Çocuğum Neden Yaramaz?

Çocuğum Neden Yaramaz? Yapay Gıdaların Etkisi

Yaşam

Çocuğum Neden Yaramaz? Yapay Gıdaların Etkisi yazımızda günümüzde çocukların neden yaramaz ve huysuz olduklarını ve yapay gıda endüstrisinin bunda ne kadar etkili olduğunu yazdık.

Çocuğum Neden Yaramaz?

İmam-ı Gazali Hazretleri buyurur ki: “Çocuğun şirret (huysuz) olmasının sebebi haram yemektir.” Bu ikaz asırlar öncesinden bizlere gelmiştir. Günümüzde çocuklarla ilgili yaşanan problemlerin kaynağına işaret edilmiştir. Ancak anne ve babalar bu sözün kendilerini ilgilendirmediğini, sorularının nedeninin bu olmayacağını düşünebilirler. Helalinden kazanan için bu durum böyle olmayabilir fakat işin aslı öyle değildir.

İmam-ı Gazali Hazretleri’nin veciz sözlerinde geçen “haram” ifadesi, yalnızca haram para veya çalınmış, gizlice elde edilmiş yiyecek manasında değildir. Kendisi helal olduğu halde, Hazreti Allah’ın belirlemiş olduğu usul ve esaslara riayet edilmeyen gıdaların da yenilmesi dinen sakıncalı görülmüş ve müsaade edilmemiş, şüphe taşıyan, tam olarak “helal” denemeyen her yiyecek içindir.

İnsanların kulluk vazifesi yalnızca helalinden kazanmaktan ibaret değildir. Helale harcamak da bu vazifenin devamıdır. Buradaki “haram” ifadesi, yenilmesine müsaade edilmemiş gıdalara işaret eder. Bu noktada ilk aklan gelenler içki, sigara, yenilmesi haram kılınmış hayvan etleri yahut sütleri olacaktır. Asıl tehlike günümüz hazır gıdalarıdır.

Hazır İçeceklerde Alkol

Hazır, Ambalajlı, Endüstriyel Gıdalar

Günümüzde gıda sektörü, endüstride en büyük paya sahip olan sektördür. Et, süt, yumurta gibi temel gıdalardan tutun da içecekler, kek, bisküvi, kraker, çikolata, cips gibi ürünlerin tamamı bir dizi fabrikasyon faaliyetleri sonucunda üretilmektedir. Bizler sadece temel gıdalarda helalliğe dikkat ederken, sektörde bundan çok daha büyük bir paya sahip yapay gıdalar bulunmaktadır.

Müslümanlar olarak evimize haram kılınmış hayvanların etlerini ya da bunlardan üretilen ürünleri almayız. Ancak haram, artık evimize, sofralarımıza et olarak, süt olarak değil, hiç aklımıza bile gelmeyecek, ilgisi dahi olmayan farklı ürünlerin içinde giriyor. Biz bir şekerle, çikolatayla, kekle, cipsle, içinde oyuncak çıkan bir yumurtayla yahut bir meyve suyuyla evladımızı sevindirdiğimizi düşünelim! Aslında ona bir başkasının yapamayacağı kadar büyük bir kötülük yapmanın eşiğindeyiz. Konu bu tarz ürünlerin sağlıksız olması değil, evvela şüpheli ve hatta haram olabilmeleridir.

Meyveli bir yoğurdun yahut bir pudingin o kıvamı nasıl aldığını, bir gofretin o gevrekliğe nasıl eriştiğini, çikolatanın nasıl erimeden kalabildiğini veya bir meyve suyunun nasıl o kadar berrak olabileceğini bir düşünelim. Evinizde yaptığınız herhangi bir yiyecek bozulmadan, tat ve koku bileşenleri yitirmeden bir hafta zor dayanırken; 2021’de üretilmiş bir kekin üzerine nasıl olur da son tüketim tarihi olarak 2022-2023 tarihlerinin yazılabileceği aklınıza geldi mi? İçlerindeki gıda katkı maddeleri bunları sağlamaktadır ve bunların helallik durumuna tek tek bakılması gerekir. Haram ve şüphelilerden uzak durmak çözüm olacaktır.

Çocuğum Neden Yaramaz? Yapay Gıdaların Etkisi-Yardımcı Kaynak: Helali Arama Stratejileri-İnsan ve Hayat Kitaplığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir