İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Çocuklarının Fortnite Bağımlısı Oldukları İçin Yemek Yemediğini Söyleyen Ebeveynler, Epic Games’i Dava Etti

Çocuklarının Fortnite Bağımlısı Oldukları İçin Yemek Yemediğini Söyleyen Ebeveynler, Epic Games’i Dava Etti

Dijital Oyun Pazarı Türkiye

Çocuklarının Fortnite Bağımlısı Oldukları İçin Yemek Yemediğini Söyleyen Ebeveynler, Epic Games’i Dava Etti

Çocuklarının Fortnite Bağımlısı Oldukları İçin Yemek Yemediğini Söyleyen Ebeveynler, Epic Games’i Dava Etti

Ebeveynler, çocuklarının Fortnite bağımlılığı belirtileri yaşadığını iddia ediyor. Kanada Yüksek Mahkemesi, Çarşamba günü toplu davaya izin verdi. Epic Games yaptığı açıklamada, “Bununla mahkemede mücadele etmeyi planlıyoruz. Kanıtların bu davanın haksız olduğunu göstereceğine inanıyoruz.” dedi.

Bir Kanada Yüksek Mahkemesi yargıcı, çocuklarının video oyununa bağımlı hale geldiğini söyleyen Quebec ebeveynleri tarafından Fortnite üreticisine karşı açılan davaya onay verdi.

Temmuz ayında, üç ebeveyn Yargıç Sylvain Lussier’e çocuklarının ciddi şekilde Fortnite’a bağımlı göründüğünü ve bunun sonucunda yemek yemeyi, uyumayı ve duş almayı bıraktığını söyledi.

Global News’e göre Lussier’in Çarşamba günü verdiği karar, toplu davanın “anlamsız veya açıkça temelsiz” olmadığına karar verdi. Lussier, “Mahkeme, Fortnite kullanımından kaynaklanan risklerin ve hatta tehlikelerin varlığına ilişkin yeterli ve spesifik iddialarla desteklenen ciddi bir sorunun olduğu sonucuna varıyor.”

Davayı açan firmadan bir avukat, verdiği bir röportajda oyunun yapımcısı Epic Games’i bir tütün üreticisine benzetti ve yasal sorumluluğun “temelde aynı” olduğunu söyledi.

Global News raporuna göre avukat Alessandra Esposito Chartrand, “Talepimiz, iddia ettiğimiz şey açısından büyük ölçüde tütün önergesinden ilham aldı” dedi. Lussier, video oyunu ve tütün bağımlılıklarının karşılaştırmasını yineledi. “Tütünün zararlı etkisi bir gecede fark edilmedi veya kabul edilmedi” diye hükmetti.

Ancak mahkeme, ebeveynlerin Epic Games’in kasıtlı olarak Fortnite’ı bağımlılık yapıcı hale getirdiği iddiasına katılmadı.

Yargıç, “Mahkeme, bağımlılık yapan bir oyunun kasıtlı olarak yaratıldığına dair bu iddialar için hiçbir kanıt bulunmadığını tespit etti” diye yazdı. “Bu, oyunun aslında bağımlılık yapma olasılığını ve tasarımcısının ve dağıtımcısının oyunu bildiğinin varsayılması olasılığını dışlamaz.”

Epic Games, BBC tarafından elde edilen bir açıklamada davanın geçerliliğini yalanladı. Şirket, “Ebeveynler, çocuklarının her hafta oynadığı süreyi takip eden ve satın alma yapılmadan önce ebeveyn izni gerektiren oyun süresi raporları alabilir” dedi. “Bununla mahkemede mücadele etmeyi planlıyoruz. Kanıtların bu davanın haksız olduğunu göstereceğine inanıyoruz.”

Techacake.com‘a göre Fortnite, ortalama olarak ayda 80 milyondan fazla aktif oyuncuyu kendine çekiyor. Grup eyleminin bir parçası olarak, Quebec’te oyuna bağımlılık belirtileri yaşadıklarına inanan diğer Fortnite oyuncuları var.

Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir