Çocukluk Çağı Obezitesine Karşı

Çocukluk Çağı Obezitesine Karşı Alınacak Önlemler

Sağlık Yaşam

Çocukluk Çağı Obezitesine Karşı Alınacak Önlemler yazımızda çocukların 18 yaşına gelen kadar 3 ayrı dönemde nelere dikkat etmesi gerektiği ve obezite rahatsızlığına yakalanmamaları için yapılacakları yazdık.

Her Geçen Gün Büyüyen Çocukluk Çağı Obezitesi Sorunu

Çocukluk çağı obezitesi çağımızın en büyük sorunlarından birisi haline geldi. Bunun önüne geçebilmek için çocukların yaş dönemlerini üçe ayırmamız gerekir. Bebeklik dönemi, okul öncesi dönemi ve okul sonrası-ergenlik dönemi olarak 3 bölüme ayrılır. Çocukların bu ayrı zaman dilimlerinde beslenmelerinde neler yapacağı, doğru bir beslenme davranışı oluşturabilmesi için hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiği önemli konudur. Anneler çocuklarına yemek yedirirken kurduğu cümlelerde dikkatli olmalıdır. Zorla ve inatla çocuğa yemek yedirilmemelidir. Bu durum çocuğun ileri ki yaşlarında yaşamında kötü etkisi olacaktır.

Yeni Doğan Bebeklerde Gelişim

Çocukluk Çağı Obezitesine Karşı Alınacak Önlemler-Bebeklik Çağı Beslenmesi

0-6 aylık bebeklere sadece anne sütü verilmesi gerekir. 6 aydan sonra anne sütünün yanında her gün 1 tane ek gıda verilmesi tavsiye edilmektedir. Yiyecekler çok blenderdan geçirilmeden ezilerek kaşıkla birlikte bebeğe verilmelidir. Çocuk her ağladığında ağzına yemek koyulmaması gerekir. Çocuk kustuğu zaman kustuğu kadar yiyeceği tekrar ağzına koymamak gerekir. Çocuğun yiyebileceği kadar besin verilmesi uygun beslenme miktarıdır.

Bebeklerin 5 Yaşına Kadarki Sesleri

Çocukluk Çağı Obezitesine Karşı Alınacak Önlemler-Okul Öncesi Dönem Beslenmesi

Çocuk bu dönemde kendi özgürlüğünü ve kendi kişiliğini oluşturmaya çalışmaktadır. Bu dönemde de ebeveynler çocuklarına yemek konusunda baskı yapmamalıdır. Çocuklarınız eğer kiloluysa onları rencide etmeden fazla yememesi konusunda uyarmalısınız. Aileler kendi çocuklarına diğer ailelerinin çocuklarıyla kıyaslamamalıdır. Bu durum çocuğun durumunu daha da kötü hale getirir ayrıca psikolojik sorunlara yol açar. Her çocuğun metabolizmasının aynı olmadığını unutmamamız gerekir. Bu dönemde kazanılan alışkanlıklar uzun vadede devam etmektedir. Yemek seçen çocuklar bu dönemde başlamaktadır. Çocuklara sunulan yemek sevilmediği zaman hemen önüne başka yiyecek sunmak, çocuğun yemek seçmesine neden olmaktadır. Yemekte çocuklara çok fazla alternatif sunmayın yoksa seçici olacaklardır. Siz ne yiyorsanız çocuğunuzu çok sıkmadan onunda yemesini sağlayın.

Ergen Çocukla İletişim

Okul Sonrası ve Ergenlik Dönemi

Bu dönem çocuğun 18 yaşına kadarki olan dönemini kapsar. Bu dönem çocuğun cinsel olarak kendini bulduğu, yaşıtlarının gözünde güzel gözükmek istediği ve arkadaşlarından çok etkilendiği zamanlardır. Bu dönemde yeme bozuklukları da ortaya çıkabilmektedir. Yeme bozuklukları özellikle genç kızlarda görülmektedir. Çocuklara sabah kahvaltı yapma alışkanlığı kazandırılmalıdır. Anne yemekleri sevdirilmelidir. Sürekli olarak dışarıdan alınan hazır yiyecekler beslenme problemlerine neden olacaktır.

Çocukları Yemek Yerken Dikkat Dağıtıcı Şeylerden Uzak Tutun

Çocukların paketli ve uzun ömürlü yiyeceklerden korunması çocukluk çağı obezitesinden korunmada önemli rol oynayacaktır. Dışarıdan eve yemek ısmarlama alışkanlığından uzak durun. Tencere yemeklerini mutlaka evde yapın. Çocukların yemek yemesi için ellerine teknolojik aletler vermek ve dikkatini dağıtmak da son derece yanlıştır. Çocuk ne yaptığının farkında olmalı ve ne kadar yediğinin farkında olmalıdır. Yemek sırasında çocuğun algısını dağıtacak şeylerden uzak tutulması gerekir.

Çocukluk Çağı Obezitesine Karşı Alınacak Önlemler-Dr. Ayça Kaya’nın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir