İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çocuklarda Geç Konuşma Bozuklukları

Çocuklarda Geç Konuşma Bozuklukları yazımızda çocukların 1 yaşından itibaren kelimelerinin artması ve konuşmaya başlaması gerektiğini, geç konuşma bozuklukları, çit dilliliğin kazandırılmasının zorluluğu ve çocuklarda kekemelik yaşanmasını yazdı.

Çocuklarda Konuşma Bozukluğu

Her dilin kendine özgü özellikleri vardır. Ortalama olarak 1 yaşındaki çocuktan bir takım sözcükler çıkması beklenir. Kız çocuklarında kısmen bu durum daha erken başlayabilir. Türkçe’de ekler ve sözcükler farklı olduğu için farklı değerlendirilmelidir. Çocuklarda geç konuşma ve konuşma bozukluklarının bir çok sebebi olabilir. Genetik yada beyinle ilgili problemlere bağlı olarak gecikmiş konuşmalar görülebilir. Bunlara ikincil konuşma bozuklukları denilmektedir. Birincil konuşma bozuklukları ise herhangi bir nedene bağlı olmaksızın normal dil gecikmeleri de görülmektedir. 2 yaşında olan çocuğun minimum sözcük sayısı 50 olmalıdır. Yemekleri çiğneme bozukluğu olan çocuklarda konuşma bozuklukları da yaşanabilmektedir.

cocuk-neden-yalan-soyler

Çocuklarda Geç Konuşma Bozukluğunun Tedavi Süreci

Gecikmiş konuşma bozukluğunda çocuk 5-6 yaşlarına gelmiş ve sadece 1-2 kelime edebiliyordur. Bu sorunun tedavisi için gelişmiş bir uygulama yapılır. Çocuğun konuşma mekanizmasının doğru çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Genetik faktörlerin ne kadar etkili olduğuna bakılır. Konuşma seanslarında bazen aileye de ödevler verilmektedir. Aile çocuğuna nasıl davranması gerektiğini öğrenmektedir. Bu tür sorun yaşayan çocukların genelinde “ben bu işi yarım yapıyorum, yarım yapacağıma hiç yapmam” düşüncesi hakimdir. Neticede çocukta konuşmaya dair bir direnç oluşmaktadır. Aileler ise bu durumu anlamayarak çocuğa sürekli sorular sorarak bu yarayı büyütmektedir. Konuşma gecikmesi durumlarında çocuğun üstüne çok fazla gidilmemelidir.

cocuga-soyleme

Çift Dillilik

Çocuklarda çift dillilik önemli bir avantajdır. Beyinde ikinci dil için ayrı bir yer açılır. Çocukların küçük yaşta çift dil ile büyütülmesini iyi takip etmek gerekir. Çocuğa farklı diller öğretmek iyidir, fakat iyi yönetilmesi gerekir. Çift dil öğretmek risklidir ama getirisi büyüktür.

ergenlerile-konusma-zor

Çocuklarda Kekemelik

Çocuklarda kekemelikte konuşma bozukluğu açısından büyük bir yaradır. Kekemelikte geç konuşma bozukluğu gibi erken müdahale edilmelidir. Ailenin kekeme çocuğuyla kekemeliği hakkında konuşması gerekir. Çocuğunuz hazır olduğunda kekemeliği hakkında onunla konuşun. Çocuk ilk zamanlarda kekemeliğini fark etmeyebilir, fakat siz fark ettiğinizde onunla bu konuda hakkında konuşmalısınız. Eğer siz konuşmazsanız etrafındaki çocuklar alay ederek ve kötü tepkiler göstererek onunla konuşacaktır.

Kekemeliğin nedenlerinde sadece psikolojik faktörler yoktur. Genetik farklılıklar, konuşmayı işlemleyememe, sesi başlatamama, konuşma organları arasındaki ahengi sağlayamama gibi pek çok problem kekemeliğin nedeni olabilir. Çocuğun durumunun işitsel işlemleme ile alakalı bir sorunumu var, psikolojik bir sorun mu, bilişsel bir sorun mu yada çocuğun dilsel bir probleminin olup olmadığı kontrol edilir. Alınan verilere göre çocukla terapi yapılmaktadır. Tüm bunların öğrenilebilmesi ve tedavinin başlanabilmesi için konuşma terapistiyle görüşülmelidir.

Çocuklarda Geç Konuşma Bozuklukları-Konuşma ve dil terapisti Dr. Emrah Cangi’nin videosundan yardım alınmıştır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir