Anasayfa » Psikoloji » Çocuğun Çizdiği Resimler Psikolojisini Anlatır

Çocuğun Çizdiği Resimler Psikolojisini Anlatır

Çocuğun Çizdiği Resimler

Çocuğun Çizdiği Resimler Psikolojisini Anlatır

Çocuğun Çizdiği Resimler Kendisinin Psikolojisini Yansıtır

Bize göre sıradan fakat çocuklarımız için çok büyük önem teşkil eder çizilen resimler. Bir çöp adam çizer ve bize göre bu sıradandır, çocuktur ve resim çizmeyi yeni öğreniyordur. “Çizerken ne kastı olabilir ki”, deriz. Hiç aklımızın ucundan bile geçmez, resimle çok şey anlattığı. O resimle, anne babasından gördüğü ya da görmek istediği sevgiyi, ilgiyi anlatacağı, hiçbirimizin aklından geçmez.

Resimlerde çizilenlerin anlamlarına bakalım:

Omuz ve Kollar

Köşeli omuzlar ve sert vücut hatları, hareketli davranışa işaret eder. Bu hatlarda çizilen ebeveyn, çocuğa sert davranıyor demektir. Yumuşak hatlar ise tersini ifade eder. Kolların vücuda bitişik çizilmesi, içedönüklüğü gösterir. Annesini iki kolunu açık çiziyorsa ona sarılmak istediğini gösterir. Kolsuz çizilmiş ebeveynin çocukla ilgilenmediği, sinirli olduğu anlaşılır.

Parmak ve El

Parmak sayısı az çiziliyorsa çocuğun hedefsiz ve hırssız, çok çiziliyorsa da çok hırslı olduğu anlaşılabilir. Çocuk, parmakları boğumlu ve ince ayrıntılarıyla birlikte çiziyorsa dikkat edilmelidir. Çünkü bu durum, o çocuğun riskli davranış eğilimi olduğunu gösterir.

Göz Kulak

Kısa saçlı veya saçsız, kafada kulak çizilmemesi, çocuğun sosyal ilişkilerde problem yaşadığını gösterebilir. Büyük kulak çizmesi ise eleştirildiğini gösterebilir. Resim güzel olmasa bile, bütün azalar uyum içinde ise çocuğun sosyal ilişkilerinin iyi olduğunu gösterir.

Baş Yapısı

Geniş, köşeli çene, karar vermede sıkıntı yaşadığını gösterebilir. Boyunsuz çizilmiş aile ferdi, öfkesini kontrol edemiyor demektir. İnce ve uzun bir boyun, çocuğun kendini sürekli denetlediğine ve heveslerini bastırdığına işaret edebilir. Çocuğun saçını bastırarak boyaması kendini kırılgan hissettiğinin, ebeveynin saçını bastırarak boyaması ise otoriter olduğunu gösterebilir.

Ağız Burun

Kötü sözle ifade etme eğilimi olan çocuklar ağzı açık, içi siyah boyanmış çizerken; insanlarla konuşmaktan çekinen çocuk, çizgi şeklinde bir ağız yapar. Oval, dişleri görünen ağız çiziyorsa bu, ailede çocuğu azarlayan biri olduğunu gösterebilir. Burnun büyük çizilmesi, çocuğun özel ve mahrem konularda konuşacağı yetişkin bulunmadığı şeklinde yorumlanabilir.

Bacaklar

Bacak ve ayağın olmayışı resmi çizilen kişinin kendi ayakları üzerinde duramayan biri olduğunu gösterebilir. Sağa dönük ayak, kişinin geçmişe, sola dökük ayak, hedef belirlemeye yönelik olduğu şeklinde yorumlanabilir.

Renklerin İnsanlar Üzerindeki Etkileri ve Durumları

Resimlerde Renkler

Kırmızı rengi ağırlıklı kullanması, keskin düşünceli ve azimli olmayı simgelemektedir. Pembe, sarı, turuncu gibi sıcak renkleri kullanan çocuklar sevecen, uyumlu, işbirlikçidirler. Sürekli siyah gibi soğuk renkleri kullanan çocuklarsa baskıcı aile ortamında yetişen, çekingen, uyumsuz çocuklardır.

Ay ve Güneş

Güneş; mutluluğu, sıcaklığı, güven ve gücü temsil etmektedir. Bazı psikologlara göre bundan maksat babadır. Eğer çocuk, babasıyla iyi ilişkiler içindeyse güneş hep parlak, etrafına ışık saçan ve açık alandadır. Ama eğer baba ile çocuk arasındaki ilişki iyi değilse güneşin, dağların arasındaki hali, sönük hali şeklinde çizilmektedir.

İnsan ve Ağaç

İnsan resimlerinin azlığı, sosyal ilişkilerdeki kopukluğunu gösterir. İnsan figürünün çokluğu ise ilişkilerdeki gelişmişlik düzeyini yansıtır. Çizilen ağaçlarda meyve olması verimli olma isteğini, yeşil yapraklı ağaçlar canlılığı işaret eder. Mutlu bir çocukluk geçiriyor, ailesini seviyor ve ailesi de çocuğu seviyorsa çocuk bunu bacasından duman çıkan evini çizerek ya da yeşil orman içinde bir ev detaylarıyla anlatabilir.

Aile Fertleri

Aile çizerken birkaç üyenin eksik çizilmesi, aile fertleri arasındaki kopukluğu; aile fertlerinin arasına başka şeyler girmesi mesela; ev, araba, köprü, ırmak, yol türü şeyler çizilmesi de aile içi problemlerin bir göstergesidir. Anne babanın ya da ikisinden birinin büyük çizilmesi ailede baskıcı bir tavrın varlığını gösterir. Resimde yer alan aile fertleri tamamlanmış ve birbirinden ayrı ayrı çizilmiş, sayfaya ortalanmış ve ailede genel nizam görünüyorsa güvenli bir resim olarak sınıflandırılır.

Diğer Detaylar

Abartılı kıyafet çizmek, çocuğun beğenilme isteğini gösterir. Kendini zekaca yaşıtlarından geri gören ve başkalarıyla kıyaslanan çocuklar, baş kısmını büyük çizerler. Okulunu, arkadaşlarını çizmekten kaçıyorsa okul fobisi olduğu anlaşılır. Ayrıca özgüveni eksik ise resimde kağıdın çok az bir bölümünü kullanırlar.

Okulların Açılmasıyla Yaşanılan Çocuk Problemleri Nelerdir

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuğun çizdiği resimden yola çıkarak bir yorumlamada bulunmak için sadece bu bilgiler yeterli olmayabilir. Çocuğun hikayesi, aile ortamı, özel çocuk olması gibi durumları göz önünde bulundurmak önemlidir. Ayrıca ebeveynin olmadığı bir ortamda, çocuğun rahatça herhangi bir endişe duymadan çizmesi ehemmiyet taşır. Ebeveynlere düşen, burada anlatılanlarda olduğu gibi, farklı detaylara bakarak aile içi iletişimi güçlendirmeye çalışmaktır. Gerçekten dikkat çeken bir durum olursa, uzmana başvurmak en doğrusu olacaktır.

Çocuğun Çizdiği Resimler Psikolojisini Anlatır-Kaynak: Asude Usluer Uğurlu-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir