İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Çocuklar İçin Güvenli İnterneti Sağlamak

Çocuklar İçin Güvenli İnterneti Sağlamak

Çocuklar İçin Güvenli İnternet

Çocuklar İçin Güvenli İnterneti Sağlamak yazımızda küçük yaşlardan itibaren internet kullanımının çocuklara aileler tarafından iyi bir şekilde verilmesi gerektiğini, güvenli internet kullanımının sağlanması ve ailelerin bilgisayar yerine başka aktiviteler oluşturması gerektiğini yazdık.

Çocuklar İçin Güvenli İnternet

Çocuklar interneti kullanırken ailesi tarafından izlenmelidir. 0-6 yaş grubu çocukların erken gelişim dönemi, dil, bilişsel ve sosyal gelişiminin en hızlı yaşandığı dönemdir. Bu dönemde çocuğun eğitimi ve sosyalliği çok önemlidir. 0-2 yaş aralığında çocuğa hiç bir teknolojik aleti yaklaştırmayın. 3-6 yaş aralığında teknoloji ile karşılaşma sağlanabilir. Anaokulunda 45 dakika kadar teknoloji ilk okulda 2 saat kadar eğitim amaçlı teknoloji kullanmalarına izin verilmelidir. Güveli ve denetimli internet ailenin rehberliğinde kullandırılması önemli bir konudur. Aileler çocuklarını internetten tam anlamıyla uzak tutmamalıdır. Günümüzde doğan çocukların internet dünyasında doğduğunu düşünürsek onlar için doğal olan budur. Fakat sınırlamalar getirmeli ve gerçek ile sanalın ayırımı ile yapılmalıdır.

Aileler çocuğunun internet dünyasında hangi tehlikelerle karşı karşıya kalacağını önceden araştırıp bilmesi ve ona göre çocuğunu bu tehlikelere karşı koruması gerekir. İnternetin düşman değil faydalı bir araç olduğunu ve güvenli bir internetin sağlanması gerektiğini bilmeniz gerekir. Aileler çocuklarının internet kullanımına rehberlik etmesi gerekir. Nasıl yaşamda uyarılar yapıyorsa internetin kötü taraflarına karşı da uyarılarda bulunmalıdır. Anne ve baba çocuğunu önden takip etmeli ve oluşacak olumsuzluklara karşı önlemini almalıdır.

Güvenli yazılım paketleri alarak çocuğa güvenli internet kullanımı yolunu aileler sağlamalıdır. Bunun yanında aile çocuğuna rehberlik etmelidir. İnternetin her zaman değil gelişim için belirli zamanlarda kullanılacağını söylemesi gerekir. Sosyal medya kullanan çocukların kötü bir şeyle karşı karşıya geldiğinde ailesine haber vermesi gerektiği, ailesi tarafından çocuğa öğretilmelidir.

İnternet Bağımlılığının Farkına Varma İpuçları

Bilgisayar Yerine Başka Şeyler Bulmak

Çocuğa interneti kullanma demekle interneti kullanması engellenemez. Çocuğun okul zamanından sonra belirli bir ritmi vardır. Okuldan kaçta geldiği, ne yapacağı, ne kadar yemek yiyeceği ne kadar ödev yapacağı gibi durumlar belirlidir. Çocuğun internet harici aktiviteler yapması için ailesinin ona uygun sosyallikler oluşturması gerekir. Çocuğa bilgisayarın başında durma denildikten sonra yapacak bir şey bulamaz ise tekrardan bilgisayarın başına geçecektir. Ailenin rol model olması burada da devreye girmektedir. Ailesinden gördüğü şeyleri çocuk yapacağı için siz ne verirseniz onu uygulayacaktır. Çocuklar her şeyin internet olmadığını kavrayacaklardır ve hayatlarını daha sosyal bir şekilde geçireceklerdir.

Çocuklar İçin Güvenli İnterneti Sağlamak-Uzman Psikolog Seliyha Dolaşır Elbeyoğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir