You are currently viewing Çin Yeni COVID Ölümü Bildirmemesine Rağmen Pekin Krematoryumunda Cenaze Arabaları Sırada Bekliyor
Pekin'deki bir cenaze evinin dışındaki cenaze arabaları

Çin Yeni COVID Ölümü Bildirmemesine Rağmen Pekin Krematoryumunda Cenaze Arabaları Sırada Bekliyor

  • Post author:
  • Post category:Haber
  • Reading time:9 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:22 Aralık 2022

Çin Yeni COVID Ölümü Bildirmemesine Rağmen Pekin Krematoryumunda Cenaze Arabaları Sırada Bekliyor

Çin Yeni COVID Ölümü Bildirmemesine Rağmen Pekin Krematoryumunda Cenaze Arabaları Sırada Bekliyor

Çin, büyüyen salgınında yeni COVID-19 ölümü bildirmemesine rağmen Çarşamba günü Pekin‘deki bir krematoryumun önünde sıraya giren düzinelerce cenaze arabası, başkent vaka artışına hazırlanırken virüs muhasebesine yönelik eleştirilere yol açtı.

Yaygın protestoların ardından, 1,4 milyar nüfuslu ülke bu ay, büyük ekonomik ve psikolojik maliyete rağmen virüsü üç yıl boyunca büyük ölçüde kontrol altında tutan, popüler olmayan “sıfır COVID” tecrit ve test rejimini kaldırmaya başladı.

Hastanelerin yatak ve kan, eczanelerin uyuşturucu ve özel klinikler inşa etmek için yarışan yetkililerle ani değişim, kırılgan bir sağlık sistemini hazırlıksız yakaladı. Uzmanlar, Çin’in gelecek yıl bir milyondan fazla COVID ölümüyle karşı karşıya kalabileceğini söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü başkanı, enfeksiyonlardaki artıştan endişe duyduğunu ve hükümetin en yüksek risk altında olanları aşılamaya odaklanmasını desteklediğini söyledi.

Bir Reuters tanığı, Pekin’in Tongzhou bölgesindeki bir krematoryumun dışında yoğun bir polis varlığının ortasında, park yeri doluyken yaklaşık 40 cenaze arabasının sıraya girdiğini gördü.

İçeride, çoğu geleneksel beyaz giysiler ve yas saç bantları giyen aile ve arkadaşlar, yakılmayı bekleyen yaklaşık 20 tabut topladı. Personel koruyucu giysiler giydi ve 15 fırından beşinden duman yükseldi.

Reuters, ölümlerin COVID’den kaynaklanıp kaynaklanmadığını doğrulayamadı.

Cenaze evi çalışanları, bazı Pekin sakinlerinin akrabalarını yakmak için günlerce beklemek veya daha hızlı hizmet almak için yüksek ücretler ödemek zorunda kaldığını söyledi.

Pekin’deki bir cenaze evinde çalışan bir işçi, sosyal medyada 26.000 yuan (3.730 $) ücret karşılığında “cenaze arabalarının hızlı bir şekilde düzenlenmesi, ölü yakma için sıra olmaması” teklifini yayınladı.

Reuters teklifi doğrulayamadı.

‘2020 ZİYARETİ’

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, gazetecilere ajansın kapsamlı bir değerlendirme için hastalığın şiddeti, hastaneye yatışlar ve yoğun bakım ünitelerinin gereklilikleri hakkında daha ayrıntılı bilgiye ihtiyacı olduğunu söyledi.

“DSÖ, artan şiddetli hastalık raporları ile Çin’de gelişen durumdan çok endişeli” dedi.

Yorumu, Alman hükümetinin ilk parti BioNTech COVID-19 aşılarını başlangıçta Alman gurbetçilere uygulanmak üzere Çin’e gönderdiğini doğrulamasıyla geldi.

Çin’in yurt içinde geliştirilmiş ve kullanım için onaylanmış dokuz COVID aşısı var. Ancak hiçbiri, Pfizer-BioNTech ve Moderna’nın pek çok ülkede güçlendiriciler için yaptığı gibi, oldukça bulaşıcı Omicron varyantını hedefleyecek şekilde güncellenmedi.

Çin, COVID ölümlerinin dar bir tanımını kullanıyor ve Salı günü için yeni ölüm bildirmedi, hatta pandemi başladığından bu yana 5.241 olan genel çetelesinden birini geçti – çok daha az nüfuslu birçok ülkenin geçiş ücretlerinin bir kısmı.

Ulusal Sağlık Komisyonu Salı günü yaptığı açıklamada, yalnızca virüsü taşıyan hastalarda zatürree ve solunum yetmezliğinin neden olduğu ölümlerin COVID ölümleri olarak sınıflandırıldığını söyledi.

Johns Hopkins Üniversitesi’nde patoloji profesörü olan Benjamin Mazer, özellikle Çin aşıları da dahil olmak üzere aşılanan kişilerin zatürreden ölme olasılığı daha düşük olduğundan, sınıflandırmanın “birçok vakayı” kaçıracağını söyledi.

Kan pıhtıları, kalp sorunları ve sepsis – enfeksiyona aşırı vücut tepkisi – dünya çapında COVID hastaları arasında sayısız ölüme neden oldu.

Mazer, “Sizi yalnızca COVID pnömonisinin öldürebileceği bu tür Mart 2020 zihniyetini uygulamak mantıklı değil.” Dedi.

“Her türlü tıbbi komplikasyon var.”

‘HIZLI HAREKET ET’

Devlete ait Global Times gazetesi, Çinli bir solunum uzmanının önümüzdeki haftalarda Pekin’de ciddi vakalarda bir artış olacağını tahmin ettiğini aktarırken, ölü sayısı keskin bir şekilde artabilir.

Pekin Üniversitesi Birinci Hastanesi’nden solunum uzmanı Wang Guangfa, gazeteye verdiği demeçte, “Hızlı hareket etmeli ve ateş klinikleri, acil durum ve ağır tedavi kaynakları hazırlamalıyız.”

Wang, COVID dalgasının Ocak sonunda zirveye ulaşmasını ve hayatın Şubat sonu veya Mart başında normale dönmesini bekliyordu.

NHC ayrıca, daha patojenik olan yeni suşların olasılığının düşük olduğunu söyleyerek, virüs mutasyonları olasılığına ilişkin uluslararası endişeleri de hafife aldı.

Asya Pasifik Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Derneği Başkanı Paul Tambyah bu görüşü destekledi.

Bunun dünya için bir tehdit olduğunu düşünmüyorum” dedi. “Muhtemelen, virüs diğer tüm insan virüsleri gibi davranacak ve daha bulaşıcı ve daha az öldürücü hale gelerek içinde dolaştığı ortama uyum sağlayacaktır.”

Önde gelen birkaç bilim insanı ve DSÖ danışmanı, Reuters’e Çin’de potansiyel olarak yıkıcı bir dalganın gelmesinin, küresel salgın acil durumunun sona erdiğini ilan etmek için çok erken olabileceği anlamına geldiğini söyledi.

HASTA İŞÇİLER

Bazı ABD’li ve Avrupalı ​​yetkililer, küresel ekonomiye zarar vereceğinden ve tedarik zincirlerini bozacağından korktukları bir krizin hafifletilmesine yardım etmeyi teklif ettiler.

Kuzey Çin’deki merkez üssünden, enfeksiyonlar, Şanghay yakınlarındaki Yangtze Nehri Deltası da dahil olmak üzere üretim bölgelerine yayılıyor ve işgücünü aksatıyor.

Sektör kuruluşları, perakende ve finansal hizmet işletmelerinin, fabrikaların çok da geride olmadığı personel sıkıntısından ağır darbe aldığını söylüyor.

Devlet tarafından işletilen China Daily’nin haberine göre, güneybatıdaki Chongqing kentindeki Komünist Parti ve hükümet kurumları veya işletmelerinde hafif COVID semptomları olan personel maske takarlarsa işe gidebilir.

Diğer medya, diğer şehirlerde benzer kararlar bildirdi.

Çin hala dış dünyayla bağlantısını büyük ölçüde kesiyor, ancak uluslararası seyahat üzerindeki COVID kısıtlamalarının da hafiflediğine dair işaretler var.

35 yaşındaki Chelsea Xiang, Pazar günü Hong Kong’dan döndükten sonra resmi olarak gerekli olan en az beş gün yerine güneybatıdaki Chengdu şehrinde iki günlük karantina yapması gerektiğini söyledi.

Xiang, “İnsan haklarıma yeniden sahip olduğumu hissediyorum” dedi.

Çin Yeni COVID Ölümü Bildirmemesine Rağmen Pekin Krematoryumunda Cenaze Arabaları Sırada Bekliyor-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın