HaberSağlık

Çin’in COVID Mücadelesinin Ön Cephesindeki Sağlık Personeli Hastanelerin ‘Bunalmış’ Olduğunu Söylüyor

Çin’in COVID Mücadelesinin Ön Cephesindeki Sağlık Personeli Hastanelerin ‘Bunalmış’ Olduğunu Söylüyor

Çin’in COVID Mücadelesinin Ön Cephesindeki Sağlık Personeli Hastanelerin ‘Bunalmış’ Olduğunu Söylüyor

Pekin merkezli doktor Howard Bernstein, otuz yılı aşkın süredir acil tıp alanında hiç böyle bir şey görmediğini söyledi.

Hastaneye giderek artan sayıda hasta geliyor; neredeyse tamamı yaşlı ve birçoğunun COVID ve zatürre semptomları ile çok hasta olduğunu söyledi.

Bernstein’ın hesabı, Çin’in bu ay daha önce katı olan COVID politikalarına yönelik ani U dönüşü ve ardından ülke çapında bir enfeksiyon dalgasının ardından başa çıkmak için mücadele eden Çin genelindeki sağlık personelinin benzer ifadelerini yansıtıyor.

Pandeminin üç yıl önce merkezi Wuhan şehrinde başlamasından bu yana ülkenin açık ara en büyük salgını. Pekin devlet hastaneleri ve krematoryumlar da bu ay yoğun talep nedeniyle mücadele ediyor.

Bernstein, başkentin doğusundaki özel sektöre ait Pekin Birleşik Aile Hastanesi’ndeki “stresli” mesainin sonunda Reuters’e “Hastane baştan aşağı dolup taştı” dedi.

Acil servis, ateş kliniği ve diğer servisler gibi “Yoğun bakım ünitesi dolu” dedi.

“Birçoğu hastaneye kaldırıldı. Bir veya iki gün içinde iyileşmiyorlar, bu nedenle akış yok ve bu nedenle insanlar acil servise gelmeye devam ediyor, ancak üst kattaki hastane odalarına çıkamıyorlar.” söz konusu. “Günlerce acil serviste mahsur kaldılar.”

Geçen ay, Bernstein hiç bir COVID hastasını tedavi etmemişken günde düzinelerce hastayı görmeye başladı.

“Dürüst olmak gerekirse en büyük zorluk, bunun için hazırlıksız olduğumuzu düşünüyorum” dedi.

Pekin’deki özel Raffles Hastanesi’nde başhekim olan 48 yaşındaki Sonia Jutard-Bourreau, hasta sayısının normal seviyelerin beş ila altı katı olduğunu ve hastaların ortalama yaşının yaklaşık 40 yıl artarak 70’in üzerine çıktığını söyledi. hafta.

“Hep aynı profil,” dedi. “Yani hastaların çoğu aşı yaptırmadı.”

Hastalar ve yakınları, yerel hastaneler “bunalmış” olduğu için ve Raffles dahil birçok yerde azalan Pfizer yapımı COVID tedavisi Paxlovid’i satın almak istedikleri için Raffles’ı ziyaret ediyor.

Jutard-Bourreau, “İlacın aşının yerine geçmesini isterler, ancak ilaç aşının yerini almaz.”

Bernstein gibi yaklaşık on yıldır Çin’de çalışan Jutard-Bourreau, bu dalganın en kötüsünün Pekin’e henüz gelmemiş olmasından korkuyor

Çin’in başka yerlerinde sağlık personeli Reuters’e, COVID ve personel arasındaki hastalık seviyeleri özellikle yüksek olduğundan, bazı durumlarda kaynakların zaten kırılma noktasına geldiğini söyledi.

Batıdaki Xian şehrinde görevli bir hemşire, bölümündeki 51 hemşireden 45’inin ve acil servisteki tüm personelin son haftalarda virüse yakalandığını söyledi.

Wang soyadına sahip 22 yaşındaki hemşire, “Meslektaşlarım arasında çok sayıda pozitif vaka var” dedi. “Neredeyse tüm doktorlar buna karşı.”

Wang ve diğer hastanelerdeki hemşireler, testleri pozitif çıksa ve hafif ateşi olsa bile göreve gelmelerinin söylendiğini söylediler.

Hubei eyaletindeki bir hastanenin psikiyatri koğuşunda yatan 29 yaşındaki hemşire Jiang, yeni hasta kabul etmeyi bırakan koğuşundaki personel sayısının yüzde 50’den fazla azaldığını söyledi. Yetersiz destekle 16 saatten fazla vardiyalı çalıştığını söyledi.

“Hasta ajite görünüyorsa, onları dizginlemeniz gerektiğinden endişeleniyorum ama bunu tek başınıza kolayca yapamazsınız” dedi. “İçinde olmak harika bir durum değil.”

ÖLÜM ORANI “POLİTİK”

Reuters’e konuşan doktorlar, uzmanların tahminlerine göre en çok yaşlılardan endişe duyduklarını ve on binlercesinin ölebileceğini söyledi.

İngiltere merkezli sağlık veri şirketi Airfinity’nin tahminine göre Çin’de her gün 5.000’den fazla insan muhtemelen COVID-19’dan ölüyor ve ülkenin mevcut salgını hakkında Pekin’den alınan resmi verilerle çarpıcı bir tezat oluşturuyor.

Ulusal Sağlık Komisyonu, Reuters’in bu makalede sağlık personeli tarafından dile getirilen endişelerle ilgili yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Pazar günü, krematoryumların artan taleple karşı karşıya kalmasına rağmen, Çin’in Pazar gününe kadar altı gün boyunca anakarada COVID ölümü bildirmediğini söyledi.

Çin, ölümleri COVID ile ilişkili olarak sınıflandırmak için tanımını daralttı, yalnızca COVID’in neden olduğu pnömoni veya solunum yetmezliğini içerenleri sayarak dünya sağlık uzmanlarının kaşlarını kaldırdı.

Jutard-Bourreau, “Bu ilaç değil, siyaset” dedi. “Şu anda COVID ile ölüyorlarsa, bunun nedeni COVID’dir. Ölüm oranı artık tıbbi değil, siyasi rakamlardır.”

Çin’in COVID Mücadelesinin Ön Cephesindeki Sağlık Personeli Hastanelerin ‘Bunalmış’ Olduğunu Söylüyor-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir