BYD'nin En Son SUV'si

Çin Elektrikli Araçları, Ticaret Gerilimi Artarken Avrupa’daki Pazar Payını Koruyor

Araçlar

Çin Elektrikli Araçları, Ticaret Gerilimi Artarken Avrupa’daki Pazar Payını Koruyor

Çin Elektrikli Araçları, Ticaret Gerilimi Artarken Avrupa’daki Pazar Payını Koruyor

Çinli elektrikli otomobil markaları, yerel otomobil üreticilerini düşük maliyetli ithalattan korumak için tasarlanan yeni gümrük vergilerinin öncesinde, mayıs ayında düşüş yaşayan Avrupa EV pazarındaki paylarını korudu.

Araştırmacı Dataforce’a göre, Çinli firmalar Avrupalı ​​rakiplerine yeni ve ucuz modellerle baskı yaparken, BYD Co. gibi otomobil üreticileri toplam EV satışlarının %8,7’sini oluşturdu ve bu da bir yıl öncesine göre hemen hemen aynı. Toplam teslimatlar %12 düşerek 13.390 araca geriledi ve bu düşüş, bölge genelindeki tamamen elektrikli modellere olan talebin azalmasından biraz daha ağır bastı.

2019’dan beri, Britanya’nın iflas etmiş MG markasını bir EV dinamosuna dönüştüren SAIC Motor Corp. liderliğindeki Çinli otomobil üreticileri, Avrupa’nın endüstriyel istikrarı ve gelecekteki işler için hayati önem taşıyan bir pazarın büyüyen bir dilimini ele geçirdi. Büyüyen başarıları, Avrupa Birliği’ni geçen yıl sektöre yönelik hükümet yardımını araştırmaya yöneltti. Perşembe günü, AB, mevcut %10’dan %48’e kadar çıkan geçici ithalat tarifeleriyle ilerledi.

Avrupa’daki EV dönüşümü yakın zamanda yavaşladı, Mayıs ayındaki tüm elektrikli satışlar %11 düştü — artık bölgenin binek araç pazarının sadece %14’ünü oluşturuyorlar. Yine de AB’nin önümüzdeki on yılın ortasında yakıt yakan araçların satışlarını aşamalı olarak kaldırmasıyla pille çalışan araçlar devralma yolunda.

Çinli otomobil üreticilerinin karlı bir ihracat pazarını fethetmek için bir fırsat gördüğü yer burası: düşük maliyetli pil teknolojisi ve cömert hükümet desteği, onlara Volkswagen, Stellantis ve Renault gibi şirketlere karşı bir avantaj sağlıyor. Çinli üreticilere yönelik devlet yardımı, Pekin’i AB ile bir ticaret savaşının eşiğine getirdi ve Çin misilleme yapmakla tehdit etti.

Tarifeler BMW’nin iX3 SUV’u, Renault’un Dacia Spring’i ve Tesla’nın Model 3’ü gibi Çin yapımı modelleri de kapsıyor. Otomotiv danışmanlık şirketi Jato Dynamics’e göre, Avrupa genelinde satılan her beş akülü elektrikli otomobilden neredeyse ikisi Çin’de üretildi.

Çinli markalar pazar paylarını korurken, Avrupa’daki EV talebindeki düşüşten kaçınamadı. Jato’nun verilerine göre, MG’nin bölgedeki satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %34 düştü

Jato’nun kıdemli analisti Felipe Munoz, içten yanmalı motorlarla çalışan modellere atıfta bulunarak, “AB tarafından alınacak önlemlerle ilgili endişeler ve ICE otomobillere daha fazla odaklanma, marka için bu olumsuz sonucu açıklıyor” dedi. “Ancak, BYD, Atto 3 SUV ve Seal, Dolphin ve Seal U’nun tanıtımı sayesinde oldukça iyi bir performans gösterdi.”

Daha geniş bir açıdan, EV satın alma sübvansiyonlarının kaldırılması veya azaltılması talebi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Avrupa’nın en büyük otomotiv pazarı geçen yılın sonlarında bataryalı elektrikli otomobiller için teşvikleri geri çektikten sonra, Almanya’daki satışlar Mayıs ayında bir yıl öncesine göre %31 düştü.

AB ile görüşmeler henüz bir ticaret savaşını önleyebilse de Çin, Mercedes-Benz Group, BMW ve Porsche gibi Alman lüks üreticilerini vuracak büyük motorlu otomobillere vergi koyarak misilleme yapmakla tehdit etti. Çinli yetkililer ayrıca yeni EV tarifelerini caydırmak amacıyla Fransız brendisi ve İspanyol jambonunu hedef aldı.

Kaynak: bloomberg.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir