İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Cilt Kanseri Belirtisi: Yüzdeki Nokta Bazal Hücreli Karsinom

Cilt Kanseri Belirtisi: Yüzdeki Nokta Bazal Hücreli Karsinom

Cilt Kanseri Belirtisi Jeff Karp

Cilt Kanseri Belirtisi: Yüzdeki Nokta Bazal Hücreli Karsinom

Cilt Kanseri Belirtisi Jeff Karp
Jeff Karp

Jeff Karp’ın Cilt Kanseri Belirtisi: Yüzdeki Nokta Bazal Hücreli Karsinom Oldu

Geçen bahar, Jeff Karp ilk tam vücut, rutin cilt kanseri kontrolünden yeni geçti ve muayene odasından çıkmak üzereydi ki, 46 yaşındaki bir hevesle dermatoloğuna yanağında bir yer sormaya karar verdi.

Küçüktü – eni yarım inçten azdı – ve hafifçe kırmızıydı. Karp bunu bir veya iki yıl önce fark etti, ancak yaşlanma sürecinin bir parçası olduğunu düşündü. Tüm vücut taraması sırasında her şey normaldi, ziyaret bitmişti ve maskesini çoktan takmıştı, bu yüzden soru birden ortaya çıktı.

Brigham and Women’s Hospital’da biyomedikal mühendisi ve tıp profesörü olan Ph.D, Karp, TODAY’e verdiği demeçte, “Bunu sorsam mı sormasam mı diye biraz tartıştım” dedi. “Cilt kanseri olabileceği düşüncesi aklımdan bile geçmedi.”

Ama olan tam olarak buydu. Karp’ın dermatoloğu daha yakından baktı ve biyopsi önerdi.

Sonuçlar: Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre dünyadaki en yaygın kanser türü olan bazal hücreli karsinom.

AAD, bu cilt kanserinin yavaş büyüme eğiliminde olduğunu ve çoğu insan için hayati tehlike oluşturmadığını, ancak derinleşmeden ve sinirlere ve kan damarlarına zarar vermeden önce tedavi edilmesi gerektiğini belirtti. Nadiren güneş kremi kullanan açık tenli kişilerde en yaygın olanıdır.

Kanser, merkeze doğru inen pembe veya kırmızımsı bir büyüme, iyileşmeyen bir yara veya pullu bir nokta gibi görünebilir.

Karp, gençken “oldukça şiddetli (güneş) yanıkları” olduğunu hatırladı. Günde iki tur golf oynardı, güneşte sekiz ila 10 saat kalırdı. Bilim adamı, “burada ve orada” güneş kremi kullandığını, ancak mutlaka tekrar uygulamayacağını söyledi.

Karp’ın karısı onu cilt kontrolü yaptırmaya teşvik ediyordu, ancak Mart’a kadar gitmedi.

Ziyaretinin en sonunda sorduğu soru, bir hasta, genellikle önemli bilgiler sağlayan bir şeyi ortaya çıkarmak için muayene odasından çıkmak için doktorun eli kapı kolunu tutana kadar beklediğinde “ kapı tokmağı fenomeni ” olarak bilinir.

Cilt Kanseri Belirtisi Günlük

Krem Tedavisi

Teşhisten sonra Karp, cilt kanserini çıkarmak için ameliyat olmaya hazırlanıyordu, cerrah çok derin olmadığını fark etti ve kullanılması için krem önerdi. Aldara, bunun yerine yüzeysel bazal hücreli karsinomu tedavi etmek için bir krem verdi.

Karp’a altı haftalık bir tedavi verildi, kremi hafta sonları izinli olarak haftada beş gün uyguladı. En çok her gün bir fotoğraf çekerek o dönemdeki şaşırtıcı cilt değişikliklerini kayıt altına aldı.

Tıbbi teknolojileri icat eden ve işlerin nasıl yürüdüğüne hayran olan bir bilim insanı olarak Karp, tedaviyi şu şekilde açıkladı:

Bu krem ​​aslında topikal immünoterapidir. Yerel bağışıklık sistemini çok büyük bir şekilde harekete geçirir, böylece bağışıklık sisteminiz kanser hücrelerini tanıyabilir ve onları öldürebilir” dedi.

“Ancak bağışıklık sistemini harekete geçirme sürecinde çok fazla iltihaplanmaya neden oluyor ve ilginç olan şu ki, iltihaplanma aynı zamanda terapötik ajan olan kremin daha da derine inmesine izin veriyor çünkü cildiniz daha geçirgen çünkü artık iltihaplı. “

Tedaviyi kısa süre önce bitiren Karp, cildinin tamamen yenilenmesinin ve normale dönmesinin hatta eskisinden daha iyi hale gelmesinin beklendiğini söyledi. Ancak tedavi sırasında dünyayı dolaşmanın zor olduğunu hatırladı.

Yüzünün o bölgesi rahatsızdı ve bazen kan sızıyordu, bu yüzden yastığında bir havluyla uyumak zorunda kaldı. Karp, dışarıdayken çocuklar ona bakar ve rahatsız etmek istemediği için insanlarla göz teması kurmaktan veya yanlarına yürümekten kaçınırdı. Akıl sağlığına zarar verdi.

Tedavinin Sonu ve Önlemler

“Tedavinin son birkaç haftasına gelindiğinde, bunu durdurmalı mıyım diye tartıştım çünkü bu konuda gerçekten moralim bozuktu” dedi. “Şimdi, bu çok olumlu alandayım çünkü tedavi bitti. Açıkça iyileşme yolundayım ve bu konuda o kadar bilinçli değilim.”

Karp artık dışarıda geniş kenarlı bir şapka takıyor ve oğlunun futbol oynamasını izlemek gibi açık hava etkinliklerinde ekstra güneş koruması için yanına bir şemsiye alıyor. Her zaman erişilebilir olması için arabasında ve çantasında güneş kremi bulunduruyor. Başkalarının yaşadığı çileden ders çıkarmasını ve derilerini korumak için daha motive olmasını umuyor, yakın zamanda bunu internette yazdı.

Cilt kontrolleri söz konusu olduğunda, dermatologlar hastaların süreçte bir ortak olması gerektiğini vurgular. Kendinizi ve dermatoloğunuzu bir ekip olarak düşünün. Randevu aralarında vücudunuzu tarayın ve benlerin fotoğraflarını çekerek değişiklikleri takip edin ve doktorunuza gösterin.

New York’ta kurul onaylı bir dermatolog olan Dr. Julie Karen, “Herkes kendi benlerini gerçekten tanımalı çünkü hayatınızı kurtaracak olan şey bu” diyor. “Kapı tokmağı” sorusuna gelince, Karp, teşhis koymak için gereken şeyin bu olmasına şaşırmadı ve “dermatologla işbirliğinin” önemini vurguladı.

“(Bu) sadece rutin bir kontrol için değil, aynı zamanda daha derin bir bakış gerektirebilecek zamanla gözlemlediğiniz değişiklikleri dermatologların dikkatine sunuyor” dedi.

Cilt Kanseri Belirtisi: Yüzdeki Nokta Bazal Hücreli Karsinom-Kaynak: today.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir