Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Çin’de Trafikten Kaçmak İçin Tasarlanan Elektrikli Uçan Araba 2025’te Seri Üretime Geçebilir

Çin’de Trafikten Kaçmak İçin Tasarlanan Elektrikli Uçan Araba 2025’te Seri Üretime Geçebilir

Çin'de Trafikten Kaçmak İçin Tasarlanan Elektrikli Uçan Araba

Çin’de Trafikten Kaçmak İçin Tasarlanan Elektrikli Uçan Araba 2025’te Seri Üretime Geçebilir

Çin’de Trafikten Kaçmak İçin Tasarlanan Elektrikli Uçan Araba 2025’te Seri Üretime Geçebilir

45 yaşındaki lise terk Zhao Deli tarafından 2013 yılında kurulan Xpeng Aeroht, şirketin web sitesine göre XPENG’in bir iştiraki ve Asya’nın en büyük uçan araba şirketi. Dört elektrikli motor ve sekiz pervane içeren Xpeng X2, trafik sıkışıklığı veya yol engelleri zamanlarında uçmak üzere tasarlandı. Birçok elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uçağının aksine, model tekerleklidir ve yerde sürülebilir. Zhao’ya göre Xpeng X2, 2025’te yaklaşık 1 milyon yuan (yaklaşık 143.000 $) öngörülen fiyat etiketiyle seri üretime geçebilir.

Ekim ayında Çinli şirket, dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından biri olan GITEX Global‘de bu yılki lansmanının ardından elektrikli uçan arabasının ilk halka açık uçuşunu Skydive Dubai‘de gerçekleştirdi. İki koltuklu uçak, 150’den fazla kişinin 100 fit üzerinde havada süzülürken, birkaç tanık “Dubai’de Çinlileri gururlandırın!” diye tezahürat yaptı.

Etkinlikte Xpeng’in başkanı Brian Gu, “Uçan araba gerçeğe yaklaşıyor ve biz de dahil olmak için doğru zaman olduğunu düşünüyoruz” dedi. “Endüstri, ağırlık azaltmadan engellerden kaçınma ve elektrifikasyona kadar pek çok teknik atılım üretti.”

Finansal hizmetler şirketi Morgan Stanley’e göre, eVTOL alanı 2040 yılına kadar 1 trilyon dolara kadar çıkabilir. Alan, Ehang Holdings Ltd. ve TCab Tech dahil olmak üzere diğer Çinli firmalarla şimdiden kalabalıklaştı.

TCab Tech’in destekçisi Warren Zhou, Bloomberg’e verdiği demeçte, “Amerikan şirketlerinin bize hangi sektörün umut verici olduğunu ve para kazanabileceğini söylediği ve Çinli meslektaşlarının gidip daha düşük fiyatlarla pazarı ele geçirdiği birkaç örnek var” dedi. “eVTOL ve uçan araba endüstrisinde de aynısı olacak.”

Teknolojileri henüz tam olarak gelişmemiş olsa da, yatırımcılar daha çok uçan arabaların karlılığı ve düzenleyici onay konusunda endişeli.

Kaynak: nextshark

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir