Anasayfa » Sağlık » Covid ile Mücadele Hapları Geliyor! Hapı Üreten Şirketler Yüksek Kazanç Sağlayacak

Covid ile Mücadele Hapları Geliyor! Hapı Üreten Şirketler Yüksek Kazanç Sağlayacak

Covid ile Mücadele Hapları

Covid ile Mücadele Hapları Geliyor! Hapı Üreten Şirketler Yüksek Kazanç Sağlayacak

Covid ile Mücadele Hapları

Covid-19 pandemisinin ilk günlerinde, etkili bir aşı için umut çok fazla göründüğünde, yatırımcılar ve ilaç geliştiricileri, hastalığın etkisini köreltmek için antivirallere baktılar.

Pek şansları yoktu. Bugüne kadar ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından Covid-19’u tedavi etmek için yetkilendirilen tek antiviral, Gilead Sciences‘tır.’ (ticker: GILD) Veklury, remdesivir olarak da bilinir. Etkinliği tartışmalı olmasına ve uygunsuz bir intravenöz infüzyon olarak uygulanmasına rağmen, bu yıl Gilead için 3 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor.

Bugün, yeni nesil Covid-19 antiviralleri yolda ve yıl sonuna kadar Covid-19’u tedavi edecek – hatta önleyecek – bir hap mevcut olabilir. Merck (MRK), Pfizer (PFE) ve biyoteknoloji Atea Pharmaceuticals (AVIR) her biri önümüzdeki aylarda bir oral Covid-19 antiviral hakkında geç aşama verileri bekliyor. Veriler olumluysa, ilaçlar şirketler için yatırımcıların göz ardı etmemesi gereken büyük bir fırsat sunuyor.

Antiviraller, bir Covid-19 enfeksiyonunu kendi yolunda durduracak kadar etkili olmayabilir.

Yine de, orta düzeyde bir etkinlik gösterseler bile, virüse karşı küresel mücadele, endemik bir tehdide karşı uzun vadeli bir eziyete dönüşürken önemli bir rol oynayacaklar. Bir reçete Covid-19 antiviral bir hap olarak evde alınabilir dünya çapında büyük talep olacaktır.

Jefferies’teki analistler, Covid-19 için etkili ve uygun bir tedavinin yılda 10 milyar dolarlık bir ilaç olabileceğini söylediler. Bu tedavi, Regeneron Pharmaceuticals (REGN), GlaxoSmithKline (GSK) ve diğerlerinden iyi çalışan ancak Veklury gibi genellikle intravenöz infüzyon olarak uygulanan ve onları yaygın kullanım için zorlaştıran Covid-19 monoklonal antikor tedavileriyle rekabet edecek.

ABD hükümeti, Merck ile, ilacının FDA’dan acil kullanım izni alması halinde yürürlüğe girecek olan 1,2 milyar dolarlık bir sözleşme imzalayarak, oral antiviralleri stoklamakla ilgilendiğinin sinyalini verdi.

Covid-19 Aşısı Nasıl Olurum

Bazı analistler, hapların oynayacağı rol konusunda daha şüpheci

Yakın tarihli bir notta, Jefferies analisti Michael Yee, antivirallerin yalnızca kademeli olarak etkili olmasını beklediğini yazdı. Yine de, “öngörülebilir gelecek için” onlara ihtiyaç olacağını söylüyor.

Pazarın potansiyel büyüklüğü göz önüne alındığında, pozitif veriler veya üç oral antiviralden herhangi biri için acil kullanım izni, üreticisinin hisselerine muazzam bir destek verebilir.

Covid Hapının Gelişi

Covid-19 antiviral yarışında dört lider (Kaynak: Bloomberg)

Şirket / Hisse SenediSon FiyatYTD DeğişikliğiPiyasa DeğeriCovid-19 Antiviral
Pfizer / PFE$44.77%22251,0 $PF-07321332
Merck / MRK72.81-7184.3molnüpiravir
Atea İlaç / AVIR25.98-382.2AT-527
Roche Holding / RHHBY46.867331.5Atea ile ortak oldu

Bir dizi oral antiviral geliştiren bir biyoteknoloji şirketi olan Atea için, hisse fiyatı üzerindeki etki hepsinden en önemlisi olabilir. Covid-19 antivirali AT-527, bu yıl içinde veri üretmesi beklenen hastaneye kaldırılmamış hastalarda Faz 3 denemesi de dahil olmak üzere bir dizi denemede inceleniyor . Şirket, Roche Holding ile iş birliği yaptı (RHHBY), ilacı ABD dışında satma hakkına sahip olacak olan SVB Leerink analisti Roanna Ruiz, geçtiğimiz günlerde Atea hisseleri için yaklaşık 26$’lık son fiyatlarının iki katından fazla olan 60$’lık bir fiyat hedefi belirledi.

AT-527 adlı ilaç, koronavirüsün replikasyon mekanizmasının bir parçası olan RNA polimeraz adlı bir enzimi hedef alıyor. İlaç, bir dizi Covid-19 varyantında etkili olabilecek bir tür iki yönlü saldırı kullanıyor.

“Bizim ilaç, bildiğimiz kadarıyla, ikili bir mekanizmaya sahiptir tek ilaçtır,” ATEA CEO’su Jean-Pierre Sommadossi, anlattı Barron en . Dünyanın Covid-19’u tedavi etmek için bir dizi tedaviye ihtiyacı olacağını da ekliyor. Sommadossi, “Bu karşılanmamış büyük bir ihtiyaç” diyor. “Ve küresel ölçekte önemli ve büyük bir pazar olacak.”

Özel firma Ridgeback Bioterapötik ile işbirliği içinde molnupiravir adlı bir antiviral geliştiren Merck, Covid-19 antiviraliyle ilgili Faz 3 verileriyle ilk olabilir.

Korona Virüsü Belirtileri

Geçtiğimiz hafta Merck CEO’su Robert Davis, Morgan Stanley’nin endüstri konferansında FDA onayının yıl sonuna kadar gelebileceğini söyledi

Yakın tarihli bir notta, SVB Leerink’ten Daina Graybosch, molnpiravir’in yakın zamanda 71$ civarında işlem gören Merck’e hisse başına 3$ değerinde olabileceğini yazdı. AT-527 gibi, molnupiravir de Covid-19’a neden olan virüsün replikasyonuna müdahale eder.

Merck’in bulaşıcı hastalıklar keşfinden sorumlu başkan yardımcısı molnupiravir Daria Hazuda, “Etrafta mutasyona uğramak çok zor olurdu” diyor. Dahası, ilacın Covid dışındaki diğer koronavirüslere karşı aktif olduğu klinik öncesi testlerde gösterildiğini söylüyor.

Hazuda, “Yalnızca bu pandemiye önemli bir katkıda bulunma potansiyeline sahip olmakla kalmayacak, aynı zamanda diğer koronavirüslerin [hayvanlardan bulaşanlar] gelecekteki zoonotik bulaşmaları da olacaktır” diyor.

Pfizer’e gelince, PF-07321332 olarak bilinen deneysel Covid-19 antivirali de bu yılın ilerleyen zamanlarında veri üretebilecek çalışmalarda bulunuyor. Pfizer ilacı, diğer hastalıkların yanı sıra HIV’e karşı kullanılan antivirallere benzer bir proteaz inhibitörü olarak bilinir.

Pfizer’in Finans Direktörü Frank D’Amelio, Morgan Stanley konferansında, Pfizer’in ilacı bu yılın dördüncü çeyreğinde FDA onayına sunabileceğini söyledi. D’Amelio, “Bunun, bu virüse ve bu salgına karşı mücadelemize göre cephanelikte gerçekten güzel bir araç olabileceğini düşünüyoruz.” Dedi.

Covid ile Mücadele Hapları Geliyor! Hapı Üreten Şirketler Yüksek Kazanç Sağlayacak-Kaynak: Josh Nathan-Kazis-barrons.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir