2021’deki en parlak dönemindeki kadar karlı değil.

Madencilik veri platformu Hashrate Index’e göre, madencilerin bir günde saniyede 1 petahash hesaplama gücü kullanarak elde ettiği kazanç, Kasım ayının başındaki 70 dolardan 81 doların üzerine çıktı, ancak Mayıs ayı başındaki 127 dolarlık zirvenin oldukça altında kaldı.

Madencilerin ödül payının kesilmesine altı ay kala, rekabetin yoğun olduğu ortamda marjlarının daralmasını önlemenin yollarını arıyorlar.

Madencilik şirketi Sazmining’in CEO’su William Szamosszegi, “Her yarılanma, madencilerin bu oyunu yeterince yüksek bir seviyede oynamamasına ve tükenmesine neden oluyor” dedi.

FIRSAT YARIYA İNDİRİLDİ

Bitcoin fiyatları geçmişte yarılanmaların ardından genellikle yükseliş yaşadı. 2012’deki ilk yarılanmadan altı ay sonra fiyat 12 dolardan 126 dolara yükseldi. 2016’daki ikinci yarılanmanın ardından yedi ay içinde 654 dolardan 1.000 dolara çıktı ve 2020’de aynı dönemde 8.570 dolardan 18.040 dolara yükseldi.

Bitcoin’in 2020’deki üçüncü yarılanması, madenci ödüllerini blok başına 6,25 bitcoin’e düşürdü ve önümüzdeki yarılanmanın da Nisan ayında 3,125’e düşmesi bekleniyor.

Mevcut fiyatlarla, her bloğun madenciliği 231.250 dolar getiriyor.

Dijital varlık yatırım şirketi Fineqia International’ın analisti Matteo Greco, birçok madencilik şirketinin rekabetçi kalabilmek için ekipmanlarını yükselttiğini ve hashrate güçlerini artırdığını söyledi.

Kâr marjlarını korumak için bazı oyuncular, operasyonlarını enerji fiyatlarının daha uygun olduğu ve hükümetlerin kripto para birimlerine daha dost olduğu Orta Amerika ülkelerine taşıma yoluna gitti.

Dijital varlıklara yatırım yapan İsviçre merkezli Criptonite Asset Management’ın portföy yöneticisi Ludovic Thomas, “Tüm Bitcoin madencilerinin kontrolden çıkıp çıkmadığını söylemek için henüz çok erken” dedi. “Karlılık artışı her zaman ağ hashrate’ine ve zorluk artışına yol açar.”

Cryptoverse: Bitcoin Madencileri ‘Halving’ Öncesinde Para Kazanıyor-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir