Anasayfa » Haber » Covid-19 Salgınında Mekke’deki Aşılı Müslümanlar İbadetlerini Gerçekleştiriyor

Covid-19 Salgınında Mekke’deki Aşılı Müslümanlar İbadetlerini Gerçekleştiriyor

Covid-19 Salgınında Mekke'deki Aşılı Müslümanlar

Covid-19 Salgınında Mekke’deki Aşılı Müslümanlar İbadetlerini Gerçekleştiriyor

Covid-19 Salgınında Mekke’deki Aşılı Müslümanlar Haclarını Yapıyor

On binlerce aşılı Müslüman hacı, pazar günü İslam’ın Mekke‘deki en kutsal bölgesini çevreledi, bunu yaparken sosyal mesafeyi korudu ve koronavirüs ikinci yıl boyunca hacca zarar verdiği için maske taktılar.

Bir zamanlar dünyanın dört bir yanından, hayatın her kesiminden yaklaşık 2,5 milyon Müslümanı çeken hac, şimdi eski günlerinde çok uzakta. COVID-19 salgını nedeniyle bu yılın ve sonuncusunun kısıtlanmış hacı, yalnızca Suudi Arabistan dışındaki insanların İslami yükümlülüğü yerine getirme yeteneklerini değil, aynı zamanda Suudi Arabistan’ın kutsal yerlerinin koruyucusu olmaktan her yıl aldığı milyarlarca doları da olumsuz etkiledi.

İslami hac yaklaşık beş gün sürer, ancak geleneksel olarak Müslümanlar Mekke’ye haftalar öncesinden gelmeye başlar. Hac, dünyanın dört bir yanındaki fakirlere et dağıtımıyla kutlanan Kurban Bayramı kutlamasıyla sona erer.

Covid-19 Salgınında Mekke'deki Kabe

Hac İbadetinde Belirsizlikler Sürüyor

Bu yıl, koronavirüsün yayılmasıyla ilgili devam eden endişeler nedeniyle 60.000 aşılı Suudi vatandaşı veya Suudi Arabistan sakininin hac yapmasına izin verildi. Bu, krallık içinden 1000’den az kişinin katıldığı geçen yılki büyük ölçüde sembolik hacdan çok daha büyük bir rakamı gösteriyor.

Bir aşı pasaportu için net veya üzerinde anlaşmaya varılmış bir standart olmaması, aşı aşılama oranlarının büyük ölçüde dengesiz olması ve virüsün yeni varyantlarının bazı ülkelerde halihazırda kaydedilen ilerlemeyi tehdit etmesi nedeniyle, Suudi Arabistan’ın planladığı milyonlarca Müslüman hacıya tekrar ne zaman ev sahipliği yapacağı belirsizdir. Bu nedenle gelecek yıllarda başka ülkelerden hacı adaylarını almak belirsizliğini sürdürüyor.

Krallığın El Suud yöneticileri, meşruiyetlerini büyük ölçüde hac yerlerinin koruyuculuğuna bağladılar ve onlara Müslümanlar arasında küresel olarak benzersiz ve güçlü bir platform sağladılar. Krallık, pandeminin neden olduğu değişikliklere rağmen yıllık haccın kesintisiz devam etmesini sağlamak için büyük çaba sarf etti.

Dünyanın En Hızlı Gelişen Dini

Suudi Arabistan’da Pandemi Önlemleri

Küp şeklindeki Kabe’nin en işlek yürüyüş yollarının çevresine dezenfekte edici dezenfektan püskürtmek için robotlar yerleştirildi. Çoğu kişi için hac yolculuğunun başladığı ve bittiği yer burasıdır.

Suudi Arabistan da bu yıl hükümetin yapay zeka otoritesi ile işbirliği içinde bir akıllı bileziği test ediyor. Dokunmatik ekranlı bileklik Apple Watch’a benziyor ve hac, hacıların oksijen seviyeleri ve aşı verileri hakkında bilgiler içeriyor ve yardım çağırmak için acil durum özelliğine sahip.

Halihazırda krallıkta bulunan uluslararası medya kuruluşlarının bu yıl Mekke’den yapılan hacı yayınlamasına izin verildi, ancak diğerlerine pandemiden önce geleneksel olduğu gibi uçma izni verilmedi.

Temizlikçiler, Kabe’nin bulunduğu Ulu Camii’nin geniş beyaz mermer alanlarını günde birkaç kez dezenfekte ediyor.

20 yıldır Mekke’de çalıştığını söyleyen temizlikçi Olis Gül, “Zemini her vardiyada iki veya üç kez temizlerken dezenfeksiyon sıvıları kullanıyoruz ve zemini dezenfekte ediyoruz” dedi.

Hacılar geçen yıl olduğu gibi kutsal Zemzem kuyusundan ambalajlı plastik şişelerde su içecekler. Hacılar ayrıca kendi seccadelerini taşımak zorunda kalacaklar, güneşten korunmaları için şemsiye sağlandı ve kalabalıktan kaçınmak için belirli alanlarda ne zaman bulunabileceklerini bildiren bir mobil uygulama aracılığıyla katı bir programa uymaları gerekiyor.

Covid-19 Salgınında Mekke’deki Aşılı Müslümanlar İbadetlerini Gerçekleştiriyor-Kaynak: Yahoo.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir