Çöpünü Getir Ekmeğini Götür

Çöpünü Getir Ekmeğini Götür yazımızda Zeytinburnu Belediyesinin başlatmış olduğu evlerde biriken geri dönüştürülebilir çöplerin bir merkezde biriktirilmesi ve karşılığında ekmek alınabilmesi projesini yazdık.

Çöpünü Getir Ekmeğini Götür

Zeytinburnu ilçesinde yaşayan vatandaşlar çöplerinde ayırdıkları geri dönüşüm malzemeleriyle ekmek almaya hak kazanıyorlar. “Çöpünü getir ekmeğini götür” projesi başlangıcından itibaren Zeytinburnu’ndaki vatandaşlar 34 bin kilo ambalaj atığı götürmüştür. Bu atıklar karşılığında Halk Ekmek büfelerinden 3 bin yüz tane ekmek almışlardır. Fabrikada türüne göre ayrılan atık maddeler işlenerek kağıt haline gelmektedir. Zeytinburnu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, İstanbul Halk Ekmek ve Çevre Koruma Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı işbirliğiyle bu proje hayata geçmiştir. Ekmeğini Çöpten Çıkar adı verilen proje Zeytinburnu halkına tanıtılmıştır. Nisan ayında başlayan proje de, Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün 10 personeli insanların evlerini dolaşarak 4.000 kişiye projeyi anlatmıştır. İnsanlar 5 kilo atık getirme karşılığında Halk Ekmek’ten 1 ekmeği kendilerine önceden verilen manyetik Çevreci Ekmek Kartlara yüklenen puanlarıyla alabilmektedir. Hem çevre kirliliğinin önüne geçilmesine hem ekonomiye büyük katkı sağlaması bekleniyor. Toplanan atıkların teslim edilmesi için Seyitnizam Mahalle Muhtarlığı ve Mevlana Parkı’na Atık Getirme Merkezleri kuruldu.

Çöpünü Getir
Atık Merkezi

Çevreci Ekmek Kartı

Atık Getirme Merkezlerinde; kağıt, karton, plastik, metal, cam ve kompozit türlerine göre görevliler tarafından ayrılıyor. Daha sonra görevliler, vatandaşların getirdiği atıkları tartarak ağırlığına göre Çevreci Ekmek Kartlara POS cihazlarıyla ekmek puanları yüklüyor. İnsanlar daha sonra kartında biriken puanlarla Halk Ekmek Büfelerinden ekmeklerini alıyorlar. Zeytinburnunular bu projeden oldukça memnunlar. Kimisi ekmeğini alıyor kimisi ekmek ihtiyacı olanlar için askıya ekmek bırakıyor.

Çöpünü Getir Ekmeğini Götür-Zeytinburnu
Ekmek

Toplanan Atıklar

Projenin başladığı Nisan ayından bu yana ilçede 34 bin kilo ambalaj atığı toplanmıştır. Ayrıca vatandaşların projeye verdiği destek sayesinde Atık Getirme Merkezlerinde 46 kilogram atık pil, 205 kilogram elektronik atık, 823 kilogram tekstil atığı ve 255 kilogram bitkisel atık yağ toplamıştır. Biriktirilen atıklar görevliler tarafından türüne göre ayrılıyor ve geri dönüşüm fabrikasına gönderiliyor. Fabrikadaki işlemlerden geçen atık maddeler hamur haline getirilip kağıtlar ortaya çıkmaktadır.

Çöpünü Getir Ekmeğini Götür Projesine Vatandaşın İlgisi

Çevre Mühendisi Burçin Bağcı proje hakkında son verileri paylaştı. Vatandaşların proje verdiği büyük desteğin memnuniyet verici olduğunu söyledi. Zeytinburnu Belediyesi olarak, ambalaj atıklarının ayrı toplanması konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla yürüttüğümüz Ekmeğini Çöpten Çıkar Projesi kapsamında 5 kilo ambalaj atığına karşılık 1 ekmek hediye etmekteyiz. 2 farklı noktada atık getirme merkezi oluşturuldu. Mahalle sakinleri bu atık getirme merkezlerindeki görevlilere atıklarını tarttırarak çevreci kartlarına ekmek puanlarını yükletiyorlar. Bu puanlarla da Halk Ekmek büfelerinden ekmeklerini alıyorlar. Diğer belediyelerinde benzer uygulamalar ile geri dönüşüm yapılabilecek atıkların tekrar hayata kazandırılmasını sağlaması gerekir.

Yorum yapın