İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Çinli İşçiler, Büyük iPhone Fabrikasında COVID Salgınından Kaçıyor

Çinli İşçiler, Büyük iPhone Fabrikasında COVID Salgınından Kaçıyor

Çinli İşçiler, Büyük iPhone Fabrikasında

Çinli İşçiler, Büyük iPhone Fabrikasında COVID Salgınından Kaçıyor

Çinli İşçiler, Büyük iPhone Fabrikasında COVID Salgınından Kaçıyor

Apple‘ın iPhone‘u için önemli bir tesis olan Çin‘deki Foxconn üretim tesisindeki işçilerin, bir COVID salgınının karantinayı tetiklemesinin ardından fabrikadan kaçtıkları görüldü.

Tesiste kaç tane COVID vakası tespit edildiği belli değil, ancak Çin’in katı sıfır COVID politikası ile işyeri bir kilitlenme emri verdi. Çevrimiçi paylaşılan videoda, yaklaşık 10 kişinin tesisin dışında bir çitten atladığı görüldü. Yetkililer, Pazar günü, şirketin işçilerin ayrılmasını engellemeyeceğini söyledi.

CNBC’nin haberine göre, tesiste 20.000’e kadar COVID vakası olduğuna dair bazı raporlar olsa da Foxconn bunları yalanladı.

Bloomberg, testi pozitif çıkanların birkaç gün zorunlu izolasyona nakledileceğini bildirdi.

Foxconn, Apple’ın iPhone için en büyük montaj fabrikasıdır ve karantina, genellikle yılın en sıcak satış dönemlerinden biri olan tatil sezonu yaklaşırken geliyor. Ancak yetkililer, şirket üretimi başka sitelere kaydırdığı için genel etkinin sınırlı olmasını beklediklerini söylüyorlar.

Geçen hafta Apple, yeni iPhone 14 Pro modellerine olan talebin özellikle güçlü olduğunu, ancak arzın kısıtlı olduğunu söyledi.

Tecrit, Zhengzhou tesisindeki yüz binlerce işçinin “kapalı döngü operasyonlarına” tabi olduğu anlamına geliyor, yani sadece yurtlarından ve üretim hatlarından seyahat edebiliyorlar. Bu, bazı işçilerin sahadan ayrılmasına veya işe geri dönmeyi reddetmesine neden oldu.

Cumartesi günü, Zhengzhou’yu çevreleyen şehirler Foxconn çalışanlarına eve gitmeden önce yerel yetkililere haber vermelerini söyledi.

Apple, ülke politikalarının bir sonucu olarak üretiminin daha fazlasını Çin dışına kaydırmaya çalışıyor. Bu yılın başlarında, Şanghay’da iki aylık bir karantina, şirket için tedarik zinciri kesintilerine neden oldu.

Bu son bozulma, Foxconn ve Apple’ın ötesindeki işletmeleri vuruyor. Pazartesi günü, yetkililer Shanghai Disney Resort’un kapanmasını emretti (bu yılın başlarında çok aylı bir kapatmanın ardından). Universal Beijing Resort da geçen hafta kapatıldı.

Çinli İşçiler, Büyük iPhone Fabrikasında COVID Salgınından Kaçıyor-Kaynak: fortune.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir