İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Çocuğun Eğitim Masraflarının Artması

Çocuğun Eğitim Masraflarının Artması

Çocuğun Eğitim Masraflarının

Çocuğun Eğitim Masraflarının Artması yazımızda ülkemizde standart eğitimin yeterli olmadığını ve ailelerin çocuklarının iyi bir eğitim almaları için ödedikleri paralarla zor durumda kalmasını ve Avrupa ülkelerinin eğitim masraflarının çok az olmasını yazdık.

Türkiye’de Çocuğun Eğitim Masraflarının Artması

Türkiye’de iyi bir eğitim almak için okullara iyi paralar ödenmesi gerekiyor. Çocuğun eğitim masraflarının eskiye göre çok fazla arttığı görüldü. Türkiye standartlarında iyi bir eğitim almak isteyenler yüksek ücretleri karşılamak zorunda kalacaktır. Ailelerin çocuklarına masrafları anaokuluna gitmesiyle başlar. Standart bir eğitim üstü verebilmek için aileler, çocuklarına özel eğitim almaktadır. Çocuklarını özel okullara veren aileler, bunun yanında özel hocalar tutarak iyi bir eğitim almasını sağlamaya çalışmaktadır. Çocuklarda nasılsa anne ve babam benim okul masraflarımı karşılıyor diye, ekstra bir çaba sarf etmek zorunda kalmıyor. Aileler çocuğun derslerinin iyi olması içinde ayrıca ek derste aldırıyor ve çocuğun içi dışı ders oluyor.

Çocuğun eğitim masrafları, üniversite bitene kadar katlanarak artmaktadır. Bu yüzden de ailede anne ve babanın çalışması tüm masrafları karşılamaya zor yetmektedir. Çocukların üniversite bitirdikten sonra da iş bulma garantisi maalesef yok ve çocuğa yapılan masrafların karşılanamama durumu da ortaya çıkabiliyor. Devlet okullarında yabancı dil öğretilemediği için daha sonra bu eksikliği kapatmak için tekrardan ciddi paralar harcanmaktadır.

Davos Zirvesi-Öğrenme

Avrupa’da Eğitim Masrafları Çok Az

Yurt dışında ülkemiz kadar eğitime masraf yapılmamaktadır. Özellikle Avrupa ülkelerinde devletin eğitime ciddi katkıları bulunmaktadır. Aileler çocuklarını devletin veya özel kurumların ana okullarına gönderdiklerinde iyi bir eğitimin yanında ücretsiz veya çok az bir ücretle okuması sağlanıyor. Liseyi bitiren bir öğrenciye 2 dil öğretilmiş oluyor. Hemde okul masrafları çok az bir şekilde bu işi yapmış oluyorlar. Bunun yanı sıra üniversite ücretleri, bizim ülkemiz gibi pahalıdır. Avrupalı aileler üniversite eğitimine kadar özel eğitim ve ekstra para harcamak zorunda kalmamaktadır. Ülkelerinde verilen eğitim zaten çok iyidir ve aileleri parasal konuda zorda bırakmamaktadır. Avrupalı devletler, geleceği olan çocuklara iyi bakmaktadır. Yeni neslin onlara katacağı şeylerin farkındalar ve geleceklerine iyi yatırım yapıyorlar.

Üniversiteye Başlayacaklara Tavsiyeler-Etkinlikler

Kaliteli Eğitim Almak İçin Yüksek Ücretler Ödeme Zorunluluğu

Ülkemizde ise kaliteli eğitim alabilmek için aileler çocuklarını mecbur özel kolejlere vermek zorunda kalıyor. Bu durumda eşit olmayan eğitim sürecini ortaya çıkartıyor. Parası olan iyi eğitim alırken, gücü olmayanlar yetersiz bir eğitim alıyor. Yabancı dil eğitimini iyi veren okullar tercih edilmektedir. Eğitim sisteminde sürekli olarak farklı modeller denenmesi de ailelerin ve çocukların kafalarını iyice karıştırmaktadır. Düzenli ve kaliteli bir eğitim modeli ülkenin geleceği için çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir