You are currently viewing Çocuklarda Tuvalet Temizliği
Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Temizliği

  • Post author:
  • Post category:Haber
  • Reading time:5 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:8 Temmuz 2020

Çocuklarda Tuvalet Temizliği yazımızda küçük çocukların temel tuvalet eğitiminin verilme sürecini ve anne-babanın bu sürece nasıl yaklaşması gerektiğini yazdık.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi-Tuvalet Temizliği Konusu

Çocuklar, tuvaleti öğrenme sürecinde önemli bir sorumlulukla karşılaşır. Tuvaletini tutmak ve bırakmak bu sorumluluğun en önemli unsurlarıdır. Doğru zamanlama ve doğru yer seçimi ile bunu yapabilmek bir başarıdır. Çocuk tuvaletini doğru bir şekilde yapmayı öğrendikten sonra bunu alışkanlık haline getirdiği zaman işlem tamamlanmış olacak. Çocuklarda fiziki bir problem olmadığı süreci zamanı geldiği zaman bu gelişim görevini gerçekleştireceklerdir. Alışkanlık haline gelinceye kadar da ebeveynin küçük dokunuşlarına ve eğitimine ihtiyaç duyacaktır.

Çocuklarda Altını Islatma

Anne ve Babanın Endişe Duyması

Anneler ve babalar çocuklarının tuvalet alışkanlığında kendi rollerini fazla büyütmemeleri gerekiyor. Çocuk tuvaletini yapamıyor diye kendinizden şüphe duymanıza gerek yok. Çocuklar zamanı geldiği zaman yürümeyi ve konuşmayı nasıl öğreniyorsa tuvaletini de yapmayı öğrenecektir. Anne ve babalar çocuğun konuşmasında ne kadar rol sahibiyse tuvaletinde de o kadar rol sahibi olacaktır. Yapılması gereken şey ise teşvik edici olmak ve becerilerini kazanmasında güven vermektir.

Çocuğun 30 Aylık Olmasını Bekleyin

Çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırma sürecinde yaşanan zorluklardan biri de acele etmektir. Çocuk daha bu duruma hazır değilken aceleci davranmak süreci zora sokacaktır. Kişinin hazır olması önemli değil, çocuğun bu duruma hazırlıklı olması önemli olandır. Tuvalete başlamanın kesin bir yaşı olmamakla birlikte her çocuğa göre değişiklik gösterebilir. Çocuk kendiliğinden başlamamışsa 30 aylık olana kadar beklemekte fayda var. Diğer çocukları gözleyen çocuk kısa zamanda tuvalete hazır hale gelebilir. Acele etmenize hiç gerek yok.

Tuvalet Eğitimi İçin Hazırlık Yapmak

Şartlar oluştuğunda çocuğunuzun tuvaleti için ilk adımı atmaya başlayabilirsiniz. Kendinizi kontrol edin ve kazalara hazırlanın. Kazalar her zaman olur ve bu konuda anlayışınızı biraz esnetmeniz gerekiyor. Unutmayın, çocuklar anne ve babanın zaaflarını çok iyi kullanabilir. Siz rahat olmazsanız, çocuğunuzda rahat olmayacaktır. Tedbirli olun ve kaza olursa da yapacaklarınızı planlayın. Güzel bir tuvalet oturağı lazımlık alabilirsiniz. Bunu oyuncağa çevirmemeye dikkat edin. Lazımlığı tuvalete yakı bir yere koyun ve böylece tuvaletin yerini de öğrenmiş olur. Alıştırma için iç çamaşırları da kullanın. Kazaların zararını en aza indirmek için gereklidir. Halılarınızı da bir süreliğine kaldırabilirsiniz.

Çocuklarda Tuvalet Temizliği Sonuca Varmak

Bu süreçte çocuğunuzu izlemeyi unutmayın. Belirti vermeye başladığında harekete geçin. Çocuk hazır olduğunda tuvaletini bir süre tutacaktır. Bu sürede çocuğu oturağa oturtun. Bu işlemi defalarca tekrar etmeniz gerekebilir. Sizin kararlı olmanız gerekiyor. Çocuğunuza yakın zamanda öğreneceğini ve başaracağını ifade edin. Suçlayıcı ve küçük düşürücü yaklaşmayın. Üzerini değişmesi için yönlendirme yapın. Üzerini kendisinin değişmesi sorumluluk almasını kolaylaştıracaktır. Çocuğun bu konuda bilgisi yoksa siz yardımcı olun. Başarılı olan çocuğu övün. Bu süreci en az yıpranmayla atlatmak herkesin iyiliğine olacaktır. Neticede çocuğunuz da bez kullanmaktan rahatsızlık duymaya başlayacak, tuvalet alışkanlığı kazanmayı isteyecektir. Bu şekilde gelişme sürecine devam edecektir.

Çocuklarda Tuvalet Temizliği-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın