Çocuklarda Pütürlü Gıdaya Geçme ve Yoğurt Yedirememek

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

Çocuklarda Pütürlü Gıda

Çocuklarda Pütürlü Gıdaya Geçme ve Yoğurt Yedirememek yazımızda çocuklarda ek gıdaya geçerken yapılan blender gıda hatası, çocuklarda pütürlü gıdaya geçiş, çocuklarda ilk dişlerin çıkması ve yoğurdun çocuklarda tüketilmesini sağlamayı yazdık.

Çocuklarda Yapılan Beslenme Hataları

Anneler bebeklerine ek gıda verirken bir takım yanlışlıklar yapmaktadır. Bunların arasında blender bebekleri bulunmaktadır. Blender bebekleri, bebeğin beslenme sırasında ki kendi davranışından dolayı oluşmaktadır. Çocuğun ağzına çatal ile ezilmiş pütürlü gıda geldiğinde çocukta öğürme başlar, tükürme ve kusmaya başlar. Annede ek gıdayı vermek için çocuğa, gıdayı blender ile iyice pütürsüz hale getiriyor. Bu işlem birkaç aylık süreçte geçerli olabilir. Bu süreci uzatmamak gerekiyor. Mümkün olduğunca hızlı bir şekilde pütürlü gıdaları çocuğa vermek gerekir. Eğer çocuk tamamen blenderdan geçmiş sıvı halde gıdayı tercih ediyorsa, yine de çatal ile ezilen pütürlü gıdanın başlangıçta verilmesi gerekir. Bebek hala ısrar ediyorsa blender gıdası verilir.

bebek-aglamasi1

Çocuklarda İlk Dişlerin Çıkmasıyla Birlikte Pütürlü Gıdaya Geçme

İlk 2 yaşta çocuğa verilen beslenme çok önemlidir. Çocuğun bazı gıdaları mutlaka alması gerekir. Çocuğun gıdaları yutması, hatta çiğnemesi gerekir. Sindirim sisteminin gelişmesi ve toleransın başlaması bebeğin 6.ayı dolduğu zaman başlamaktadır. 6.ayda da bebeğin dişleri gelişmeye başlar. Bebeğin dişlerinin büyümesi ile tamamlayıcı besinlere geçmesinde bir bağlantı bulunmaktadır. Çocuk çiğneme işini ve ağızda öğütme işini dişleriyle ve tükürükleriyle becerebilirse, daha sonra pürtüklü gıdaya daha kolay geçmektedir.

sutten

Çocuğa Yoğurt Yedirememek

Anne çocuğuna ek gıda olarak yoğurt yediremiyorsa bunun bir kaç sebebi olabilir. Çocuğunun inek sütüne bir alerjisi olabilir. Çocuklar yetişkin insanlar gibi sevmediği şeyleri reddetme eğilimindedir. Eğer çocuk yoğurt yediği zaman buna karşı hoşnut olmadığı bir duygu hissediyorsa, çocuğun üzerinde durmak ve çocuğu takip eden çocuk doktoru ile konuşmak gerekir. Çocuk, sadece anne sütü ile beslenirken çocukta bazı alerjik reaksiyonlar olması da yoğurt istememesine neden olabilmektedir. Çocuğun süte hiç alerjisi yok, fakat yoğurt beslenmesine geçtiği zaman böyle bir durum oluştuysa annelerin hiç acele etmesine gerek yoktur.

Çocuğun yoğurdu sevmiyor veya reddediyor diyebilmek için en az 8-10 defa bu yoğurdun az miktarda değişik zamanlarda denenmesi gerekir. Çocuk bazen yoğurdun tadından hoşlanmayabiliyor veya yabancı bir gıda olarak tanımlayabiliyor. Yoğurdu aralıklı olarak azar azar çocuğa vermek çözüm olabilir. Çocuğun gelişimi yavaş olduğu zaman ek gıdaların içine destekleyici gıdalar koyulabilmektedir. Yoğurdun içine 7.ay gibi muz koyulabilir. Yoğurda tat vermek istendiği zaman içine meyve koyulabilir. Yoğurdun içine çok miktarda pekmez koyulabilir. 1 yaşından sonra ise yoğurdun içine bal koyulabilir. Balın diğer gıdalara koyulması hususunda çocuk doktoru ile konuşulması faydalı olacaktır.

Çocuklarda Pütürlü Gıdaya Geçme ve Yoğurt Yedirememek-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hilal Mocan’ın videosundan yardım alınmıştır.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.