Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Copyrobo Delil Üretme Girişimi

Copyrobo Delil Üretme Girişimi yazımızda birkaç yıllık tarihi olan Türk girişimi Copyrobo’nun Bitcoin teknolojisini nasıl kullandığını, hangi amaç için yapıldığını ve Bitcoin’in öneminin artmasını yazdık.

Copyrobo Delil Üretme
Hasan Kurtuluş

Copyrobo Delil Üretme

Bitcoin’de bulunan blok zincirleri ile kurulmuş bir delil toplama girişimidir. Hasan Kurtuluş’un liderliğinde ve Kadir Kurtuluş’un ortaklığında 2013 yılında kurulmuştur. Copyrobo, delil üretme işini yapmaktadır. Elektronik servis sağlayıcılar ve block chair (blok zinciri) teknolojisi kullanılarak veriler elde edilmektedir. Tüm ülkelerde yasal bir şekilde deliller üretilmektedir. Özellikle telif haklarında ve patent başvurularında telefonunuz ile bu haklarınızı tüm dünya üzerinde koruyabileceğiniz bir kanıt elde ediyorsunuz. Block chair teknolojisini kullanarak bu delillerin transferi de hedefler arasındadır.

Bitcoin Yatırımı
Bitcoin

Copyrobo’nun Amacı

Dünya üzerinde farklı patent kuralları ve hukuksal kurallar vardır. Copyrobo teknolojisi ile bu kuralların hepsinin bir yerde toplanması amaçlanmıştır. Bu işleyiş ile sürdürülebilir tek bir platform oluşturulmaktadır. İleri de de kullanılabilecek yasal bir delil oluşturmak asıl amaçtır. Büyük devletler ve şirketler Bitcoin ile para transferleri gerçekleştirmek istiyorlar. Bitcoin yatırım aracı olarak şuanda oldukça gözde bir araçtır. Şuan her yerde geçerliliği yok fakat zamanla herkesin kullanacağı tahmin edilmektedir. Copyrobo’da Bitcoin ile herkesce geçerli delilleri bu sana para üzerinde gerçekleştirecektir. Örneğin Japonya Bitcoin paralarını tüm ülkede tanımaktadır. Copyrobo bu ülkede rahatlıkla kullanılabilmektedir. Japonya’nın yanı sıra Hindistan, Güney Kore ve Avustralya gibi ülkelerde Bitcoin yasal olarak para birimi olarak kabul edilmektedir.

Bitcoin Para Birimi

Bitcoinin Öneminin Artması

Bitcoinin gelişimi 1990 yıllarındaki internetin gelişimini benzetilmektedir. İnternet o zamanlar büyük bir balon olarak lanse edilmiş ve hayal kırıklığı yaratacak diye söylenmişti. Fakat günümüze baktığımızda her şeyin temelini artık internet oluşturmuş durumdadır. Bitcoin’de böyle bir patlama yapmak üzere ve borsada bulunan hisselere gün geçtikçe artmaktadır. Bitcoin üzerinden block chairler kullanılarak delillerin kaydedilmesi de Bitcoine daha fazla ilgiyi arttırmaktadır. İnterneti ilk kuranlar internet para birimini yapmayı düşünmüşlerdir. Fakat bir türlü bunu gerçekleştirememişlerdir. Bitcoin gibi sanal para birimleri bu internet para birimini tüm dünyaya kabul ettirmede başarılı olacak gibi gözüküyor. İnternet sayfalarında çıkan 402 para bulunamadı hatası da buradan gelmektedir. Hepimizin bildiği 404 sayfa bulunmadı hatası gibi bu da düşünülmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir