Kişisel GelişimYaşam

Çocuk Eğitimi Ne Zaman Başlar?

Çocuk Eğitimi Ne Zaman Başlar? yazımızda çocuğun eğitiminde ailenin önemi, anne ve babanın vermiş olduğu doğru ahlaki eğitimin önemi ve eğitimin başlangıcını yazdık.

Çocuk Eğitiminde Ailenin Önemi

İlk eğitimin yeri ailedir. Çocuklara iyi insan olmaları yönünde eğitim ailesi tarafından verilmelidir. Günümüzde aileler çocuklarının para kazanması, iyi bir yerlere gelmesi, makam ve mevki kazanması için her şeyi yapıyorlar. Müslüman bir toplum olarak ahlakı değerlerin önemi diğer saymış olduğumuz sebeplerin altında kalmaktadır. Sadece dünya hayatı için çalışmasını tavsiye eden anne ve baba, çocuğunun ahiretini yakmaktadır. Hem dünya için çalışmanın hemde ahiret için çalışmanın gerekliliğini çocuklarına iyi bir eğitim ile vermeleri gerekiyor. Bir tarafın ağır basması dengeleri bozacaktır. Anne ve baba kısa dünya hayatını kazanmaları için çocuklarına harcadığı emeği, sonsuz bir hayat olan ahiret yaşamı içinde göstermelidir. Genellikle aileler çocuklarının suç işlememesi için tedbirlerini alır. Bu yaklaşım ne kadar doğru ise sonsuz cehenneme girmemek için de tedbirlerini almak zorundadırlar.

Her şeyin başı eğitimden geçer. Siz çocuğunuza ne verirseniz onu öğrenecektir. Cennet ve cehennem uzak bir yol olarak görülmektedir. Dünya yaşamı ise yakın bir yol olarak görülmektedir. Halbuki ne zaman öleceğimizi kimse bilmiyor. Her an ölüm sizi yakalayabilir. Allah (c.c)’ın emir ve yasaklarına uyan anne ve baba, çocuklarına da bu uyarıları uygun bir dille yapmalıdır. Cehennem ateşinden ailesini korumanın yolu budur. Anne ve baba anlatmış olduğu güzel işleri uygulayarak çocuğuna iyi örnek olmalıdır. Söylemiş olduğu şeyleri yapmayan anne ve baba, çocuk üzerindeki etkisini hissettiremez.

Çocuk neden yalan söyler

Çocuk Eğitimi Başlangıcı

Avrupalılara göre eğitim 4 yaşında başlar. Fakat asıl eğitim erkek ve kadının kendilerine uygun eşler seçmesiyle başlar. Anne ve baba olacak kişiler kendilerine göre eş seçtiklerinde doğacak olan çocukları içinde eğitimciler seçmiş olurlar. Erkeğin ve kadının seçecekleri eş kendilerinin ve çocuklarının yaşamını derinden etkileyecektir. Anne çocuğuna ilk eğitimi verdiği için kişiliğinin gelişmesinde çok büyük önemi vardır. Anne ve baba çocukların ahireti kazanmalarında iyi bir eğitimci olmak zorundadır. Dünyaya getirmiş oldukları çocukların tüm sorumlulukları kendilerine aittir. Eğitim süreci eş seçiminden başlayıp çocuğun evlenmesine kadar devam edecektir.

İnsanlar bilimsel bir sonuç çıkardığında kesin inanırken, Kuran-ı kerim’de ve Peygamberimizin (s.a.v) hadislerinde aynı konu hakkında bilgilendirme yapıldığında aynı durumu sergilememektedir. Bilimsel sonuçlar dini hükümlerden daha çok dikkate alınmaktadır. Bu da eğitimin doğru verilememesinden kaynaklıdır. Dünya ve ahiret yaşamı için Kuran-ı kerim ve Peygamberimizin (s.a.v) sözleri yeterlidir.

Çocuk Eğitimi Ne Zaman Başlar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir