Çin Malı Zayıflama Hapı Ölüm Getirdi

Çin Malı Zayıflama Hapı Ölüm Getirdi yazımızda Adana’da Çin malı zayıflama hapı alıp sadece 2 kere kullanan Mustafa Yiğit’in ölümünü ve ilacın etkin maddesi olan Dinitrophenol’in zararını yazdık.

Çin Malı Zayıflama Hapı Ölüme Neden Oluyor

Adanalı tekniker Mustafa Yiğit, internet üzerinden aldığı Çin malı zayıflama hapı nedeniyle fenalaşarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Çukurova Üniversitesi Rektörlüğünde görevli bekar Mustafa Yiğit (29) göbeğindeki yağlanmadan rahatsızdı. Bu nedenle internette araştırma yaptıktan sonra Çin’den zayıflama ilacı almaya karar verdi. 14 Ağustos günü Çin malı Dinitrophenol (DNP) isimli zayıflama ilacını sipariş verdi ve ardından 16 Ağustos günü ilacı eline ulaştı. Mustafa Yiğit, sabah saat 6’larda aç karna ilacı kullandı. 2 saat sonra bir kez daha ilacı kullandı. İş yerine gittikten sonra kalp çarpıntısı ve yüksek ateş şikayetleri üzerine Balcalı Hastanesi acil servisine gitti. Burada şikayetini anlattı ve zayıflama ilacı aldıktan sonra olduğunu söyledi. Hemen tedavi altına alınan Mustafa Yiğit, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Balcalı Hastanesi’nde düzenlenen ölüm raporunda Yiğit’in aldığı zayıflama ilacından dolayı hayatını kaybettiği belirtildi. Yiğit’in cenazesi adli tıp kurumu morguna kaldırıldı. Burada otopsi yapıldıktan sonra ailesi tarafından cenaze alınarak toprağa verildi.

Çin Malı Zayıflama Hapı DNP
DNP

Çin Malı Zayıflama Hapı Adı Altında Tarım İlacı Gönderilmiş

Mustafa Yiğit’in kuzeni diyetisyen Nuran Şahin, kendilerinin sürekli insanlara zayıflamak için ağızdan alınan ilaçları kullanmamaları yönünde uyarılar yaptıklarını belirtti. Fakat en yakınında bulunan kişinin bu ilaçlardan ölmesi zayıflama ilaçlarının kötü etkisini göstermektedir. Merdiven altı satılan bu ilaçların bir an önce yasaklanması gerekiyor. Başka canların yanmaması için herkesi bilgilenmesi ve bu tür ilaçları almaması gerekir. Mustafa Yiğit’i sadece 1 gün kullandığı ilaç öldürdü. Araştırmalar sonucunda ilacın içeriğinde tarım ilacıyla aynı maddeler olduğunu gördük. Göbek yağlarını eritmesine eritiyor, fakat insanları ölüme sürüklüyor. Diyet haplarının kullanılmaması gerekir.

Milli Vücut Geliştiricisi de Aynı İlaçtan Ölmüştü

Milli vücut geliştirme sporcusu Şahin İrencin, 30 yaşındayken bu ilaç yüzünden 15 Ekim 2013 tarihinde hayatını kaybetmişti.

Çin Malı Zayıflama Hapı Dinitrophenol
Dinitrophenol

Dinitrophenol (DNP) İlaçları

Dinitrophenol, ilk olarak 1900’lü yılların başında keşfedildi ve 1930’ların başında yağ kaybına sebep olan en popüler ilaç oldu. Şimdiye kadar ki en etkili yağ brülörü olarak lanse edildi. DNP, ABD’de şimdiye kadar kullanılabilecek ilk yağ kaybı ilacını da temsil etmektedir. Ancak DNP ilacı, ilaç pazarındaki ömrü kısa ömürlü olmuştur. 1938 yılında Amerika’da iki kişinin ölmesinin ardından piyasadan çıkarılmıştır. Resmi olarak DNP, endüstriyel bir kimyasal olarak sınıflandırılmıştır.

Dinitrophenol Kullanıldığı Yerler

Bileşik basınç uygulanan ahşabın içinde, fotojenin geliştirilmesinde ve böcek öldürücü olarak kullanılan çeşitli boyalardaki mantar ilacı olarak kullanılmaktadır. Endüstriyel bir kimyasal olan DNP, saf bir zehir etkisi oluşturur. Bir yağ kaybı ilacı olarak kullanıldığında DNP, vücudun sıcaklığını önemli ölçüde arttırır. Bu da dramatik olarak vücudun metabolizma hızını arttırır ve hızlanan yağ kaybı meydana gelir. Bu bileşik çok güçlü olduğundan doğrudan vücut yağını yakar ve direkt olarak aşırı lipolize neden olur. Sadece zayıflama değil. DNP aktif olarak oksidatif fosforilasyonun ayrışmasını sağlar ve bu da aşırı lipolizi önler. Aslen bir tarım ilacı olup zehirdir.

Yorum yapın