You are currently viewing Çin’in Yuan’ı Dünyanın Baskın Para Birimi Olarak ABD Dolarının Yerini Alabilir mi?
Ticaret

Çin’in Yuan’ı Dünyanın Baskın Para Birimi Olarak ABD Dolarının Yerini Alabilir mi?

  • Post author:
  • Post category:Ekonomi ve Para / Haber
  • Reading time:6 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:11 Aralık 2022

Çin‘in Yuan’ı Dünyanın Baskın Para Birimi Olarak ABD Dolarının Yerini Alabilir mi?

Çin’in Yuan’ı Dünyanın Baskın Para Birimi Olarak ABD Dolarının Yerini Alabilir mi?

Çin ekonomisi çoğu önlemle son derece başarılı oldu. 17.7 trilyon dolarlık gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) ABD’den sonra ikinci sırada. Aynı zamanda, yalnızca ABD ve AB’nin ardından dünyanın en büyük üçüncü ticaret ülkesidir.

Bununla birlikte, Çin’in para birimi olan renminbi, küresel ticaretin yalnızca %3’ünü oluşturuyor. Bunu ABD dolarının %87’lik pazar payıyla karşılaştırın. Ekonomik ve politik gücüne rağmen ülke, itibari paranın küresel akışına hakim değil. Şimdi, bunu değiştirmek istiyor.

İşte Çin’in dünyanın rezerv para birimi olarak ABD dolarını değiştirmek için onlarca yıllık multitrilyonluk planı.

Para Birimleri Rezerv Statüsüne Nasıl Ulaşır?

Rezerv para birimi statüsü elde etmek resmi bir süreç değildir. Bunun yerine, bir popülerlik yarışmasını kazanmak gibi.

Küresel ticaret ve sınır ötesi ticaret için en popüler para birimi fiili rezerv para birimi olarak karşımıza çıkıyor. Bir para biriminin “popülerliği” basitçe, onu ihraç eden ülkenin güvenlik ve dayanıklılık algısına bağlıdır. Bu, dünyadaki çoğu merkez bankasının rezervde tutmayı tercih ettiği varlık veya para birimidir, bu nedenle baskın varlık “rezerv para birimi” etiketini kazanır.

1450’den beri altı büyük rezerv para birimi dönemi olmuştur. Portekiz, İspanya‘nın güçlendiği 1530 yılına kadar küresel rezervlere hakim oldu. Hollanda ve Fransa tarafından basılan para birimleri, 17. ve 18. yüzyılların büyük bir bölümünde dünya ticaretine hakim oldu. Ancak İngiliz imparatorluğunun ortaya çıkışı, İngiliz Sterlini’ni Birinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar rezerv para birimi haline getirdi.

Amerika İngiltere’ye karşı ekonomik üstünlük kazandığında, ABD doları poundun yerini aldı. 2008’den bu yana küresel işlemlerin %75’inden fazlası ABD doları cinsinden tamamlandı. Dolar aynı zamanda dış borç ihracının %60’ından fazlasını ve küresel merkez bankası rezervlerinin %59’unu oluşturuyor.

Doların tüm bu piyasalar ve enstrümanlar üzerindeki hakimiyeti son yıllarda giderek azalsa da başka hiçbir para birimi bu seviyelere yaklaşamıyor. Çin renminbisi kesinlikle geçerli bir alternatif değil, ancak jeopolitik ve makroekonomik eğilimler onun yükselişini destekliyor.

Çin’in Planı – Çin’in Yuan’ı Yükseltmesi

Bu yıl Çinli liderler, renminbi’nin rezerv para birimi olarak profilini yükseltmek istediklerini açıkça belirttiler. Çin’in ekonomisi ve ticaret akışı böyle bir hamleyi destekleyecek kadar büyük. Ancak ülkenin şimdi yabancı merkez bankacılarını Çin Yuanını (renminbinin ana birimi) rezervde tutmaya ikna etmesi gerekiyor.

Temmuz ayında Çin Halk Bankası, bunu başarmak için beş ülke ve Uluslararası Ödemeler Bankası ile bir işbirliğini duyurdu. Çin, Endonezya, Malezya, Hong Kong, Singapur ve Şili ile birlikte Renminbi Likidite Düzenlemesine 15 milyar yuan, yaklaşık 2,2 milyar dolar katkıda bulunacak.

Bu arada, Çin Yuanı Rusya’da fiili bir rezerv para birimi haline geldi. Rusya liderliği, bu yılın başlarında Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle Batı’nın yaptırımlarıyla karşı karşıya kaldıktan sonra yüzünü Çin’e çevirdi. Şimdi, Rusya’nın döviz rezervlerinin %17’si yuan cinsindendir. Yuan ayrıca Moskova Borsasında en çok talep edilen üçüncü para birimidir.

Bu ortaklıklar güçlendikçe, yuan’ın rezerv para birimi statüsü daha da sağlamlaştırılabilir.

Küresel Etki

California Berkeley Üniversitesi’nden Barry Eichengreen ve Fransa Merkez Bankası’ndan Camille Macaire gibi ekonomistler, yuanın rezerv para birimi olma potansiyelini analiz eden bir makale yayınladılar. Araştırmacılar, doları değiştirmenin kolay veya hızlı olmayacağını savunuyorlar. Ancak, Çin ile daha sıkı ticari ilişkileri olan ülkelerde yuan rezervlerinin istikrarlı bir şekilde arttığına dair kanıtlar buldular.

Bu artan etki, yuanı “çok kutuplu” bir dünyada ABD dolarına bir alternatif haline getirebilir. Başka bir deyişle Çin, doların etkisini zamanla ortadan kaldırabilir. Çalışmanın yazarları, renminbi’nin mevcut pozisyonunun 1950’lerdeki ABD dolarına benzer olduğunu söyledi. Bu yoruma göre, yuan’ın parite kazanması sadece birkaç on yıl alabilir.

Tahminler doğruysa, uzun vadeli yatırımcılar yuan cinsinden varlıklara ve önemli yuan kazançları olan Çin hisselerine biraz maruz kalmayı düşünmelidir.

Dikkat: Bu makale yalnızca bilgi sağlar ve tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Herhangi bir garanti olmaksızın sağlanmaktadır.

Çin’in Yuan’ı Dünyanın Baskın Para Birimi Olarak ABD Dolarının Yerini Alabilir mi?-Kaynak: moneywise

Bir yanıt yazın